Virgil Popescu szerint a töltőállomások többsége alkalmazni fogja az 50 banis csökkentést
Fotó: Rostás Szabolcs
Virgil Popescu energiaügyi miniszternek meggyőződése, hogy a töltőállomások döntő többsége alkalmazni fogja az 50 banis üzemanyagár-csökkentést, amelyről szerdai ülésén fogad el sürgősségi kormányrendeletet a Ciucă-kabinet.
2022. június 29., 13:492022. június 29., 13:49
A tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió kedd esti műsorában beszélt a benzin és a gázolaj árának kompenzációjáról. Hangsúlyozta, nem árstopról van szó, hanem a töltőállomások üzemeltetői maguk dönthetik el, olcsóbban kínálják-e az üzemanyagot.
„Meggyőződésem, hogy a nagy láncok alkalmazni fogják ezt a rendeletet. Meggyőződésem továbbá, hogy több mint 80 százalék, végül több mint 80–90 százalékos lesz azoknak az aránya, akik alkalmazni fogják. Hiszem, hogy az emberek látni fogják a benzinkutak totemoszlopain ezt a csökkentést” – jelentette ki derűlátóan Virgil Popescu.
– példálózott a liberális energiaügyi miniszter. Hangsúlyozta: nem a régióról beszél, hanem az egész Európai Unióról, és még Bulgáriában is drágábban lehet majd tankolni a kompenzáció július elsejei hatályba lépését követően, mint Romániában.
Arra a kérdésre, nem áll-e fenn annak a kockázata, hogy – Magyarországhoz hasonlóan – beindul a tankolási turizmus, és egy adott ponton ellátási gondok keletkeznek, Popescu egyértelmű nemmel válaszolt.
„Honnan jöjjenek, Bulgáriából, Magyarországról? A régiónkat nézve nem hiszem, hogy fennállna ez a probléma, mivel az ár a németországi, franciaországi, olaszországi, csehországi, szlovákiai kutakon gyakorolthoz képest olcsóbb. Magyarországon alacsonyabb az ár, Bulgáriában nagyjából ugyanannyi, mint nálunk. Amúgy is meggyőződésem, hogy a mi töltőállomásaink helyt tudnak állni a kereslet esetleges megnövekedése esetén” – fejtette ki a tárcavezető.
Annak kapcsán, hogy a csökkentést követően valóban Romániában lesz-e a második legolcsóbb tankolni az EU országai közül, nem állnak rendelkezésre friss statisztikák. Tény viszont, hogy az idei év elején Bulgáriában és Lengyelországban is olcsóbb volt a benzin, mint Romániában, áprilisban pedig már hét tagállamban – Horvátországban, Szlovéniában, Bulgáriában, Cipruson, Lengyelországban, Máltán és Magyarországon – is olcsóbban lehetett tankolni. A dízel meghajtású autót vezetők eközben nyolc uniós tagállamban – Cipruson, Horvátországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Bulgáriában, Magyarországon, Máltán – is olcsóbban juthattak hozzá a gázolajhoz, mint Romániában.
Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
Mint ismeretes, amikor az árak meredek növekedésnek indultak, Magyarország, Horvátország és Szlovénia árplafont vezetett be, máshol – köztük Lengyelországban – a jövedéki adó vagy az áfa csökkentésével tartották kordában az üzemanyagok árát.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!