Miközben Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hajthatatlannak mutatkozik a dél-gázai Rafah elleni ostrom kérdésében, sőt határidőt is kitűzött, David Cameron brit külügyminiszter szombaton kijelentette, hogy „mélységesen aggódik” a Rafahban tervezett izraeli katonai offenzíva miatt, Josep Borrell, az EU külügyi vezetője pedig arra figyelmeztetett, hogy ez „humanitárius katasztrófához” vezetne.
2024. február 11., 10:552024. február 11., 10:55
„Mélységesen aggaszt egy katonai offenzíva kilátásba helyezése Rafahban – a gázai lakosság több mint fele a térségben húzza meg magát” – írta Cameron az X-en, korábbi nevén Twitteren.
„A prioritás a harcok azonnali szüneteltetése kell, hogy legyen, hogy a segélyek bejussanak és a túszok kijussanak, majd a fenntartható, tartós tűzszünet felé való haladás” – írta.Josep Borrell, az EU külügyi vezetője külön nyilatkozatban figyelmeztetett az X-en, hogy egy izraeli offenzíva Rafahban „kimondhatatlan humanitárius katasztrófához” vezetne.
– írta Borrell.
Szaúd-Arábia külügyminisztériuma szombaton szintén Rafah városának ostromának „nagyon súlyos következményekre” figyelmeztetett.
„A királyság megerősíti, hogy kategorikusan elutasítja és határozottan elítéli a lakosság erőszakos kitelepítését, és megújítja az azonnali tűzszünetre vonatkozó követelését” – áll a minisztérium közleményében.
A Gázai övezet déli részén fekvő Rafah városában fenyegető szárazföldi offenzíva előtt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök utasította hadseregét, hogy készüljön fel a városban élő mintegy 1,3 millió ember evakuálására, akik közül sokan már az enklávé más részeiből is kitelepítettek.
– közölte egy izraeli tisztségviselő szombaton a CNN-nel.
Netanjahu csütörtökön azt is mondta, hogy az IDF „hamarosan bevonul Rafahba, a Hamász utolsó bástyájába”.
Izraeli katonai repülőgépek szombaton Rafahban megölték a Hamász három tagját, köztük két magas rangú katonai vezetőt – állította közleményében az Izraeli Védelmi Erők.
A hadsereg szerint a megölt vezetők között volt Ahmed Eliakubi, aki az izraeli hadsereg állítása szerint „a Hamász magas rangú vezetőinek biztonsági ellátásáért volt felelős, és magas rangú parancsnokként szolgált Rafah körzetében”.
A közlemény szerint a támadásban meghalt egy magas rangú katonatiszt is, akit az IDF Iman Rantiszi néven azonosított, valamint egy harmadik fegyveres, akit nem azonosítottak.
Közben
„Irán és Libanon ismételten kijelenti, hogy a háború nem megoldás, és egyáltalán nem gondolunk a kiterjesztésére” – mondta Bejrútban libanoni kollégájával, Abdallah Bu Habibbal közösen tartott sajtótájékoztatóján Hoszein Amirabdollahián szombaton, négy hónappal azután, hogy a Hamász támadást hajtott végre Izrael ellen, amelyre az izraeli hadsereg a Hamász ellen indított háborúval válaszolt.
Az iráni külügyi vezető szerint a gázai konfliktusnak kizárólag politikai megoldással lehet véget vetni. Hozzátette, hogy Teherán tárgyalásokat folytat Szaúd-Arábiával a kérdésről.
Hoszein Amirabdollahián óva intette Izraelt egy Libanon elleni teljes körű háborútól,
Az iráni külügyminiszter azt is kijelentette, hogy országa üzenetet váltott az Egyesült Államokkal a konfliktusról, így a Hamász iszlamista palesztin szervezet szövetségeséről, a Hezbollah libanoni síita fegyveres mozgalomról.
A Hezbollah szinte naponta vív tűzpárbajt az izraeli hadsereggel a libanoni-izraeli határ térségében a Hamász támogatására.
Amirabdollahián szombaton találkozott a libanoni ügyvezető miniszterelnökkel, a külügyminiszterrel, a házelnökkel és Haszan Naszrallahhal, a Hezbollah vezetőjével is.
Egy iraki milícia egységfrontra buzdít, hogy kiűzzék az Egyesült Államokat az országból
Az Irán-barát Iraki Iszlám Ellenállás nevű síita milíciaszövetség pénteken közös ellenállásra szólította fel a többi fegyveres csoportot, hogy kiűzzék az amerikai erőket az országból.
A milícia péntek este kiadott közleményében felszólította a „dzsihádban élő testvéreit, hogy csatlakozzanak az ellenálláshoz és vegyenek részt hatékonyan a megszálló kiűzésében ebben a történelmi időszakban”.
„A megszálló ellenség… csak a fegyverek nyelvén ért” – áll a közleményben.
Szerdán Bagdadban hajtottak végre dróncsapást az amerikai erők, amely során megölték az egyik legerősebb, Iránhoz köthető iraki síita milícia, a Katáib Hezbollah egyik parancsnokát, Abu Bakr asz-Szádit és a csoport két másik tagját.
Irak elítélte a bagdadi dróncsapást, és bizonytalansági tényezőnek nevezte az amerikai vezetésű koalíciót.
Januárban Mohammed asz-Szudáni iraki miniszterelnök a davosi Világgazdasági Fórumon közölte, hogy a bagdadi kormány párbeszédet kezd egy terv kidolgozására, hogy az Egyesült Államok vezette katonai koalíció tevékenységét lezárhassák.
Az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció azt követően jött létre, hogy 2014-ben az Iszlám Állam nevű terrorszervezet nagy területeket vont az ellenőrzése alá Irakban és Szíriában. Az Iszlám Állam legyőzése után Irak és az Egyesült Államok 2021-ben abban állapodott meg, hogy a koalíció nem harci feladatokat ellátva tevékenykedik tovább. Januárban Mohammed asz-Szudáni iraki miniszterelnök azt mondta, hamarosan egyeztetéseket kezdenek arról, hogy milyen ütemben zárják le a koalíció megbízatását Irakban.
Az utóbbi hetekben az amerikai hadsereg több csapást is végrehajtott szíriai és iraki célpontok ellen válaszul az Iránhoz köthető fegyveres csoportok támadásaira. Január 28-án három amerikai katona meghalt a Jordánia északkeleti részén, a szíriai határ közelében történt támadásban, amelynek elkövetőjeként az Irán-barát Iraki Iszlám Ellenállás nevű síita milíciaszövetség jelentkezett.
Az Ukrajnát támadó orosz hadsereg az elmúlt 24 órában rakétacsapást mért Dnyipróra, Zsitomir megyében pedig egy többszintes lakóházba csapódott egy drón.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy nem zárja ki bizonyos, Európában állomásozó amerikai csapatok kivonását, de utalt arra, hogy egy ilyen lépés a szélesebb körű kereskedelmi tárgyalások része lehetne – jelentette a PAP lengyel h&a
Az Egyesült Államok és Oroszország közölte, hogy előrelépést tettek diplomáciai képviseleteik munkájának normalizálása felé, az Egyesült Államok azonban kijelentette, hogy továbbra is aggódik a helyi személyzet alkalmazását tiltó orosz politika miatt.
Nagyobb nyomást kell gyakorolnunk Vlagyimir Putyinra, hogy vessen véget a háborúnak, és fokoznunk kell támogatásunkat Ukrajnának, mind a harcban, mind a békéért folytatott erőfeszítésekben – jelentette ki John Healy brit védelmi miniszter.
Téves megközelítést választott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter az ukrajnai ásványkincsekről szóló ukrán-amerikai megállapodáshoz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök véleménye szerint.
Adathalász e-mailekben küldött hamis banki adatokkal loptak el milliókat gyanútlan áldozataiktól egy romániai központtal működő bűnözői csoport előállított tagjai.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion elvesztette a chișinăui bíróságon az Anatol Șalaru volt moldovai védelmi miniszter ellen indított perét.
Letartóztattak egy 38 éves román állampolgárságú férfit a DHL birminghami raktáránál tavaly júliusban történt tűzesettel összefüggésben, amelyet feltehetően orosz gyújtószerkezet okozott – számolt be csütörtökön a PA Media és a dpa.
Az orosz hadsereg csütörtökön éjszaka 145 drónnal támadott célpontokat Ukrajnában; Mikolajivban és Kijevben a lelőtt drónok roncsai több civilt megsebesítettek és komoly károkat okoztak.
Jogerősen 7 év börtönbüntetésre ítélte Gyárfás Tamás korábbi médiavállalkozót, sportvezetőt és sportdiplomatát felbujtóként elkövetett emberölés bűntette miatt a Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolása miatt indult büntetőperben a Fővárosi Ítélőtábla.
szóljon hozzá!