Fotó: Ilusztráció
Az Európai Bizottság ismét felszólította az Európai Tanácsot, hogy hagyja jóvá Románia és Bulgária csatlakozását a szabad mozgást biztosító schengeni térséghez, és jelezte: „hivatalos konzultációs folyamatot” kíván lefolytatni a belső határellenőrzésről, amelyet egyes schengeni tagállamok fenntartanak a szabad mozgást biztosító térségen belül, és szankciókkal fenyeget, ha nem történik kötelezettségvállalás e politika megváltoztatására – derül ki a kedden közzétett második schengeni jelentésből.
2023. május 17., 11:512023. május 17., 11:51
2023. május 17., 11:542023. május 17., 11:54
A dokumentum, amely áttekinti belső határellenőrzés nélküli uniós térség tavalyi helyzetét, felsorolja a jó gyakorlatokat, de a megoldatlan „kihívásokat” és a Brüsszel által prioritásnak tekintett cselekvési területeket is.
Brüsszel emlékeztet arra, hogy a schengeni határokon belüli ellenőrzések újbóli bevezetésének kivételesnek, időben korlátozottnak és végső eszköznek kell lennie. Az illegális migránsok miatt jelenleg hat uniós tagállam alkalmaz ilyen ellenőrzéseket: Franciaország, Ausztria, Németország, Dánia, Szlovákia és Svédország, valamint Norvégia és Izland, amelyek nem uniós, de schengeni tagok.
A kedden közzétett jelentésben a Bizottság azt írja, hogy hivatalos konzultációs folyamatot indít valamennyi érintett tagállammal, és figyelmeztet, hogy
A jelentés további prioritásai között szerepel a külső határok megerősítése, az illegális migránsok hazatoloncolási rendszerének hatékonyabbá tétele és a schengeni igazgatás megerősítése, amelyről az egyes országoknak szóló ajánlásokat is ki kell adni.
és a szervezett bűnözés és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem érdekében erősítse meg a szabad mozgást biztosító térség belső biztonságát.
A Bizottság emellett prioritásként kezeli a vízumpolitika jobb kihasználását az illegális migráció elleni küzdelem érdekében, valamint a nem uniós országok vízumpolitikájának az uniós országokéval való összehangolását.
Az Európai Bizottság szerint a június 8-án esedékes schengeni tanácsi ülés „lehetőséget nyújt a miniszterek számára, hogy jóváhagyják a meghatározott politikai prioritásokat”, és sürgette Svédországot és Spanyolországot, amelyek az EU Tanács jelenlegi és következő féléves elnökségét töltik be, hogy folytassák a javasolt prioritások és intézkedések megvalósítását.
Mint ismeretes, a két ország csatlakozását Ausztria ellenzi a legvehemensebben, arra hivatkozik ugyanis, hogy csak tavaly több mint százezer illegális migráns érkezett az országban más EU-tagállamokon keresztül, holott azokban kellett volna regisztrálni őket.
Ezért a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel.
A schengeni bővítésről az EU belügyminiszterei csak egyhangúlag dönthetnek, Gerhard Karner osztrák belügyi tárcavezető viszont a fenti érvekre hivatkozva megvétózta a bővítést a belügyminiszterek december 8-i ülésén, és azóta többször is jelezte: Bécs álláspontja nem változott az ügyben.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
szóljon hozzá!