2010. december 28., 09:272010. december 28., 09:27
A természeti csapásból szerencsére semmi nem lett, mindössze a nagyotmondásairól és grandiózus vállalásairól elhíresült Oprescuba vetett kezdeti közbizalmat rengette meg alaposan. (Nem csoda, hogy senki nem hisz már a főpolgármester délibábos kampányígéreteinek, miszerint néhány éven belül felfüggesztett autópálya ível a főváros fölött, 2020-ban pedig olimpiát rendeznek Bukarestben.) A tekintetben viszont messzemenően elérte célját az apokalipszis megjövendölése, hogy a közbeszédbe újfent bekerült a földrengés elkerülhetetlenségének kérdése, valamint annak várható méreteit, következményeit taglaló becslések.
Romániában ugyanis nem titok, hogy egy nagy erejű földmozgás gyakorlatilag bármikor bekövetkezhet az országban. Ennek oka, hogy a Kárpát-kanyarulat tövében fekvő Vrancea térsége szeizmikus szempontból rendkívül aktív, ahonnan évente számtalan földrengés indul 80–160 kilométeres mélységekből. A múlt században először 1940-ben regisztráltak pusztító erejű, a Richter-skála szerinti 7,4-es erősségű földmozgást az országban, az akkori, főleg Moldvában bekövetkezett katasztrófa ezer halálos áldozatot – ebből háromszázat Bukarestben – és mintegy négyezer sebesültet követelt. Szintén a Vrancea-hegységben volt az epicentruma minden idők legsúlyosabb romániai természeti csapásának, az 1977. március 4-én történt földlökésnek, amely a korábbinál valamivel kisebb, a Richter-skálán mért 7,2-es erősségű volt ugyan, ám hatását és következményeit tekintve sokkal súlyosabb.
Az országban mintegy 33 ezer épület kártyavárként omlott össze, 35 ezer család hajléktalan maradt, összesen kétszázezer ingatlan megrongálódott, az emberi áldozatok száma megközelítette az 1600-at, a sérülteké a tizenegyezret, az anyagi kár értékét pedig közel kétmilliárd dollárra becsülték. Akkoriban Bukarest szenvedte el a legnagyobb csapást, itt ugyanis 32 tömbház és magas épület összedőlt, további 130 megrongálódott. Fokozta a 21 óra után nem sokkal történt rengés okozta pusztítást, és jelentősen hátráltatta a mentési munkálatok megkezdését, hogy az egész városban megszakadt az áramszolgáltatás, ráadásul Nicolae Ceauşescu kommunista államfő éppen Nigériában tartózkodott, és csak késve rendelte el a szükségállapotot. Persze a diktátor a szerencsétlenséget is kihasználta személyi kultusza felépítésére: szinte naponta kijárt a szőnyegbombázás képét mutató városnegyedekbe, ahol – egykori suszterinas létére – „értékes” útmutatásokkal látta el a hadsereg és a katasztrófavédelmi alakulatok parancsnokait és a szakértőket; az újjáépítés során egyébként számos, a földrengés idején meg sem rongálódott templom és műemlék esett az ateista rezsim áldozatául. Sokáig a ’77-es katasztrófa egyik csodájaként tartották számon, hogy egy 18 éves fiatalembert 11 nap után sikerült kimenteni a romok alól (a túlélőt személyesen látogatta meg a kórházban a diktátorpár), később azonban erről a kommunista propagandáról is lehullt a lepel: kiderült, hogy az állampárt által hőssé avanzsált férfi napokkal a földrengés után lopás szándékával kutatott a romok között, és bent ragadt.
Jellemző a román hatóságok hozzáállására, hogy az elmúlt évtizedek során sem vonták le az akkori csapás tanulságait, és nem készültek fel egy újabb földrengés okozta károk minimalizálására. Pedig az előrejelzések egyáltalán nem biztatóak. A bukaresti Földfizikai Intézet illetékesei szinte havi rendszerességgel kongatják a vészharangot, miszerint 2040-ig 7-esnél nagyobb földmozgás várható Vranceában, de valószínűbb, hogy hamarabb, mivel itt három-négy évtizedenként váltották egymást a súlyosabb földrengések. „Addig sok kisebb, hatos erősségű mozgás is lesz, ami alaposan megráz bennünket, de nem halunk bele” – hangzott nemrég Gheorghe Mărmureanu, az intézmény igazgatójának „biztatása”, akit a média emiatt „szeizmológiai Nostradamus”-ként emleget. Márpedig építészek megállapították: csak a fővárosban több tízezer ingatlan dőlne össze vagy rongálódna meg jelentősen az 1977-eshez hasonló méretű földindulás esetén, a lehetséges áldozatok száma pedig attól is függne, hogy éjszaka vagy nappal történne a katasztrófa. Néhány évvel ezelőtt elkészült Románia szeizmológiai térképe, feltüntetve a földrengésveszélynek leginkább kitett övezeteket, a veszélyességi zónákra felosztott Bukarestben pedig nagy vörös pöttyöket festettek azokra az ingatlanokra, amelyek menthetetlenek erős földmozgás esetén. Ilyen épületből csak a történelmi központban mintegy négyszáz, többnyire a kommunizmus idején elkobzott ingatlan található, amelyek tulajdonosai a viszszaszolgáltatás után semmit nem fektettek be a felújításba. A kormány kidolgozott ugyan egy, az ENSZ egyik jelentésében „halálketrecek”-nek nevezett épületek konszolidálásáról szóló programot, mindeddig azonban csupán egy tucat ingatlant sikerült szeizmikus szempontból biztonságossá tenni az egész fővárosban, aminek persze elsősorban anyagi okai vannak, hiszen egyetlen épület felújítása akár 400 ezer eurót is igényelhet. Addig is a bukarestieknek be kell érniük főpolgármesterük „védelmi stratégiájával”: Oprescu épp a napokban közölte, hogy különböző menhelyeken ezer férőhelyet tud biztosítani a földönfutóvá vált embereknek, a halálos áldozatoknak pedig 12 ezer sírhelyet tartogat az önkormányzat temetőgondnoksága...
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.