Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium
Románia 2029-re tűzte ki az euró bevezetésének határidejét, de a helyreállítási terv (PNRR) maradéktalan gyakorlatba ültetése esetén erre akár már 2026-ban sor kerülhet – nyilatkozta a pénzügyminiszter egy csütörtöki szakmai konferencián. A térség országai közül – beleértve Bulgáriát, Horvátországot, Magyarországot – Romániában támogatja legnagyobb mértékben lakosság az euró bevezetését.
2023. március 16., 17:402023. március 16., 17:40
2023. március 16., 17:412023. március 16., 17:41
Adrian Câciu elmondta, Románia tartja magát az euró 2029-es bevezetésére vonatkozó célkitűzéshez, de jó lenne előre hozni ezt az időpontot. Úgy vélekedett: ha Románia végrehajtja a PNRR-be foglalt reformokat és felgyorsítja az európai uniós alapok lehívását,
„Kihívások mindig vannak, de sokkal stabilabb a helyzetünk, mint tavaly márciusban volt, amikor szinte valamennyi döntéshozó igen óvatosan nyilatkozott a jelennel és a jövővel kapcsolatban” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres hírügynökség.
Az euróbevezetés nyilatkozatok szintjén mindig prioritást élvezett a román kormány számára, 2016-ban tárcaközi bizottság is létesült a közös uniós valutára való áttérés előkészítésére. Konkrét céldátumot azonban sokáig nem rögzítettek a bukaresti hatóságok. Korábban még 2024-et határozták meg az euró bevezetése időpontjának, ez azonban teljesen irreális cél, Románia számos feltételt nem teljesít, és ezzel a kormány is tisztában van.
Nem véletlen, hogy a Nicolae Ciucă vezette balliberális kabinet által tavaly elfogadott, a 2022-2025-ös időszakra vonatkozó konvergenciaprogram is úgy fogalmaz: Románia továbbra is elkötelezett az eurózónához való csatlakozás mellett, jelenleg viszont a kormány erőfeszítései a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásainak enyhítésére, a gazdasági-szociális visszatérés ösztönzésére, valamint az ukrajnai háború által generált negatív következmények csökkentésére összpontosulnak. Céldátumot az előző, Florin Cîțu irányította kormány sem szabott meg a 2021-2024-es periódusra vonatkozó konvergenciaprogramban.
Egy tavalyi felmérés szerint a megkérdezett románok 75 százaléka szeretné, ha az ország mihamarabb csatlakozna az euróövezethez; ez az arány 2021-ben még 63 százalékos volt. Az is kiderül ugyanakkor a közvélemény-kutatásból, hogy a románok többsége tisztában van a realitásokkal is: a megkérdezettek 69 százaléka úgy vélekedik, hogy Románia pénzügyi-gazdasági szempontból nincs felkészülve az euró bevezetésére.
Az euróövezethez való csatlakozás iránti lakossági viszonyulás terén egyébként várhatóan lankadni fog a támogatottság annak ismeretében, hogy Horvátországban áremelkedést eredményezett az eurózónához való idei csatlakozás.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!