2012. június 12., 22:382012. június 12., 22:38
A Szociálliberális Unió elnökjelöltje, Cornel Popa mintegy kétszer annyi szavazatot szerzett, mint ellenfele, a PDL-be frissen átigazolt Radu Ţîrle, aki néhány hónappal ezelőtti lemondásáig töltötte be a tanácselnöki tisztséget – amelyet még a Nemzeti Liberális Párt tagjaként szerzett. Popa 46,36, Ţîrle pedig 21,66 százalékon állt. Az RMDSZ jelöltje, Pásztor Sándor 18,96 százalékot kapott. A testület összetétele is ezeket az arányokat tükrözheti: ha a végleges eredmények szerint is 44 százalékon marad az USL aránya, a megyeszékhely tanácsához hasonlóan jó esély van rá, hogy a koalíciónak ne legyen szüksége az RMDSZ partnerségére, és alelnöki posztot se adjon a szövetségnek.
A nagyváradi tanácsban a hét mandátumából egyet veszített az RMDSZ, és valószínű, hogy az elsöprő USL-többség ott sem enged át nekik a kettőből egy alpolgármesteri helyet. A kormánykoalíciónak ugyanis megvan a kétharmados többsége a 18 tanácsosa révén, az RMDSZ-nek 6, a PDL-nek 3 képviselője van a testületben. Hogy ez a mandátumleosztás fog-e még változni, egyelőre nem tudni, azonban több politikai alakulat – köztük az Erdélyi Magyar Néppárt – is kérte a városi tanácsosi listákra leadott voksok újraszámolását.
Mint Zatykó Gyula, az EMNP Partiumért felelős országos alelnöke, illetve Csomortányi István partiumi szervezési igazgató tegnapi sajtótájékoztatójukon elmondták, azért folyamodtak ehhez a megoldáshoz, mivel több pontban is kifogásolják az eredményt. Zatykó emlékeztetett, több olyan szavazócéduláról is érkezett bejelentés, amelyen nem szerepelt a néppárt listája, azt szeretnék egyebek mellett leellenőriztetni, hogy ezeket valóban semmissé nyilvánították-e minden esetben.
Panaszt emeltek amiatt is, hogy túl vékony papírra nyomtatták a szavazócédulákat, ami miatt sok helyütt átütött a festék. Egyik urnabiztosuk arról számolt be, hogy ő legalább tíz voksot mentett meg úgy a néppárt számára, hogy az előző oldalon pont abban a kockában levő Nagy-Románia Párthoz voltak a voksok számolva, mivel megtükröződve ugyan, de tisztán látszott a pecsét, a szavazatszámláló pedig nem lapozott tovább. További kérdőjeleket vet fel a néppártiak szerint, hogy egyes szavazókörzetekben a megyei tanácsosi listájuk akár 20-30 szavazattal is többet kapott a városinál.
Szerintük ez irracionális, hiszen még ha a polgármester vagy megyei tanácselnök esetében előfordulhat átszavazás, a tanácsosi listák esetében a választópolgárok átlagban következetesek. Hogy a jelenleg 3,6 százalékos eredményük eléri-e a bejutáshoz szükséges 5 százalékot, nem tudják, számításaik szerint szavazókörzetenként 9-10 pluszszavazat elég lenne a bejutáshoz.
Nem jött össze az újrázás az RMDSZ kiemelt jelöltjeinek Szatmár megyében – sem Csehi Árpád megyei tanácselnöknek, sem Ilyés Gyula szatmárnémeti polgármesternek nem sikerült megőriznie tisztségét. Mindkét posztot a Szociálliberális Unió (USL) szerezte meg, és többségbe került a szatmárnémeti, valamint a megyei önkormányzatban is. Míg Csehi Árpád a szavazatok 34,7 százalékát szerezte meg, az USL jelöltje, Adrian Ştef a voksok 38,3 százalékát gyűjtötte be.
A Szatmár Megyei Tanácsba – amelyben eddig a szövetség alkotta a legnagyobb, 14 fős frakciót – 13 USL-s, 12 RMDSZ-es, 5 PDL-s és 2 PPDD-s képviselő jutott be, és az RMDSZ elveszítette fölényét a szatmárnémeti önkormányzatban is. A 23 tagú testületben eddig 11 tanácsosuk volt, a következő négy évben azonban mindössze 9 lesz, és 12 képviselővel az USL alkotja a legnépesebb frakciót. Tasnádon is USL-s váltotta az RMDSZ-es polgármestert, Nagykárolyban viszont Kovács Jenőnek a szövetség színeiben sikerült ismét nyernie.
A Magyar Polgári Pártnak (MPP), illetve az Erdélyi Magyar Néppártnak (EMNP) a községi tanácsokban sikerült helyeket szerezniük – a néppárt 9 tanácsosi mandátumhoz jutott, míg a polgári alakulat megőrizte egyetlen polgármesteri tisztségét Kaplonyban, és 13 önkormányzati képviselővel vág neki a következő négy évnek a jelenlegi 26 helyett.
Szilágy megyében a megyei tanácsban hét helyet szerzett az RMDSZ, míg a helyi önkormányzatokban összesen 151 tanácsosi mandátumot mondhatnak magukénak a szövetség politikusai. Csóka Tibor, a szövetség megyei tanácselnökjelöltje 24 ezer szavazattal második lett az USL jelöltje, Tiberiu Marc után, aki több mint 48 ezer vokssal szerezte meg a tanácselnöki tisztséget. Zilahon az eddigi négyhez képest idén mindössze három helyi tanácsosi tisztséget szerzett a szövetség, Szilágyi Róbert megyei ügyvezető elnök szerint ez a többi magyar versenypárt jelenléte miatt alakult így. Az ügyvezető elnök elmondta, Szilágyballa és Kusaly falvakban szintén az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) miatt veszítette el a polgármesteri tisztséget az RMDSZ, a szövetség megyeszinten 14 elöljáróval rendelkezik.
Arad megyében a megyei önkormányzatban még nem ismert a végleges eredmény, mivel az USL tegnap délután az érvénytelen szavazatok újraszámolását kérte. A megyei tanácselnöki tisztségért folytatott versenyben a Keresztény-Liberális Mozgalom (MC-L) jelöltje vezetett minimális különbséggel az USL-s Ioan Cristina előtt. Aradon a végleges eredmények szerint az RMDSZ polgármesterjelöltje, Bognár Levente 3517 szavazatot szerzett, míg a szövetség helyi tanácsosi listájára 5137 személy voksolt. Az RMDSZ-nek így két önkormányzati képviselője lesz a döntéshozó testületben, ahol az MC-L 10, az USL 9, a PPDD pedig két mandátumot szerzett.