Illusztráció
Fotó: X / Vincze Loránt EP-képviselő X-oldala
Megállapodás született szerdán Brüsszelben, a tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottságában (COREPER) is arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú Schengen-tagállammá válik.
2024. november 27., 20:242024. november 27., 20:24
A COREPER előkészítette a Bulgáriával és Romániával közös szárazföldi belső határain folytatott ellenőrzések 2025. január 1-jétől kezdődő megszüntetéséről szóló tanácsi határozatot – tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnöksége szerdán. Az X-en közzétett üzenetben azt írták: „a múlt heti sikeres budapesti miniszteri találkozó után, amelyen Magyarország, Bulgária, Románia és Ausztria határvédelmi csomagról állapodott meg, a szerdán meghozott döntés kulcsfontosságú lépést jelent az európai integráció és a schengeni övezet bővítése felé” – idézte az MTI.
Mint beszámoltunk róla, a múlt pénteken Budapesten a négy ország belügyminisztere, valamint az EU belügyi biztosa informális találkozóján megállapodás született arról, hogy Románia és Bulgária is a belső határőrizet nélküli övezet teljes jogú tagjává válik. A javaslatot Magyarország mint az EU Tanácsának soros elnöke fogja a belügyminiszterek testületének előterjeszteni, amely december 12-én Brüsszelben várhatóan meg is szavazza azt. A teljes jogú schengeni tagságról szóló döntéshez minden tagállam jóváhagyása szükséges.
Ódor Bálint, Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének vezetője videóüzenetében azt mondta, a döntés mérföldkő, amely különleges jelentőséggel bír Magyarország számára. Emlékeztetett: az Európai Unió Tanácsának első, 2011-ben betöltött elnöksége idején Magyarország kulcsszerepet játszott Bulgária és Románia schengeni csatlakozásának előmozdításában. „Most, a második uniós tanácsi elnökség ideje alatt az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy befejezhetjük ezt a folyamatot” – fogalmazott. Szerinte a szerdai döntés megtette az utolsó előkészítő lépést ennek megvalósítása érdekében, ami megerősíti az egységet, a szabad mozgást és az ellenállóképességet az egész Európai Unióban. „A döntés győzelem Bulgária, Románia és egész Európa számára” – tette hozzá videóüzenetében Ódor.
After last week’s successful ministerial meeting in Budapest , where & agreed on a border protection package, today marks a key step towards European integration and the #SchengenArea. Coreper has finalised the preparation of the Council Decision to lift internal land… pic.twitter.com/aPBBnHim8J
— Hungarian Presidency of the Council of the EU 2024 (@HU24EU) November 27, 2024
A hírt Marcel Ciolacu miniszterelnök jelentette be szerdán a Facebookon – számolt be az Agerpres hírügynökség. Ciolacu azt is közölte, hogy a turista- vagy üzleti vízumot kérelmező román állampolgárok elutasított vízumkérelmeinek aránya 2,61 százalékra csökkent, ezzel Románia teljesítette az amerikai vízummentességi programba való felvétel feltételeit.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
A jelenlegi 12 állandó határátkelőhely mellett további tíz határkeresztező út válik használhatóvá. Az eufóriát némileg csökkenti, hogy az uniós szabályok értelmében a határellenőrzést – átmeneti jelleggel – még hat hónapig fenn kell tartani.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!