A román és az ukrán oktatási miniszter találkozni fog, hogy egyeztessen az új ukrán oktatási törvény alkalmazásáról – jelentette ki kedden Teodor Meleșcanu külügyminiszter a bukaresti közszolgálati rádiónak nyilatkozva. Megtörténhet, hogy Románia nem fogja támogatni Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseit.
2017. szeptember 26., 15:132017. szeptember 26., 15:13
2017. szeptember 26., 15:262017. szeptember 26., 15:26
Ez volt a román diplomácia első reakciója azután, hogy Petro Porosenko ukrán államfő hétfőn aláírta a kisebbségi nyelveken folyó oktatás visszaszorítását előirányzó törvényt.
Meleșcanu az MTI tájékoztatása szerint emlékeztetett, hogy Románia Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszternek címzett levélben kérte a törvény kihirdetésének elhalasztását.
Ezért Klimkinnel abban állapodtak meg – mondta a román diplomácia vezetője –, hogy az oktatási miniszterek találkozni fognak, és nagyon konkrétan, tantervekkel az asztalon megvizsgálják, milyen esetben szükséges ukrán nyelven tanulniuk a gyermekeknek, és melyik fontos tantárgyakat tanulhatják románul. Klaus Johannis államfő csütörtökön jelentette be, hogy lemondta októberre tervezett ukrajnai látogatását az új ukrán oktatási törvény elfogadása miatt.
Ezzel egy időben Constantin Codreanu, a bukaresti parlament alsóháza külhoni románokért felelős bizottságának elnöke szerint miután Porosenko elnök kihirdette a tanügyi törvényt, elveszítette működésének értelmét az a román parlamenti küldöttség, amelynek Ukrajnába kellett volna utaznia. Codreanu azt mondta: noha kedden találkoznak Ukrajna bukaresti nagykövetével, a delegáció célját vesztette, mert Porosenko kihirdette a jogszabályt. A politikus szerint ugyanakkor Klaus Johannis elnök hibázott azzal, hogy lemondta ukrajnai látogatását.
„Románia elnöke hibát követett el, bevágta az ajtót Porosenko előtt, nem értette meg, hogy sokkal fontosabb lett volna a jelenléte Ukrajnában, még akkor is, ha nem lett volna kellemes vereséggel hazajönnie Bukarestbe. Fontos lett volna, hogy jóban-rosszban ott legyen román nemzettársainkkal” – idézte a külhoni románokért felelős képviselőházi bizottság elnökét az Agerpres hírügynökség.
Codreanu szerint most már nem maradt más remény, mint a Velencei Bizottság beavatkozása. A politikus hozzátette azt is: ilyen körülmények között megtörténhet, hogy Románia többé nem fogja támogatni Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseit.
Magyarország az Európai Unióban blokkolni és vétózni fog minden olyan lépést, amely a keleti partnerség program jegyében Ukrajnának újabb előrelépést jelenthetne az európai integrációs folyamatban – jelentette ki kedden Szijjártó Péter külügyminiszter.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
szóljon hozzá!