Zöldenergia. A program keretében legalább 3 kWp teljesítményű napelemek vásárolhatók
Fotó: Pixabay.com
Hatalmas lendülettel indult el kedden a napelem-telepítési program pályázási része: már az első napon több ezer igénylési iratcsomót feltöltöttek a programban érdekelt vállalkozások a Környezetvédelmi Alap honlapjára, amely akadozva működik.
2019. szeptember 11., 11:112019. szeptember 11., 11:11
2019. szeptember 11., 17:032019. szeptember 11., 17:03
Bár hosszas késés után a környezetvédelmi minisztérium augusztusban szeptember 9-ére ígérte a napelem-telepítési program indítását a lakosság számára, hétfőn kiderült, hogy végül csak szeptember 10-én rajtol a pályázatok feltöltése a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapjára. Tény viszont, hogy kedden reggel a bejelentett 10 órakor zökkenőmentesen elkezdődhetett a folyamat, s
Kérdőjeleket vet fel, hogy alig hat és fél órával a napelemprogram elindulását követően le is állt a Környezetvédelmi Alap (AFM) internetes felülete, ahová a finanszírozási pályázatokat tölthették fel a programban részt vevő cégek. Egyelőre nem lehet tudni, mikor indulhat újra az informatikai rendszer.
Amint arról korábban beszámoltunk, a programban részt vevő, engedélyezett cégek listája már augusztus végén felkerült a Környezetvédelmi Alap honlapjára, a napelemre pályázó magánszemélyek pedig már be is nyújthatták iratcsomójukat valamely akkreditált céghez. Kedden pedig a közreműködő vállalkozások elkezdték a kérések feltöltését. A cégek előzetes becsléseit és a pályázati iratcsomók feltöltésének tempóját nézve bátran kimondható, hogy
Mint ismeretes, a programot a fejlesztési minisztérium finanszírozza: 656 millió lejt különítettek el, ami a becslések szerint 33 ezer rendszer telepítésére elég. A jelentkezők 20 ezer lejig terjedő támogatást hívhatnak le napelemek megvásárlására és felszerelésére, a határösszegig az állami támogatás az összköltségek 90 százalékát teszi ki, 10 százalék az önrész. A program keretében legalább 3 kWp teljesítményű napelem vásárolható.
Fotó: Pixabay.com
„Meglepetésszerűen szeptember 10-én pontosan 10 órakor hozzáférést kaptunk a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap honlapjához, és zökkenőmentesen elkezdhettük a pályázatok feltöltését” – számolt be kedden a Krónika érdeklődésére András Lehel, a székelyudvarhelyi székhelyű Melinda-Impex Instal Kft. képviselője. Tudomása szerint a kivitelezésre jelentkező 260 cég közül 21 nem is írta alá a szerződést, és több olyan vállalkozásról tudni, melynek nincs pénzügyi erőforrása, hogy „megelőlegezze” a projektet, mint ahogy az a kiírásban szerepel.
– osztotta meg velünk tapasztalatait András Lehel.
Mint hangsúlyozta, a program több lépésből áll. Ha a pályázatot jóváhagyja a hatóság, következik egy másik fontos mérföldkő: a kérelmező magánszemélynek 90 napon belül be kell szereznie az áramszolgáltatójától a visszatáplálási engedélyt (aviz tehnic de racordare – ATR). A székelyudvarhelyi cég amúgy a műszaki dokumentáció összeállításával ebben is segít a pályázóknak. Fontos a határidő betartása, mivel amennyiben ezt az engedélyt 90 napon belül nem mutatja be az igénylő a kivitelezőjének, akkor a projekt elbukott.
– részletezte András Lehel. Rámutatott, a cégüknél „nem isznak előre a medve bőrére: akkor kérik a pályázóktól az önrészt, amikor már beütemezték a munkálatot”. András Lehel elmondta, a cégüknél a várakozáson felül jelentkeztek – sokan az utolsó száz méteren, amikor kiderült, hogy sok más vállalkozással ellentétben, nem kérik a pénzt előre.
A Melinda-Impex különben négy alapcsomaggal készült; ezeket különböző korlátokkal árazták be, hiszen a kivitelezés függ attól, hogy hány kilométerre van a telephelytől az ingatlan, mekkora távolságra van az inverter, a főkapcsoló az első napelemtől. Az alapcsomagban szereplő 50 kilométeres oda-vissza táv feletti szállítást, valamint az inverter és a napelem közötti többletvezetéket és a kapcsolódó munkadíjat a pályázónak kell kifizetnie.
A vállalkozásnak amúgy 14 telephelye van országszerte, de csak a székelyudvarhelyi központ 100 kilométeres körzetében vállalták a kivitelezést, tehát többnyire Hargita megyében, és néhányat Maros és Kovászna megyében. András Lehel szerint a program lebonyolítása során derül majd ki, hogy a közreműködő cégek közül melyek vették komolyan a részvételt.
Több hónapos várakozás után szeptember 9-én a magánszemélyek is bekapcsolódhatnak a lakosság számára kiírt napelem-telepítési programba, amelyben legtöbb 20 ezer lejes állami támogatást kínálnak az érdeklődőknek. A lebonyolítás azonban még most sem teljesen világos.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!