Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében
Fotó: Haáz Vince
Ausztria nem fogja ellenezni Románia és Bulgária teljeskörű schengeni csatlakozását az uniós belügyminiszterek csütörtökön Brüsszelben sorra kerülő ülésén.
2024. december 09., 20:192024. december 09., 20:19
2024. december 09., 20:322024. december 09., 20:32
Erről hétfőn az APA osztrák hírügynökség és a Reuters Gerhard Karner osztrák belügyminiszter nyilatkozatára hivatkozva számolt be az Agerpres.
Karner azt mondta, „megnyílik az út” az előtt, hogy a két ország a szárazföldi határaival is csatlakozzon a schengeni övezethez. Hozzátette, az illegális bevándorlás elleni küzdelemhez kapcsolódó osztrák követelések hatására csökkent az osztrák-magyar határ környékén feltartóztatott migránsok száma. „E vétó nélkül nem történt volna ilyen mértékű csökkenés” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy míg tavaly októberig 70 ezer személyt tartóztattak fel, idén ugyanebben az időszakban 4 ezret.
Ausztria 2022 óta ellenzi a schengeni övezet kiterjesztését, tiltakozásul az ellen, hogy szerinte túl sok illegális bevándorló érkezik a területére, ami Bécs szerint a schengeni határok működésképtelenségének tünete.
Egy november végén Budapesten elfogadott megállapodás "a migrációs útvonalakban a schengeni térség bővítése miatt bekövetkező lehetséges változások minimalizálása érdekében" ideiglenes határellenőrzéseket ír elő kezdetben hat hónapos időszakra.
Az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét ellátó Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor november végén bejelentette, hogy az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szóló magyar előterjesztésről.
Amint arról beszámoltunk, Ylva Johansson, az Európai Unió belügyekért felelős biztosa november 22-én kijelentette,
Johansson ezt Budapesten jelentette ki azon a többoldalú belügyminiszteri sajtótájékoztatón, amelyen a házigazda Pintér Sándor belügyminiszteren kívül Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Cătălin Predoiu román belügyminiszter vett részt. Ylva Johansson belügyi biztos azt is elmondta, hogy mindkét ország keményen dolgozott a kitűzött célok megvalósításáért és problémamentesen teljesítették eddigi vállalásaikat. Kiemelte, hogy az együttműködés továbbfejlesztéseként tervezett,
így az új intézkedéscsomag december 12-ére tervezett véglegesítését követően reális célkitűzéssé válhat Bulgária és Románia január elsejétől való, teljes jogú csatlakozása a schengeni határövezethez.
Megállapodás született szerdán Brüsszelben, a tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottságában (COREPER) is arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú Schengen-tagállammá válik.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
A Kreml ismét nukleáris megtorlással fenyegette meg a Nyugatot azon hírek kapcsán amelyek szerint Ukrajna nyugati nagy hatótávolságú fegyvereket kaphat, amelyeket Oroszország elleni támadásokhoz használhat.
Felgyújtottak egy templomot Kárpátalján, az oldalára pedig azt írták: „késhegyre a magyarokat” – számolt be az újabb magyarellenes támadásról Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán.
Izrael szerdán erőteljes csapások sorozatát hajtotta végre a szíriai főváros, Damaszkusz ellen, fokozva ezzel a hadjáratot, amelyről azt állítja, hogy az ország drúz lakosságát támogatja.
Csütörtökre virradóra több oroszországi régiót is ukrán drónok vettek célba, az ukrán hadsereg szélesebb körű dróntámadást indított Oroszország nyugati régiói, köztük Moszkva ellen – jelentették orosz médiaforrások és tisztségviselők.
Az Európai Bizottság a 2028–2034 közötti időszakra 2000 milliárd eurós hosszú távú uniós költségvetést (MFF) javasol, amely megfelel a kontinens ambícióinak, szembenéz Európa kihívásaival és erősíti a függetlenségét – jelentette be Ursula von der Leyen.
Hatalmas tűz ütött ki a Tomorrowland fesztiválon Belgiumban. A tűzesetről készült videók és fotók elárasztották a közösségi média felületeket.
Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
szóljon hozzá!