Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium
Románia 2029-re tűzte ki az euró bevezetésének határidejét, de a helyreállítási terv (PNRR) maradéktalan gyakorlatba ültetése esetén erre akár már 2026-ban sor kerülhet – nyilatkozta a pénzügyminiszter egy csütörtöki szakmai konferencián. A térség országai közül – beleértve Bulgáriát, Horvátországot, Magyarországot – Romániában támogatja legnagyobb mértékben lakosság az euró bevezetését.
2023. március 16., 17:402023. március 16., 17:40
2023. március 16., 17:412023. március 16., 17:41
Adrian Câciu elmondta, Románia tartja magát az euró 2029-es bevezetésére vonatkozó célkitűzéshez, de jó lenne előre hozni ezt az időpontot. Úgy vélekedett: ha Románia végrehajtja a PNRR-be foglalt reformokat és felgyorsítja az európai uniós alapok lehívását,
„Kihívások mindig vannak, de sokkal stabilabb a helyzetünk, mint tavaly márciusban volt, amikor szinte valamennyi döntéshozó igen óvatosan nyilatkozott a jelennel és a jövővel kapcsolatban” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres hírügynökség.
Az euróbevezetés nyilatkozatok szintjén mindig prioritást élvezett a román kormány számára, 2016-ban tárcaközi bizottság is létesült a közös uniós valutára való áttérés előkészítésére. Konkrét céldátumot azonban sokáig nem rögzítettek a bukaresti hatóságok. Korábban még 2024-et határozták meg az euró bevezetése időpontjának, ez azonban teljesen irreális cél, Románia számos feltételt nem teljesít, és ezzel a kormány is tisztában van.
Nem véletlen, hogy a Nicolae Ciucă vezette balliberális kabinet által tavaly elfogadott, a 2022-2025-ös időszakra vonatkozó konvergenciaprogram is úgy fogalmaz: Románia továbbra is elkötelezett az eurózónához való csatlakozás mellett, jelenleg viszont a kormány erőfeszítései a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásainak enyhítésére, a gazdasági-szociális visszatérés ösztönzésére, valamint az ukrajnai háború által generált negatív következmények csökkentésére összpontosulnak. Céldátumot az előző, Florin Cîțu irányította kormány sem szabott meg a 2021-2024-es periódusra vonatkozó konvergenciaprogramban.
Egy tavalyi felmérés szerint a megkérdezett románok 75 százaléka szeretné, ha az ország mihamarabb csatlakozna az euróövezethez; ez az arány 2021-ben még 63 százalékos volt. Az is kiderül ugyanakkor a közvélemény-kutatásból, hogy a románok többsége tisztában van a realitásokkal is: a megkérdezettek 69 százaléka úgy vélekedik, hogy Románia pénzügyi-gazdasági szempontból nincs felkészülve az euró bevezetésére.
Az euróövezethez való csatlakozás iránti lakossági viszonyulás terén egyébként várhatóan lankadni fog a támogatottság annak ismeretében, hogy Horvátországban áremelkedést eredményezett az eurózónához való idei csatlakozás.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!