Tető fölé hozzák. A napelemeket a szerződés-aláírást követő nyolc hónapban kell felszerelni
Fotó: Barabás Ákos
Több hónapos várakozás után szeptember 9-én a magánszemélyek is bekapcsolódhatnak a lakosság számára kiírt napelem-telepítési programba, amelyben legtöbb 20 ezer lejes állami támogatást kínálnak az érdeklődőknek. A lebonyolítás azonban még most sem teljesen világos.
2019. augusztus 29., 14:512019. augusztus 29., 14:51
2019. augusztus 29., 14:562019. augusztus 29., 14:56
Rég várt bejelentést tett lemondása előtt Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter: szeptember 9-én elérhetővé válik a lakosság számára a villamosenergiát előállító napelemek telepítését támogató program.
A határösszegig az állami támogatás az összköltségek 90 százalékát teszi ki, 10 százalék az önrész. Ám az utolsó szakasz kiírása – amikor a programba jelentkező napelem-forgalmazó cégek után a lakosság is bekapcsolódhat – hónapok óta késik. Végül a héten aláírták a szerződést a finanszírozó fejlesztési minisztériummal, és 656 millió lejt különítettek el a programra: ez az összeg 33 ezer rendszer telepítésére elég.
A program beindításáról még az elmúlt év végén döntött a kormány, aztán hónapokig nagy csend volt körülötte, pedig sokan várták a kiírást. Első körben az állam az akkreditált cégekkel kötött szerződést: a pénzt is a feltételeknek megfelelő vállalkozások kapják meg, miután felszerelik az igénylőknek a megpályázott rendszereket. A közreműködő cégek listája a napokban felkerült a Környezetvédelmi Alap honlapjára (amely a túlterheltség miatt alig-alig működik).
A módszer azonban még most sem világos: valószínűleg elektronikus formátumban kell feltölteni a pályázatot. Eközben már megjelentek a közvetítő cégek, melyek vállalják a teljes ügyintézést, a legközelebbi akkreditált kivitelezőnek leosztják a munkát, sőt meg is előlegezik annak az értékét.
Az állami finanszírozás a teljes kiadás legtöbb 90 százalékát fedezi, ám a támogatás nem haladhatja meg a 20 ezer lejt. Tehát
Viszont ha valaki egy nagyobb teljesítményű, például 30 ezer lej összértékű napelemes rendszert szereltetne fel háza tetejére, akkor a tulajdonosnak 10 ezer lejt kell fizetnie. Tudomásunk szerint azonban vannak olyan cégek, melyek azt kérik a pályázótól, hogy a teljes összeggel előlegezze meg a projektet, a pénzét pedig akkor kapja vissza, amint az állam utalja a támogatást. Ez viszont hatalmas terhet ró a magánszemélyekre. A jóváhagyással rendelkező cégek, sőt a közvetítők egy része is csak az önrészt kéri, a fennmaradó 90 százalékot előteremti. Ezért sem mindegy, hogy az érdeklődők melyik céggel kötnek szerződést, ám egyelőre még mindenki csak tapogatózik, vagy közvetítőre bízta a pályázat menedzselését.
Fotó: Barabás Ákos
Azt biztos, hogy a program olyan napelemek beszerzését támogatja, melyek legalább 3 kWp teljesítményűek (a kWp – kilowatt peak mértékegység a pillanatnyi csúcsteljesítményt jelöli).
Szigetüzemű (akkumulátoros) rendszer megvásárlása esetén – amely jóval drágább – a pillanatnyi túltermelést tárolni lehet az esti időszakra. Ugyanakkor a hagyományos áramszolgáltató hálózatára kapcsolt (on grid) rendszerben lehetővé válik, hogy a fel nem használt áram a szolgáltatóhoz jusson: azaz a napelem-tulajdonos áramot adhat el az energiavállalatnak.
A héten lemondott Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter szerint a szerződés aláírása után nyolc hónap alatt kell telepíteni a fotovoltaikus rendszereket.
A napelemprogram elérhetővé tétele a lakosság számára többek között azért késlekedett, mert
a módosításokat pedig közvitára bocsátotta. A szaktárca utólag ki akarta zárni a programból azokat az igénylőket, akik jelzáloghitel segítségével vásárolták meg házukat, illetve azokat, akiknek ingatlana cég székhelyéül is szolgál. A tervezett módosítások nagy felháborodást váltottak ki, hiszen az elmúlt években rengetegen vásároltak házat bankhitellel, így az igénylők számottevő része közülük kerülhet ki. A minisztérium képviselői által megfogalmazott egyik érv szerint a hitelt törlesztő háztulajdonosokat azért szerették volna kizárni a programból, mert „rajtuk már segített valaki”, mégpedig a bank, ezért „nem lenne méltányos” másokkal szemben, ha az állam is segítséget nyújtana a hiteleseknek.
Cornel Brezuică, a Környezetvédelmi Alap elnöke az Economica.net gazdasági hírportálnak szerdán azt nyilatkozta, végül a jelzáloghitelesek is pályázhatnak napelem-telepítésre, ám csak megkötéssel: hat éven keresztül nem adhatják el házukat, amelyre a program révén szereltek napelemeket. Ha mégis tulajdonosváltás történne, az igénylőnek vissza kell fizetnie az állami támogatást. Ugyanakkor
A módosítások csak ezek után jelennek meg a Hivatalos Közlönyben.
Egyébként eleve nem vehetnek részt a programban, akik olyan házra igénylik a befektetést, amelynek tulajdonjoga bírósági per tárgyát képezi, visszaigénylés vagy kisajátítás folyamata alatt áll. A feltételeknek megfelelő pályázók iratcsomójának tartalmaznia kell a támogatási kérvényt, személyazonossági igazolványuk másolatát, a lakóház telekkönyvi kivonatát, valamint egy-egy igazolást az illetékes polgármesteri hivataltól és az országos adóhatóságtól, miszerint az igénylőnek nincs felhalmozott tartozása a helyi önkormányzat, illetve az állam felé. Az iratcsomót a kiválasztott napelem-forgalmazónak kell elküldeni.
Mint ismeretes, a korábban Zöld ház programnak nevezett kezdeményezés mindig rendkívül népszerű volt, nagy érdeklődés övezte, ám forráshiány miatt eddig csak két alkalommal írták ki – legutóbb 2016-ban –, de akkor is korlátozott számú igénylő kapta meg a támogatást.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!