A román és az ukrán oktatási miniszter találkozni fog, hogy egyeztessen az új ukrán oktatási törvény alkalmazásáról – jelentette ki kedden Teodor Meleșcanu külügyminiszter a bukaresti közszolgálati rádiónak nyilatkozva. Megtörténhet, hogy Románia nem fogja támogatni Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseit.
2017. szeptember 26., 15:132017. szeptember 26., 15:13
2017. szeptember 26., 15:262017. szeptember 26., 15:26
Ez volt a román diplomácia első reakciója azután, hogy Petro Porosenko ukrán államfő hétfőn aláírta a kisebbségi nyelveken folyó oktatás visszaszorítását előirányzó törvényt.
Meleșcanu az MTI tájékoztatása szerint emlékeztetett, hogy Románia Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszternek címzett levélben kérte a törvény kihirdetésének elhalasztását.
Ezért Klimkinnel abban állapodtak meg – mondta a román diplomácia vezetője –, hogy az oktatási miniszterek találkozni fognak, és nagyon konkrétan, tantervekkel az asztalon megvizsgálják, milyen esetben szükséges ukrán nyelven tanulniuk a gyermekeknek, és melyik fontos tantárgyakat tanulhatják románul. Klaus Johannis államfő csütörtökön jelentette be, hogy lemondta októberre tervezett ukrajnai látogatását az új ukrán oktatási törvény elfogadása miatt.
Ezzel egy időben Constantin Codreanu, a bukaresti parlament alsóháza külhoni románokért felelős bizottságának elnöke szerint miután Porosenko elnök kihirdette a tanügyi törvényt, elveszítette működésének értelmét az a román parlamenti küldöttség, amelynek Ukrajnába kellett volna utaznia. Codreanu azt mondta: noha kedden találkoznak Ukrajna bukaresti nagykövetével, a delegáció célját vesztette, mert Porosenko kihirdette a jogszabályt. A politikus szerint ugyanakkor Klaus Johannis elnök hibázott azzal, hogy lemondta ukrajnai látogatását.
„Románia elnöke hibát követett el, bevágta az ajtót Porosenko előtt, nem értette meg, hogy sokkal fontosabb lett volna a jelenléte Ukrajnában, még akkor is, ha nem lett volna kellemes vereséggel hazajönnie Bukarestbe. Fontos lett volna, hogy jóban-rosszban ott legyen román nemzettársainkkal” – idézte a külhoni románokért felelős képviselőházi bizottság elnökét az Agerpres hírügynökség.
Codreanu szerint most már nem maradt más remény, mint a Velencei Bizottság beavatkozása. A politikus hozzátette azt is: ilyen körülmények között megtörténhet, hogy Románia többé nem fogja támogatni Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseit.
Magyarország az Európai Unióban blokkolni és vétózni fog minden olyan lépést, amely a keleti partnerség program jegyében Ukrajnának újabb előrelépést jelenthetne az európai integrációs folyamatban – jelentette ki kedden Szijjártó Péter külügyminiszter.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
szóljon hozzá!