Számos kockázat leselkedik a gazdasági visszaesést követő fellendülésre
Fotó: Pixabay
A román gazdaság 5,7 százalékkal zsugorodik 2020-ban, de 2021-ben már 4,9 százalékos növekedést regisztrál – jelzi előre legfrissebb, aktualizált prognózisában (Economic Update) a Világbank.
2020. október 07., 13:512020. október 07., 13:51
2020. október 07., 14:522020. október 07., 14:52
A szerdán nyilvánosságra hozott dokumentum szerint a washingtoni székhelyű pénzintézet elemzői arra számítanak, hogy
ahhoz képest, hogy a büdzsé megtervezésekor még „alig” 3,6 százalékos deficittel számoltak a bukaresti hatóságok.
– hangsúlyozza a világbanki elemzés.
A korábbinál is nagyobb hiányt vár Romániában idén és jövőre is az EBRD, a Standard & Poor's közben arra fiygelmezteti a bukaresti hatóságokat, hogy 10 százalékot meghaladó lehet a hiány, ha tényleg megejtik a 40 százalékos nyugdíjemelést.
Ami a rövidtávú kockázatokat illeti, amelyekkel Romániának szembe kell néznie, az elemzők a Covid-19-válságot, valamint a járvány gazdasági és egészségügyi hatásának tompítását említik, meglátásuk szerint, amennyiben elhúzódik a válság, úgy nő a munkanélküliség és az elszegényedés kockázata.
A washingtoni pénzintézet elemzői ugyanakkor úgy látják, hogy már a Covid-19-járvány előtt alkalmazott fiskális politika miatt
– hívja fel a figyelmet a prognózis.
Negatív gazdasági és társadalmi hatásai egyaránt vannak a bukaresti parlament döntésének, amellyel úgy módosította az állami költségvetés kiigazítását, hogy az lehetővé tenné a nyugdíjpont 40 százalékkal történő emelését.
Szintén kockázati tényezőként említi a Világbank azt is, hogy nem hatékony a rendelkezésre európai uniós pénzalapok lehívása, ami megkérdőjelezi azt is, hogy Románia hasznot tud-e húzni az EU gazdaságmentő csomagjából, ami a gazdasági fellendülés egyik motorja kellene hogy legyen.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
2 hozzászólás