Brenzovics László
Fotó: KMKSZ
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, a kárpátaljai magyar közösség parlamenti képviselője kedden az új ukrán oktatási törvény kapcsán a Krónika arra vonatkozó kérdésére, ezek után milyen lehetőségei vannak a KMKSZ-nek a törvény elleni fellépésre, kidolgoztak-e valamilyen stratégiát, elmondta: vannak még jogi lehetőségek, amelyeket ki lehet meríteni.
2017. szeptember 27., 11:592017. szeptember 27., 11:59
2017. szeptember 27., 12:092017. szeptember 27., 12:09
„A kisebbségi és jogi ombudsmanhoz fordulunk, és arra kérjük, kérjen alkotmányossági vizsgálatot a törvény kapcsán. Emellett várjuk, milyen véleményt mond az Európa Tanács és a velencei bizottság a jogszabályról.
– ecsetelte Brenzovics.
Azon felvetésünkre, nem kívánják-e az Egyesült Államokkal is felvenni a kapcsolatot, és tájékoztatni a törvény kisebbségellenes vonatkozásairól annak nyomán, hogy a jogszabály elfogadását a kijevi amerikai nagykövetség Twitter-üzenetben üdvözölte, megjegyezte: meggyőződése, hogy a nagykövet pontosan tisztában van azzal, miről is szól a törvény, de hogy milyen mozgatórugók állhatnak az amerikai hozzáállás mögött, arról nem kívánt találgatásokba bocsátkozni.
„Mi várjuk az Európa Tanács és velencei bizottság állásfoglalását, és reméljük, az európai közösség nem engedi meg, hogy ilyen jogfosztást szenvedjenek az Ukrajnában élő kisebbségi közösségek. Mi minden esetre tovább küzdünk, és egyetlen iskolát sem áll szándékunkban föladni” – szögezte le Brenzovics László.
Amint arról beszámoltunk, Petro Porosenko ukrán elnök az ukrajnai kisebbségek és a szomszédos államok tiltakozása ellenére aláírta a kisebbségellenes oktatási törvényt. Magyarország és Románia bírálta a jogszabály kihirdetését.
Magyarország az Európai Unióban blokkolni és vétózni fog minden olyan lépést, amely a keleti partnerség program jegyében Ukrajnának újabb előrelépést jelenthetne az európai integrációs folyamatban – jelentette ki kedden Szijjártó Péter külügyminiszter.
A román és az ukrán oktatási miniszter egyeztetni fog az új ukrán oktatási törvény alkalmazásáról – jelentette ki kedden Teodor Meleșcanu külügyminiszter. Megtörténhet, hogy Románia nem fogja támogatni Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseit.
A legsötétebb elnyomás éveit idézi a kisebbségek anyanyelvi oktatását drasztikusan visszaszorító új ukrán oktatási törvény, mondta a Krónikának Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!