Könnyebb lett a végrehajtás: a 212-es adóbevallási űrlapot kitöltőkhöz immár felszólítás nélkül érkezhet az adóellenőr.
2018. május 03., 14:062018. május 03., 14:06
Az adóhatóság gyorsabban behajthatja az adóhátralékokat, hiszen a 212-es adóbevallási formanyomtatvány egyúttal végrehajtói végzés is – figyelmeztetnek a gazdasági szakértők. A jogszabályi módosítások nyomán ugyanis az adóbevallás a befizetés határideje után automatikusan végrehajtói végzésként érvényesíthető, az Országos Adóhatóság (ANAF) illetékesei ez alapján adják ki az adózási döntést, és különösebb előzetes értesítés nélkül kezdeményezhetik a végrehajtást.
Debreczeni János sepsiszentgyörgyi adószakértő a Krónika megkeresésére felidézte, eddig úgy működött a rendszer, hogy ha az adóhivatal hátralékot állapított meg, kihozott egy adózási végzést, az alapján kezdődött a lefoglalás.
„Ez így sokkal egyszerűbb és operatívabb. A nyugati országokban hasonlóképpen működik. A végzést sok esetben késve állították ki, az adófizető már nem is tudta, mire vonatkozik, mit mulasztott el befizetni” – részletezte az adószakértő.
Az adatok a március 15-ei határidőig folyamatosan módosíthatók, aktualizálhatók. Debreczeni egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az önadózás nem azt jelenti, hogy kevesebb jövedelmet lehet bevallani, hiszen azt folyamatosan ellenőrzik. Az adóellenőröknek ki sem kell mozdulniuk az irodájukból, az adatbázisuk összevetésével kideríthetik, hogy az adóbevallás helytálló vagy sem.
például, aki december 15-ig befizeti éves adóját, 5 százalékos kedvezményben részesül, hasonlóképpen az is, aki elektronikus formában adózik.
Az adószakértők különben arra is felhívják a figyelmet, hogy a végrehajtást, a lefoglalást az adóellenőrök, és nem a bíróság végzi. A 212-es adóbevallási űrlap alapján az adót a következő év március 15-éig kell befizetni. Azután kezdik számolni a büntető- és a késedelmi kamatot. A szakemberek úgy látják, ennek az előnye, hogy az adófizető pontosan tudja, mennyi pénzzel tartozik az államnak, hiszen saját kezűleg tölti ki az erre vonatkozó űrlapot.
Amint arról korábban írtunk,
Az adóhatóság becslései szerint a 2018-as évre több mint 900 ezer magánszemélynek kell benyújtania a 212-es űrlapot.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!