Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
„Összeköt minket a tánc, összeköt minket Erdély!” – ez a mottója a Magyar Nemzeti Táncegyüttes kedden kezdődő, november 10-én záruló ötállomásos erdélyi turnéjának.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Családi felhasználásra megkötés nélkül lehet hízót vágni, a házi disznó magas ára azonban sok embert arra késztet, hogy a hentesboltból vásároljon húst. A jogi szabályozás végül megtalálta az arany középutat a háztáji és a kisüzemi sertéstartás között.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Továbbra is érdeklődés övezi a román szülők részéről a tavaly megnyílt bánffyhunyadi magyar óvodát, ahol 40 aprósággal indult el az új tanév. Török Ferenc igazgató szerint nem zárkóztak el attól, hogy román gyerekeket is fogadjanak.
Idén is várja az érdeklődőket a hagyományosan október első felében tartott népszerű régiségvásár a Kolozs megyei Feketetón.
Az autentikus kalotaszegi kulturális és művészeti örökség továbbéltetésének céljával rendezik meg Körösfőn a Kalotaszegi Hagyomány Napokat. Péter Ferenc, a szervező Itthon Kalotaszegen Egyesület elnöke a rendezvény célcsoportjáról, programjáról beszélt.
A kulturális kisajátítás „bűneként” lehet tekinteni arra, hogy forrásmegjelölés nélkül használt fel kalotaszegi hímzésmintát a spanyol Mango divatmárka – állapította meg a Krónikának Újvári Dorottya művészettörténész.
Az Európai Unió Tanácsában szerdán döntés született arról, hogy a farkas lekerüljön a védett vadak listájáról, miután több tagállam – közöttük Románia is – jelezte, hogy a túlszaporodott vadállomány súlyos károkat okoz az állattartó gazdaságokban.
A személyes értékeivel összhangban levő szakmai pályát szeretne építeni Kovács Nóra, akit nemrég jelöltek a Femcafe Inspiráló Nők Díjára. A körösfői születésű mérnökinformatikus hallgató az elismeréssel járó felelősségről, motivációjáról beszélt.
A Székely Nemzeti Múzeum jövőben ünnepli 150. születésnapját. Kós Károly tervezte a múzeum impozáns épületegyüttesét, amelyet a vele készült interjúkban előszeretettel nevezett fő művének, kedvenc alkotásának.
Magyar szürke marhát és francia húshasznosítású teheneket tartó mákófalvi gazda kongatta meg az elmúlt hetekben a vészharangot a kalotaszegi falvak legelőin kíméletlen pusztításba kezdett farkasok miatt.
A magyar kultúra ékszerdobozába volt alkalmuk betekinteni azoknak, akik múlt héten ellátogattak a kolozsvári Bolyai utcában kialakított kalotaszegi cifra szobába.
Izgalmas „időutazásra” hívja a közönséget az Edvi Illés Aladár Kalotaszege című kiállítás, amely a kolozsvári Erdélyi Néprajzi Múzeumban tekinthető meg. A tárlatot Péntek János nyelvészprofesszor és Tötszegi Tekla néprajzkutató mutatta be.
A széki női öltözködés rendjébe, kulisszatitkaiba nyújtott betekintést Filep Erzsébet viseletkészítő az Erdélyi Hagyományok Háza szerdai nyílt napján. A széki születésű hímző az alapítvány kincses városi székházában mutatta be féltve őrzött darabjait.
Bánffy Miklós születésének 150. és Kós Károly születésének 140. évfordulóján jelent meg tavaly a Kós-Bánffy, Bánffy-Kós Emlékkönyv.
Ökumenikus egyházi szertartással tartották meg az új kenyér ünnepét a kolozsvári Szent Mihály-templomban. A bensőséges hangulatú, Szent István-napi ünnepről videós összeállításunkban számolunk be.