Fotó: pixabay.com
Az Egyesült Államokban kisebbségbe kerülhetnek a hívő keresztények néhány évtizeden belül, ha folytatódnak a jelenlegi folyamatok – derül ki egy ezen a héten bemutatott felmérésből, amelyet a Pew Research kutatóközpont készített.
2022. szeptember 17., 20:502022. szeptember 17., 20:50
A közvélemény-kutatáshoz kapcsolódó elemzésben arra hívják fel a figyelmet, hogy a keresztények száma gyorsan csökken az országban, és helyükbe azok lépnek, akik magukat ateistának vagy vallástalannak tartják. A kutatás szerint növekszik azon fiatal felnőttek száma, akik elhagyják a vallást, és ha a trend folytatódik, akkor – az Egyesült Államokban történelmileg meghatározó – keresztény vallás 2045-re kisebbségi hitté válik.
Eközben azok aránya, akik magukat a vallás szempontjából el nem kötelezettnek mondták, a 2007-es 16 százalékról 2020-ra 29 százalékra ugrott.
Miközben az idősebb amerikaiak jellemzően megmaradnak a vallásuknál, addig főként a 30 év alattiakra már az jellemző, hogy magukat a nem vallásos kategóriába sorolják át – áll az elemzésben..
A kutatók több forgatókönyvet is készítettek a keresztények társadalmon belüli arányának várható alakulását illetően a következő fél évszázadban. A legpesszimistább forgatókönyv szerint amennyiben a jelenlegi trendek korlátok nélkül erősödnek, akkor 2070-re 35 százalékra csökken a hívők aránya, miközben a vallástalanoké 52 százalékra növekszik. A jelenlegi folyamatok korlátozott erősödése esetén a keresztények 39 százalékos arányával szemben áll a valláson kívül állók 48 százalékos többsége szűk fél évszázadon belül. A jelenlegi tempójú „vallástalanodás” esetén a hívők szűk többségben maradnának még 2070-ben is az Egyesült Államokban 46 százalékkal a 41 százalék vallástalannal szemben. A negyedik forgatókönyv azt mutatja meg, hogy, amennyiben mostantól senki sem hagyná el vallását, miként alakulna az arány: eszerint, a demográfiai tényezők figyelembe vételével arra jutottak a kutatók, hogy a jelenleg számolt 64 százalékról 2070-re ebben az esetben is 54 százalékra csökkenne a hívők aránya, míg a valláson kívül állóké a mostani 30-ról 34 százalékra növekedne.
A Pew társadalomkutató intézet elemzése az egyéb vallásokat tekintve azzal számol, hogy a nem keresztény hívők aránya megduplázódik, és a jelenlegi 6-ról 12 százalékra növekszik 2070-re az Egyesült Államok lakosságán belül.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
szóljon hozzá!