Virgil Popescu szerint a töltőállomások többsége alkalmazni fogja az 50 banis csökkentést
Fotó: Rostás Szabolcs
Virgil Popescu energiaügyi miniszternek meggyőződése, hogy a töltőállomások döntő többsége alkalmazni fogja az 50 banis üzemanyagár-csökkentést, amelyről szerdai ülésén fogad el sürgősségi kormányrendeletet a Ciucă-kabinet.
2022. június 29., 13:492022. június 29., 13:49
A tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió kedd esti műsorában beszélt a benzin és a gázolaj árának kompenzációjáról. Hangsúlyozta, nem árstopról van szó, hanem a töltőállomások üzemeltetői maguk dönthetik el, olcsóbban kínálják-e az üzemanyagot.
„Meggyőződésem, hogy a nagy láncok alkalmazni fogják ezt a rendeletet. Meggyőződésem továbbá, hogy több mint 80 százalék, végül több mint 80–90 százalékos lesz azoknak az aránya, akik alkalmazni fogják. Hiszem, hogy az emberek látni fogják a benzinkutak totemoszlopain ezt a csökkentést” – jelentette ki derűlátóan Virgil Popescu.
– példálózott a liberális energiaügyi miniszter. Hangsúlyozta: nem a régióról beszél, hanem az egész Európai Unióról, és még Bulgáriában is drágábban lehet majd tankolni a kompenzáció július elsejei hatályba lépését követően, mint Romániában.
Arra a kérdésre, nem áll-e fenn annak a kockázata, hogy – Magyarországhoz hasonlóan – beindul a tankolási turizmus, és egy adott ponton ellátási gondok keletkeznek, Popescu egyértelmű nemmel válaszolt.
„Honnan jöjjenek, Bulgáriából, Magyarországról? A régiónkat nézve nem hiszem, hogy fennállna ez a probléma, mivel az ár a németországi, franciaországi, olaszországi, csehországi, szlovákiai kutakon gyakorolthoz képest olcsóbb. Magyarországon alacsonyabb az ár, Bulgáriában nagyjából ugyanannyi, mint nálunk. Amúgy is meggyőződésem, hogy a mi töltőállomásaink helyt tudnak állni a kereslet esetleges megnövekedése esetén” – fejtette ki a tárcavezető.
Annak kapcsán, hogy a csökkentést követően valóban Romániában lesz-e a második legolcsóbb tankolni az EU országai közül, nem állnak rendelkezésre friss statisztikák. Tény viszont, hogy az idei év elején Bulgáriában és Lengyelországban is olcsóbb volt a benzin, mint Romániában, áprilisban pedig már hét tagállamban – Horvátországban, Szlovéniában, Bulgáriában, Cipruson, Lengyelországban, Máltán és Magyarországon – is olcsóbban lehetett tankolni. A dízel meghajtású autót vezetők eközben nyolc uniós tagállamban – Cipruson, Horvátországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Bulgáriában, Magyarországon, Máltán – is olcsóbban juthattak hozzá a gázolajhoz, mint Romániában.
Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
Mint ismeretes, amikor az árak meredek növekedésnek indultak, Magyarország, Horvátország és Szlovénia árplafont vezetett be, máshol – köztük Lengyelországban – a jövedéki adó vagy az áfa csökkentésével tartották kordában az üzemanyagok árát.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!