Az About Hungary portálon használt illusztráció
Fotó: Abouthungary.hu
A hét végén reagált a román külügy egy, a múlt hét elején tett, Trianon káros hatásairól szóló magyar kormányzati nyilatkozatra, amelyet a kormány által működtetett portálon a szétszakított Nagy-Magyarországgal illusztráltak.
2019. június 10., 17:282019. június 10., 17:28
2019. június 10., 17:382019. június 10., 17:38
Angol nyelvű Twitter-üzenetben ment neki Magyarországnak a román külügyminisztérium, miután Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a trianoni diktátum kapcsán arról beszélt: az óriási károkat okozott Magyarországnak,
A szombaton megjelent rövid, angol nyelvű román külügyi állásfoglalás szerint a román külügyminisztérium „határozottan elítéli, hogy magas rangú magyar kormányképviselők a trianoni szerződés előtti Ausztria–Magyarország térképével idézik fel a történelmi eseményeket, ami ellentétes az EU lényegével és alapelveivel, amelyek iránt Románia szorosan elkötelezett”.
A megjegyzés – amely amúgy pontatlan, mivel csak a Magyar Királyságot ábrázolja, nem az Osztrák–Magyar Monarchiát – vélhetően nem független az úzvölgyi katonatemető elleni román támadás, illetve az ott törvénytelenül felállított román emlékmű miatt kirobbant magyar–román diplomáciai konfliktustól.
Az RMDSZ ellenzi az úzvölgyi katonatemető államosítását, miután az állami intézmények „nem akarták, vagy nem tudták” megakadályozni a június 6-ai incidenseket – mondta Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Az About Hungary oldalon ugyanis június 4-i, azaz múlt keddi dátummal jelent meg a cikk, míg a román külügy szombaton tette közzé a Twitter-üzenetet.
Amúgy a térkép Szlovénia figyelmét is fölkeltette: a szlovén külügyminisztérium pénteken szintén Twitter-oldalán közölte: Szlovénia elítéli a magyar kormány hivatalos Twitter-oldalán közzétett térképet, amely azt sugallja, hogy Szlovénia és más országok a trianoni békeszerződés után földterületeket sajátítottak el Magyarországtól. A szlovén külügyminisztérium Twitter-oldalán a többi között azt hangoztatta: a térkép nem járul hozzá az Európai Unió értékeinek megerősítéséhez és a jószomszédi viszonyhoz.
Borut Pahor szlovén elnök pénteken a hírügynökségnek azt mondta: érthető és helyes, hogy egy demokratikus közösség elítéli az olyan térképek megjelentetését, amelyek területi igényeket támasztanak más országokkal szemben. Úgy vélte: az ilyen kísérletek miatt nagyobb erőfeszítéseket kell tenni a tisztelet és az együttműködés kialakítására nemzeti kereteken belül és egymás között is.
A térkép közzétételét Marjan Sarec szlovén kormányfő is bírálta. Twitter oldalán azt írta, hogy az „sem nem európai, sem nem békés”. Ezzel kést szúrtak Szlovénia szívébe – húzta alá. A magyar Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.
Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.
6 hozzászólás