Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium
Románia 2029-re tűzte ki az euró bevezetésének határidejét, de a helyreállítási terv (PNRR) maradéktalan gyakorlatba ültetése esetén erre akár már 2026-ban sor kerülhet – nyilatkozta a pénzügyminiszter egy csütörtöki szakmai konferencián. A térség országai közül – beleértve Bulgáriát, Horvátországot, Magyarországot – Romániában támogatja legnagyobb mértékben lakosság az euró bevezetését.
2023. március 16., 17:402023. március 16., 17:40
2023. március 16., 17:412023. március 16., 17:41
Adrian Câciu elmondta, Románia tartja magát az euró 2029-es bevezetésére vonatkozó célkitűzéshez, de jó lenne előre hozni ezt az időpontot. Úgy vélekedett: ha Románia végrehajtja a PNRR-be foglalt reformokat és felgyorsítja az európai uniós alapok lehívását,
„Kihívások mindig vannak, de sokkal stabilabb a helyzetünk, mint tavaly márciusban volt, amikor szinte valamennyi döntéshozó igen óvatosan nyilatkozott a jelennel és a jövővel kapcsolatban” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres hírügynökség.
Az euróbevezetés nyilatkozatok szintjén mindig prioritást élvezett a román kormány számára, 2016-ban tárcaközi bizottság is létesült a közös uniós valutára való áttérés előkészítésére. Konkrét céldátumot azonban sokáig nem rögzítettek a bukaresti hatóságok. Korábban még 2024-et határozták meg az euró bevezetése időpontjának, ez azonban teljesen irreális cél, Románia számos feltételt nem teljesít, és ezzel a kormány is tisztában van.
Nem véletlen, hogy a Nicolae Ciucă vezette balliberális kabinet által tavaly elfogadott, a 2022-2025-ös időszakra vonatkozó konvergenciaprogram is úgy fogalmaz: Románia továbbra is elkötelezett az eurózónához való csatlakozás mellett, jelenleg viszont a kormány erőfeszítései a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásainak enyhítésére, a gazdasági-szociális visszatérés ösztönzésére, valamint az ukrajnai háború által generált negatív következmények csökkentésére összpontosulnak. Céldátumot az előző, Florin Cîțu irányította kormány sem szabott meg a 2021-2024-es periódusra vonatkozó konvergenciaprogramban.
Egy tavalyi felmérés szerint a megkérdezett románok 75 százaléka szeretné, ha az ország mihamarabb csatlakozna az euróövezethez; ez az arány 2021-ben még 63 százalékos volt. Az is kiderül ugyanakkor a közvélemény-kutatásból, hogy a románok többsége tisztában van a realitásokkal is: a megkérdezettek 69 százaléka úgy vélekedik, hogy Románia pénzügyi-gazdasági szempontból nincs felkészülve az euró bevezetésére.
Az euróövezethez való csatlakozás iránti lakossági viszonyulás terén egyébként várhatóan lankadni fog a támogatottság annak ismeretében, hogy Horvátországban áremelkedést eredményezett az eurózónához való idei csatlakozás.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!