Zöldenergia. A program keretében legalább 3 kWp teljesítményű napelemek vásárolhatók
Fotó: Pixabay.com
Hatalmas lendülettel indult el kedden a napelem-telepítési program pályázási része: már az első napon több ezer igénylési iratcsomót feltöltöttek a programban érdekelt vállalkozások a Környezetvédelmi Alap honlapjára, amely akadozva működik.
2019. szeptember 11., 11:112019. szeptember 11., 11:11
2019. szeptember 11., 17:032019. szeptember 11., 17:03
Bár hosszas késés után a környezetvédelmi minisztérium augusztusban szeptember 9-ére ígérte a napelem-telepítési program indítását a lakosság számára, hétfőn kiderült, hogy végül csak szeptember 10-én rajtol a pályázatok feltöltése a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapjára. Tény viszont, hogy kedden reggel a bejelentett 10 órakor zökkenőmentesen elkezdődhetett a folyamat, s
Kérdőjeleket vet fel, hogy alig hat és fél órával a napelemprogram elindulását követően le is állt a Környezetvédelmi Alap (AFM) internetes felülete, ahová a finanszírozási pályázatokat tölthették fel a programban részt vevő cégek. Egyelőre nem lehet tudni, mikor indulhat újra az informatikai rendszer.
Amint arról korábban beszámoltunk, a programban részt vevő, engedélyezett cégek listája már augusztus végén felkerült a Környezetvédelmi Alap honlapjára, a napelemre pályázó magánszemélyek pedig már be is nyújthatták iratcsomójukat valamely akkreditált céghez. Kedden pedig a közreműködő vállalkozások elkezdték a kérések feltöltését. A cégek előzetes becsléseit és a pályázati iratcsomók feltöltésének tempóját nézve bátran kimondható, hogy
Mint ismeretes, a programot a fejlesztési minisztérium finanszírozza: 656 millió lejt különítettek el, ami a becslések szerint 33 ezer rendszer telepítésére elég. A jelentkezők 20 ezer lejig terjedő támogatást hívhatnak le napelemek megvásárlására és felszerelésére, a határösszegig az állami támogatás az összköltségek 90 százalékát teszi ki, 10 százalék az önrész. A program keretében legalább 3 kWp teljesítményű napelem vásárolható.
Fotó: Pixabay.com
„Meglepetésszerűen szeptember 10-én pontosan 10 órakor hozzáférést kaptunk a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap honlapjához, és zökkenőmentesen elkezdhettük a pályázatok feltöltését” – számolt be kedden a Krónika érdeklődésére András Lehel, a székelyudvarhelyi székhelyű Melinda-Impex Instal Kft. képviselője. Tudomása szerint a kivitelezésre jelentkező 260 cég közül 21 nem is írta alá a szerződést, és több olyan vállalkozásról tudni, melynek nincs pénzügyi erőforrása, hogy „megelőlegezze” a projektet, mint ahogy az a kiírásban szerepel.
– osztotta meg velünk tapasztalatait András Lehel.
Mint hangsúlyozta, a program több lépésből áll. Ha a pályázatot jóváhagyja a hatóság, következik egy másik fontos mérföldkő: a kérelmező magánszemélynek 90 napon belül be kell szereznie az áramszolgáltatójától a visszatáplálási engedélyt (aviz tehnic de racordare – ATR). A székelyudvarhelyi cég amúgy a műszaki dokumentáció összeállításával ebben is segít a pályázóknak. Fontos a határidő betartása, mivel amennyiben ezt az engedélyt 90 napon belül nem mutatja be az igénylő a kivitelezőjének, akkor a projekt elbukott.
– részletezte András Lehel. Rámutatott, a cégüknél „nem isznak előre a medve bőrére: akkor kérik a pályázóktól az önrészt, amikor már beütemezték a munkálatot”. András Lehel elmondta, a cégüknél a várakozáson felül jelentkeztek – sokan az utolsó száz méteren, amikor kiderült, hogy sok más vállalkozással ellentétben, nem kérik a pénzt előre.
A Melinda-Impex különben négy alapcsomaggal készült; ezeket különböző korlátokkal árazták be, hiszen a kivitelezés függ attól, hogy hány kilométerre van a telephelytől az ingatlan, mekkora távolságra van az inverter, a főkapcsoló az első napelemtől. Az alapcsomagban szereplő 50 kilométeres oda-vissza táv feletti szállítást, valamint az inverter és a napelem közötti többletvezetéket és a kapcsolódó munkadíjat a pályázónak kell kifizetnie.
A vállalkozásnak amúgy 14 telephelye van országszerte, de csak a székelyudvarhelyi központ 100 kilométeres körzetében vállalták a kivitelezést, tehát többnyire Hargita megyében, és néhányat Maros és Kovászna megyében. András Lehel szerint a program lebonyolítása során derül majd ki, hogy a közreműködő cégek közül melyek vették komolyan a részvételt.
Több hónapos várakozás után szeptember 9-én a magánszemélyek is bekapcsolódhatnak a lakosság számára kiírt napelem-telepítési programba, amelyben legtöbb 20 ezer lejes állami támogatást kínálnak az érdeklődőknek. A lebonyolítás azonban még most sem teljesen világos.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!