Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium
Románia 2029-re tűzte ki az euró bevezetésének határidejét, de a helyreállítási terv (PNRR) maradéktalan gyakorlatba ültetése esetén erre akár már 2026-ban sor kerülhet – nyilatkozta a pénzügyminiszter egy csütörtöki szakmai konferencián. A térség országai közül – beleértve Bulgáriát, Horvátországot, Magyarországot – Romániában támogatja legnagyobb mértékben lakosság az euró bevezetését.
2023. március 16., 17:402023. március 16., 17:40
2023. március 16., 17:412023. március 16., 17:41
Adrian Câciu elmondta, Románia tartja magát az euró 2029-es bevezetésére vonatkozó célkitűzéshez, de jó lenne előre hozni ezt az időpontot. Úgy vélekedett: ha Románia végrehajtja a PNRR-be foglalt reformokat és felgyorsítja az európai uniós alapok lehívását,
„Kihívások mindig vannak, de sokkal stabilabb a helyzetünk, mint tavaly márciusban volt, amikor szinte valamennyi döntéshozó igen óvatosan nyilatkozott a jelennel és a jövővel kapcsolatban” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres hírügynökség.
Az euróbevezetés nyilatkozatok szintjén mindig prioritást élvezett a román kormány számára, 2016-ban tárcaközi bizottság is létesült a közös uniós valutára való áttérés előkészítésére. Konkrét céldátumot azonban sokáig nem rögzítettek a bukaresti hatóságok. Korábban még 2024-et határozták meg az euró bevezetése időpontjának, ez azonban teljesen irreális cél, Románia számos feltételt nem teljesít, és ezzel a kormány is tisztában van.
Nem véletlen, hogy a Nicolae Ciucă vezette balliberális kabinet által tavaly elfogadott, a 2022-2025-ös időszakra vonatkozó konvergenciaprogram is úgy fogalmaz: Románia továbbra is elkötelezett az eurózónához való csatlakozás mellett, jelenleg viszont a kormány erőfeszítései a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásainak enyhítésére, a gazdasági-szociális visszatérés ösztönzésére, valamint az ukrajnai háború által generált negatív következmények csökkentésére összpontosulnak. Céldátumot az előző, Florin Cîțu irányította kormány sem szabott meg a 2021-2024-es periódusra vonatkozó konvergenciaprogramban.
Egy tavalyi felmérés szerint a megkérdezett románok 75 százaléka szeretné, ha az ország mihamarabb csatlakozna az euróövezethez; ez az arány 2021-ben még 63 százalékos volt. Az is kiderül ugyanakkor a közvélemény-kutatásból, hogy a románok többsége tisztában van a realitásokkal is: a megkérdezettek 69 százaléka úgy vélekedik, hogy Románia pénzügyi-gazdasági szempontból nincs felkészülve az euró bevezetésére.
Az euróövezethez való csatlakozás iránti lakossági viszonyulás terén egyébként várhatóan lankadni fog a támogatottság annak ismeretében, hogy Horvátországban áremelkedést eredményezett az eurózónához való idei csatlakozás.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!