Fotó: pixabay.com
Az Egyesült Államokban kisebbségbe kerülhetnek a hívő keresztények néhány évtizeden belül, ha folytatódnak a jelenlegi folyamatok – derül ki egy ezen a héten bemutatott felmérésből, amelyet a Pew Research kutatóközpont készített.
2022. szeptember 17., 20:502022. szeptember 17., 20:50
A közvélemény-kutatáshoz kapcsolódó elemzésben arra hívják fel a figyelmet, hogy a keresztények száma gyorsan csökken az országban, és helyükbe azok lépnek, akik magukat ateistának vagy vallástalannak tartják. A kutatás szerint növekszik azon fiatal felnőttek száma, akik elhagyják a vallást, és ha a trend folytatódik, akkor – az Egyesült Államokban történelmileg meghatározó – keresztény vallás 2045-re kisebbségi hitté válik.
Eközben azok aránya, akik magukat a vallás szempontjából el nem kötelezettnek mondták, a 2007-es 16 százalékról 2020-ra 29 százalékra ugrott.
Miközben az idősebb amerikaiak jellemzően megmaradnak a vallásuknál, addig főként a 30 év alattiakra már az jellemző, hogy magukat a nem vallásos kategóriába sorolják át – áll az elemzésben..
A kutatók több forgatókönyvet is készítettek a keresztények társadalmon belüli arányának várható alakulását illetően a következő fél évszázadban. A legpesszimistább forgatókönyv szerint amennyiben a jelenlegi trendek korlátok nélkül erősödnek, akkor 2070-re 35 százalékra csökken a hívők aránya, miközben a vallástalanoké 52 százalékra növekszik. A jelenlegi folyamatok korlátozott erősödése esetén a keresztények 39 százalékos arányával szemben áll a valláson kívül állók 48 százalékos többsége szűk fél évszázadon belül. A jelenlegi tempójú „vallástalanodás” esetén a hívők szűk többségben maradnának még 2070-ben is az Egyesült Államokban 46 százalékkal a 41 százalék vallástalannal szemben. A negyedik forgatókönyv azt mutatja meg, hogy, amennyiben mostantól senki sem hagyná el vallását, miként alakulna az arány: eszerint, a demográfiai tényezők figyelembe vételével arra jutottak a kutatók, hogy a jelenleg számolt 64 százalékról 2070-re ebben az esetben is 54 százalékra csökkenne a hívők aránya, míg a valláson kívül állóké a mostani 30-ról 34 százalékra növekedne.
A Pew társadalomkutató intézet elemzése az egyéb vallásokat tekintve azzal számol, hogy a nem keresztény hívők aránya megduplázódik, és a jelenlegi 6-ról 12 százalékra növekszik 2070-re az Egyesült Államok lakosságán belül.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét, és további intézkedéseket hozott a személyzet védelme érdekében, tekintettel az ukrajnai biztonsági fejleményekre – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
Vlagyimir Putyin nyitott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról, de kizárja, hogy nagyobb területi engedményeket tegyen, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel a NATO-csatlakozási törekvésekkel.
Donald Trump New York-i büntetőügyének felfüggesztését kezdeményezte az ügyész kedden a leendő amerikai elnök következő négyéves hivatali időszakának végéig.
Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékű katonai segélycsomag bejelentésére készül Ukrajnának – jelentette az Associated Press (AP) kedden amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.
Dollármilliókat lenne hajlandó fizetni Izrael a tavaly októberben a Hamász terroristái által elrabolt és Gázába hurcolt túszokért.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
szóljon hozzá!