Brenzovics László
Fotó: KMKSZ
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, a kárpátaljai magyar közösség parlamenti képviselője kedden az új ukrán oktatási törvény kapcsán a Krónika arra vonatkozó kérdésére, ezek után milyen lehetőségei vannak a KMKSZ-nek a törvény elleni fellépésre, kidolgoztak-e valamilyen stratégiát, elmondta: vannak még jogi lehetőségek, amelyeket ki lehet meríteni.
2017. szeptember 27., 11:592017. szeptember 27., 11:59
2017. szeptember 27., 12:092017. szeptember 27., 12:09
„A kisebbségi és jogi ombudsmanhoz fordulunk, és arra kérjük, kérjen alkotmányossági vizsgálatot a törvény kapcsán. Emellett várjuk, milyen véleményt mond az Európa Tanács és a velencei bizottság a jogszabályról.
– ecsetelte Brenzovics.
Azon felvetésünkre, nem kívánják-e az Egyesült Államokkal is felvenni a kapcsolatot, és tájékoztatni a törvény kisebbségellenes vonatkozásairól annak nyomán, hogy a jogszabály elfogadását a kijevi amerikai nagykövetség Twitter-üzenetben üdvözölte, megjegyezte: meggyőződése, hogy a nagykövet pontosan tisztában van azzal, miről is szól a törvény, de hogy milyen mozgatórugók állhatnak az amerikai hozzáállás mögött, arról nem kívánt találgatásokba bocsátkozni.
„Mi várjuk az Európa Tanács és velencei bizottság állásfoglalását, és reméljük, az európai közösség nem engedi meg, hogy ilyen jogfosztást szenvedjenek az Ukrajnában élő kisebbségi közösségek. Mi minden esetre tovább küzdünk, és egyetlen iskolát sem áll szándékunkban föladni” – szögezte le Brenzovics László.
Amint arról beszámoltunk, Petro Porosenko ukrán elnök az ukrajnai kisebbségek és a szomszédos államok tiltakozása ellenére aláírta a kisebbségellenes oktatási törvényt. Magyarország és Románia bírálta a jogszabály kihirdetését.
Magyarország az Európai Unióban blokkolni és vétózni fog minden olyan lépést, amely a keleti partnerség program jegyében Ukrajnának újabb előrelépést jelenthetne az európai integrációs folyamatban – jelentette ki kedden Szijjártó Péter külügyminiszter.
A román és az ukrán oktatási miniszter egyeztetni fog az új ukrán oktatási törvény alkalmazásáról – jelentette ki kedden Teodor Meleșcanu külügyminiszter. Megtörténhet, hogy Románia nem fogja támogatni Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseit.
A legsötétebb elnyomás éveit idézi a kisebbségek anyanyelvi oktatását drasztikusan visszaszorító új ukrán oktatási törvény, mondta a Krónikának Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
szóljon hozzá!