Könnyebb lett a végrehajtás: a 212-es adóbevallási űrlapot kitöltőkhöz immár felszólítás nélkül érkezhet az adóellenőr.
2018. május 03., 14:062018. május 03., 14:06
Az adóhatóság gyorsabban behajthatja az adóhátralékokat, hiszen a 212-es adóbevallási formanyomtatvány egyúttal végrehajtói végzés is – figyelmeztetnek a gazdasági szakértők. A jogszabályi módosítások nyomán ugyanis az adóbevallás a befizetés határideje után automatikusan végrehajtói végzésként érvényesíthető, az Országos Adóhatóság (ANAF) illetékesei ez alapján adják ki az adózási döntést, és különösebb előzetes értesítés nélkül kezdeményezhetik a végrehajtást.
Debreczeni János sepsiszentgyörgyi adószakértő a Krónika megkeresésére felidézte, eddig úgy működött a rendszer, hogy ha az adóhivatal hátralékot állapított meg, kihozott egy adózási végzést, az alapján kezdődött a lefoglalás.
„Ez így sokkal egyszerűbb és operatívabb. A nyugati országokban hasonlóképpen működik. A végzést sok esetben késve állították ki, az adófizető már nem is tudta, mire vonatkozik, mit mulasztott el befizetni” – részletezte az adószakértő.
Az adatok a március 15-ei határidőig folyamatosan módosíthatók, aktualizálhatók. Debreczeni egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az önadózás nem azt jelenti, hogy kevesebb jövedelmet lehet bevallani, hiszen azt folyamatosan ellenőrzik. Az adóellenőröknek ki sem kell mozdulniuk az irodájukból, az adatbázisuk összevetésével kideríthetik, hogy az adóbevallás helytálló vagy sem.
például, aki december 15-ig befizeti éves adóját, 5 százalékos kedvezményben részesül, hasonlóképpen az is, aki elektronikus formában adózik.
Az adószakértők különben arra is felhívják a figyelmet, hogy a végrehajtást, a lefoglalást az adóellenőrök, és nem a bíróság végzi. A 212-es adóbevallási űrlap alapján az adót a következő év március 15-éig kell befizetni. Azután kezdik számolni a büntető- és a késedelmi kamatot. A szakemberek úgy látják, ennek az előnye, hogy az adófizető pontosan tudja, mennyi pénzzel tartozik az államnak, hiszen saját kezűleg tölti ki az erre vonatkozó űrlapot.
Amint arról korábban írtunk,
Az adóhatóság becslései szerint a 2018-as évre több mint 900 ezer magánszemélynek kell benyújtania a 212-es űrlapot.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!