Vincze Loránt: nem adhatjuk fel a vidéket! Pr-cikk

Vincze Loránt, az RMDSZ európai parlamenti képviselője •  Fotó: Vincze Loránt sajtóosztálya

Vincze Loránt, az RMDSZ európai parlamenti képviselője

Fotó: Vincze Loránt sajtóosztálya

A schengeni csatlakozás kilátásairól, az Európai Néppárt energiaárakkal, környezetvédelemmel és mezőgazdasággal kapcsolatos álláspontjáról kérdeztük Vincze Lorántot, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjét.

2022. október 27., 11:592022. október 27., 11:59

– A holland parlament elfogadott egy állásfoglalást arról, hogy nem támogatnák Románia schengeni csatlakozást. Ez jogosan tölthet el bennünket aggodalommal. Hogyan látja ön ezt a kérdést?

– Felháborító, hogy egy ország be tud tenni az egész EU-nak. Románia 11 éve teljesíti a technikai feltételeket, a külső határokat védeni tudjuk. Ukrajnából kétmillió menekült ment át a romániai határszakaszon minden gond nélkül, Románia teljes szolidaritást vállalt a fegyverszállítások átengedésétől kezdve addig, hogy gyakorlatilag az Észak-Atlanti Szövetség és Nyugat-Európa megerősített támaszpontja. Ez mégsem elég a hollandoknak.

– Lehet még ebből visszaút?

– Nagyon nehezen. Az Európai Parlament több mint háromnegyedes többséggel fogadott el egy határozatot, amelyben kéri az Európai Tanácsot, hogy döntsön ebben a kérdésben, és jövő év elejétől Románia és Bulgária legyen a Schengen-övezet tagja. Az Európai Néppárt parlamenti frakciója 11 éve következetesen támogatja Románia tagfelvételét, és most is határozottan kiállt ebben a kérdésben. Érdekes, hogy a holland parlament versenyzeni kezd az Európai Parlamenttel. Persze, szívük joga dönteni ebben a kérdésben, de akkor hol marad a sokat idézett európai szolidaritás, ahol mindannyian egyfele húzunk? Ráadásul nem megfelelő érvekkel jönnek – a jogállamiságra hivatkozva nem lehetne megakadályozni a Schengen-csatlakozást, ilyen nincsen a feltételrendszerben.

Galéria

– Lát olyan partnert az Európai Unión belül, aki a hollandokra rá tud hatni?

– Emmanuel Macron francia elnök a nyár elején, Olaf Scholz német kancellár szeptemberben mondta ki nagyon világosan, hogy támogatja Románia és Bulgária Schengen-csatlakozását, de a hollandoknak ez nem volt elég. A többi tagállam támogatja a schengeni csatlakozást, és egyedül ők emelnek kifogást. Nagyon fura, hogy ezt megtehetik, és eddig mégsem érte őket vád, hogy megbontják az EU egységét.

– December 8-án lesz az európai bel- és igazságügyminiszterek következő tanácskozása, a schengeni övezet tagjainak ott kellene egyhangúan dönteniük, hogy befogadnak-e új tagokat. A schengeni csatlakozásnál jelenleg égetőbb kérdés, hogy mit égetünk idén télen. Mi az esélye annak, hogy az energiakrízist és az ezzel érkező gazdasági válságot jól át tudjuk vészelni?

– Nagyon sok tényező határozza meg mindazt, ami jelenleg Európában az energiaárak, üzemanyagárak, gazdasági kilátások tekintetében történik. A háború, Oroszország ukrajnai inváziója a legfontosabb tényező, ami befolyásolja a piacot, és nem látszik a vége ennek a háborúnak. Alkalmazkodni kell a kialakult helyzethez, jó volna közös döntéseket hozni. Az Európai Tanács legutóbbi ülésén az állam- és kormányfők nagy vonalakban megállapodtak az intézkedésekben. A legnagyobb gond az, hogy bár a gáz csak egy része az energiamixnek, a gáz megdrágulásával együtt mégis megdrágult minden, holott a megújuló energia előállítása nem kerül olyan sokba. Az árak elválasztása, az árképzés kérdése nagyon élesen vetődik fel ebben a helyzetben.

Amit a polgároknak érdemes tudniuk, hogy ezen a télen nem lesz gond a gázellátással, a tározók felteltek, és biztosítják a szükséges földgázmennyiséget legalább a jövő év közepéig. Románia amúgy is kis mértékben függött az orosz gáztól, a kitettségünk viszonylag kicsi, de az árak változása nyilván nálunk is ugyanúgy érezhető, mint bárhol. Ezért azon kell gondolkodni, hogyan lehet támogatni a fogyasztókat, a kis- és közepes vállalkozásokat.

Az Európai Néppárt képviselőcsoportja a Parlamentben ezeket az észszerű javaslatokat támogatja, amelyek figyelembe veszik a fogyasztók érdekeit, a kis- és közepes vállalkozások érdekeit, mert ott van az európai munkahelyek többsége. Ugyanakkor figyelembe vesszük azokat a környezetvédelmi célokat is, amelyek arról szólnak, hogy megújuló energiára kell áttérni.

•  Fotó: Vincze Loránt sajtóosztálya Galéria

Fotó: Vincze Loránt sajtóosztálya

– A Covid utáni, Romániában PNRR-ként emlegetett helyreállítási alap pénzei most kezdenek beszivárogni. Valami hasonlóra számíthatunk esetleg az aktuális energetikai krízis miatt is?

– Kevés hajlandóságot látok erre a nettó befizetők részéről: Németország és Hollandia világosan elmondta, hogy nem akarnak még több pénzt bedobni a közösbe. Ugyanakkor Németország maga 200 milliárd eurót különített el a fogyasztók támogatására, ezzel még a franciák és az olaszok haragját is kiváltotta, akiknek nem áll rendelkezésükre ilyen keret. Sok kérdésben Európa országait nem lehet különválasztani – sem a védelem, sem az energia, sem a gazdasági célok tekintetében. Németország is része a közös piacnak, tehát a közös megoldásokat kellene támogatnia.

– A helyreállítási alap jól hangzik, de nyilván aggódóbbak vagyunk, amikor arra várunk, hogy konkretizálódjon. Hogyan látja uniós szempontból, okosan lesz elköltve ez a pénz?

– A PNRR a Covid által meggyengített gazdaság támogatását célozta, de bízom benne, hogy egy kiszámíthatóbb gazdasági távlatot nyit a tagországokban, így Romániában is. Ezt a pénzalapot 2026-ig fel kell használni, tehát viszonylag gyorsan kell hasznos beruházásokat megvalósítani belőle. Azokon a területeken, amelyekre konkrét ráhatása van az RMDSZ-nek, már beindultak a dolgok. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter például már 114 millió lej értékű szerződést aláírt hulladékgazdálkodás területén. A fejlesztési minisztérium, amelyet Cseke Attila vezet, 1149 településen hétmilliárd lej értékben finanszíroz közberuházásokat – itt tömbház- és középületfelújítási programokról van szó. Környezetbarát beruházásokra további 850 millió euró van – tehát itt hatalmas összegekről beszélünk. Az Európai Beruházások és Projektek minisztériuma jelentős összegeket fordít emlékmúzeumok létrehozására, kastélyfelújításra, az Országjáró projekt támogatására, amelynek Hegedüs Csilla államtitkár a gazdája. A nagy kihívás Románia számára az, hogy lesz-e elég építő, és lesz-e lehetőség arra, hogy az építőanyagárak növekedését kompenzálják, hogy meg lehessen valósítani ezeket a beruházásokat.

•  Fotó: Vincze Loránt sajtóosztálya Galéria

Fotó: Vincze Loránt sajtóosztálya

Mindez összefügg a környezetvédelmi célokkal, a Fit for 55 és a Green Deal programokkal is. Ebben az esetben az észszerű megoldásokat kellene támogatni, hiszen a háború kirobbanása óta világosan látszik, hogy nem működik az, hogy egyik pillanatról a másikra átálljunk a megújuló energiákra, a szél-, víz- és napenergiára úgy, hogy bezárunk minden szénerőművet, atomerőművet. Lassabbra kell szabni az ütemet, ami a klímavédelmi célokat, az üvegházhatású gázok kibocsátásának nullára csökkentését illeti 2050-re.

Nem hagynám ki a mezőgazdaságot sem, hiszen nagyon fontos a megélhetés és az élelmiszerbiztonság szempontjából. Az élelmiszer mennyiségi és minőségi kérdés is. A közös agrárpolitika bizonyos céljai, mint a szántóterületek pihentetése vagy a növényvédő szerek használatának jelentős csökkentése, jól hangzanak, de ha az élelmiszerbiztonságot tekintjük, hogy lesz-e elég termény, lesz-e megfelelő ellátás Európában, akkor óvatosabban kellene ezekkel a nagyon ambiciózus tervekkel bánni.

– Talán ez lenne a kulcs, a tempón változtatni. Az Unió mennyire hajlamos erre?

Az Európai Néppárt képviselőcsoportja ezeket az észszerű döntéseket próbálja átvinni az Európai Parlamentben, de nem egyszerű egy olyan baloldali többséggel szemben, amely csak dogmatikusan tud ezekre a kérdésekre tekinteni, pedig a körülmények jelentősen változtak néhány hónap leforgása alatt. Nagyon ritka az, hogy belemenjenek a részletekbe, hogy egy adott döntés mit jelent számszerűen például a gazdák számára. Nem költözhetünk mindannyian barlangba, de a városokba sem, nem adhatjuk fel a vidéket, hiszen az élelmet ott termelik a gazdák, és az ő támogatásukra szükség van. Az Európai Néppárt a gazdák oldalán áll, az RMDSZ képviselőiként is azt szorgalmazzuk, hogy a kistermelőket, kisvállalkozókat ebben az időszakban kiemelten támogassuk, és teremtsük meg a lehetőséget a családok számára, hogy ezt a nagyon nehéz időszakot túléljék, lehetőleg minél jobb körülmények között.

(X – Fizetett hirdetés)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 30., csütörtök

Kovács Mihály Levente: Most van csak igazán veszíteni valónk!

Kovács Mihály Levente fiatal kora ellenére jelentős politikai tapasztalatra tett szert az évek során. A 2024-es választásokról kérdeztük Kovács Mihály Leventét, aki most Marosvásárhelyen a városi tanácsosi listán indul.

Kovács Mihály Levente: Most van csak igazán veszíteni valónk!
2024. május 08., szerda

„A Wizz Air-nek köszönhetően a repülés bárki számára elérhető a térségben” – Váradi József vezérigazgató a Krónikának

Húsz évvel ezelőtt szállt fel az első Wizz Air-gép a dél-lengyelországi Katowiceből, azóta az összes kelet-közép-európai országból üzemeltet járatokat a magyar tőkéjű diszkont légitársaság. A Wizz Air vezérigazgatójával, Váradi Józseffel beszélgettünk.

„A Wizz Air-nek köszönhetően a repülés bárki számára elérhető a térségben” – Váradi József vezérigazgató a Krónikának
2024. március 25., hétfő

Kelemen Hunor: halljuk a csalódott emberek hangját!

Hosszas huzavona után a román kormánypártok eldöntötték, hogy június 9-én Romániában összevont európai parlamenti és önkormányzati választások lesznek. Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kérdeztük.

Kelemen Hunor: halljuk a csalódott emberek hangját!
2023. augusztus 26., szombat

Az aranybányaprojekt becsődölése után a turizmus fellendítésében bíznak Verespatakon

A verespataki aranykitermelés története pár éve bejárta a világsajtót is. A faluban működő civil szervezetek ma a turizmus megerősödésében látják a jövőt. Erről beszélgettünk Virgil Apostol bukaresti műépítésszel, műemlékvédelmi szakemberrrel.

Az aranybányaprojekt becsődölése után a turizmus fellendítésében bíznak Verespatakon
2023. július 17., hétfő

A vallástanár az erdélyi iskolák lelke, mégis megcsappant a képzés iránti érdeklődés

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem keretében 1993-ban jött létre a református vallástanárképző kar. Dr. Lukács Olgával, a Református Tanárképző és Zeneművészeti kar dékánjával vettük számba a harmincéves évforduló új kihívásait.

A vallástanár az erdélyi iskolák lelke, mégis megcsappant a képzés iránti érdeklődés
2023. április 27., csütörtök

Kelemen Hunor: a magyarok véleményéből, visszajelzéseiből építkezünk

Közel két hónapos konzultációt zár le a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. Az összegyűjtött tapasztalatokról beszélt nekünk Kelemen Hunor szövetségi elnök, miniszterelnök-helyettes. Interjú.

Kelemen Hunor: a magyarok véleményéből, visszajelzéseiből építkezünk
2023. április 13., csütörtök

Tánczos Barna: a környezetvédelmi támogatásokkal az RMDSZ élhetőbbé teszi a településeket

Országos konzultációt indított az RMDSZ. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint azért is fontos ez, mert leméri, hogy az általa vezetett minisztérium intézkedéscsomagjai hogyan hatnak az önkormányzatok működésére és a közösség életére.

Tánczos Barna: a környezetvédelmi támogatásokkal az RMDSZ élhetőbbé teszi a településeket
2023. április 02., vasárnap

Három évtizedes a partiumi műemlékvédelem – Dukrét Géza helytörténetről, honismeretről, az önkormányzatok nemtörődömségéről

Harminc éve alakult meg Nagyváradon a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság. Alapító elnökével, Dukrét Géza földrajz- és biológiatanárral a partiumi és bánsági települések helytörténeti kutatásairól és a műemlékvédelemről beszélgettünk.

Három évtizedes a partiumi műemlékvédelem – Dukrét Géza helytörténetről, honismeretről, az önkormányzatok nemtörődömségéről
2023. február 09., csütörtök

Választási együttműködésre bírná az RMDSZ-t az Erdélyi Magyar Szövetség – Interjú Toró T. Tibor alelnökkel

Az RMDSZ keretében működő egykori Reform Tömörülés értékeit szeretnék tovább vinni az Erdélyi Magyar Szövetség, amely tíz pontból álló nyilatkozatot fogadott el kolozsvári tanácskozásán. Az EMSZ alelnökével, Toró T. Tiborral beszélgettünk.

Választási együttműködésre bírná az RMDSZ-t az Erdélyi Magyar Szövetség – Interjú Toró T. Tibor alelnökkel
2023. január 01., vasárnap

III. Károly király idén Székelyföldre látogathat: Kálnoky Mátyás történész a sokak által kedvelt zalánpataki királyi birtokról

A háromszéki Miklósváron élő Kálnoky család Európa-hírű falusi turizmust honosított meg, amelynek visszatérő vendége Károly herceg, Nagy-Britannia új királya, III. Károly. 

III. Károly király idén Székelyföldre látogathat: Kálnoky Mátyás történész a sokak által kedvelt zalánpataki királyi birtokról