Virgil Popescu szerint a töltőállomások többsége alkalmazni fogja az 50 banis csökkentést
Fotó: Rostás Szabolcs
Virgil Popescu energiaügyi miniszternek meggyőződése, hogy a töltőállomások döntő többsége alkalmazni fogja az 50 banis üzemanyagár-csökkentést, amelyről szerdai ülésén fogad el sürgősségi kormányrendeletet a Ciucă-kabinet.
2022. június 29., 13:492022. június 29., 13:49
A tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió kedd esti műsorában beszélt a benzin és a gázolaj árának kompenzációjáról. Hangsúlyozta, nem árstopról van szó, hanem a töltőállomások üzemeltetői maguk dönthetik el, olcsóbban kínálják-e az üzemanyagot.
„Meggyőződésem, hogy a nagy láncok alkalmazni fogják ezt a rendeletet. Meggyőződésem továbbá, hogy több mint 80 százalék, végül több mint 80–90 százalékos lesz azoknak az aránya, akik alkalmazni fogják. Hiszem, hogy az emberek látni fogják a benzinkutak totemoszlopain ezt a csökkentést” – jelentette ki derűlátóan Virgil Popescu.
– példálózott a liberális energiaügyi miniszter. Hangsúlyozta: nem a régióról beszél, hanem az egész Európai Unióról, és még Bulgáriában is drágábban lehet majd tankolni a kompenzáció július elsejei hatályba lépését követően, mint Romániában.
Arra a kérdésre, nem áll-e fenn annak a kockázata, hogy – Magyarországhoz hasonlóan – beindul a tankolási turizmus, és egy adott ponton ellátási gondok keletkeznek, Popescu egyértelmű nemmel válaszolt.
„Honnan jöjjenek, Bulgáriából, Magyarországról? A régiónkat nézve nem hiszem, hogy fennállna ez a probléma, mivel az ár a németországi, franciaországi, olaszországi, csehországi, szlovákiai kutakon gyakorolthoz képest olcsóbb. Magyarországon alacsonyabb az ár, Bulgáriában nagyjából ugyanannyi, mint nálunk. Amúgy is meggyőződésem, hogy a mi töltőállomásaink helyt tudnak állni a kereslet esetleges megnövekedése esetén” – fejtette ki a tárcavezető.
Annak kapcsán, hogy a csökkentést követően valóban Romániában lesz-e a második legolcsóbb tankolni az EU országai közül, nem állnak rendelkezésre friss statisztikák. Tény viszont, hogy az idei év elején Bulgáriában és Lengyelországban is olcsóbb volt a benzin, mint Romániában, áprilisban pedig már hét tagállamban – Horvátországban, Szlovéniában, Bulgáriában, Cipruson, Lengyelországban, Máltán és Magyarországon – is olcsóbban lehetett tankolni. A dízel meghajtású autót vezetők eközben nyolc uniós tagállamban – Cipruson, Horvátországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Bulgáriában, Magyarországon, Máltán – is olcsóbban juthattak hozzá a gázolajhoz, mint Romániában.
Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
Mint ismeretes, amikor az árak meredek növekedésnek indultak, Magyarország, Horvátország és Szlovénia árplafont vezetett be, máshol – köztük Lengyelországban – a jövedéki adó vagy az áfa csökkentésével tartották kordában az üzemanyagok árát.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!