Fotó: Pixabay
Meglepő módon emelkedett februárban az infláció Romániában, és megtörte kéthavi csökkenő tendenciáját. Az élelmiszerárak emelkedése miatt az éves inflációs ráta a januári 15,1 százalékról 15,5 százalékra nőtt.
2023. március 13., 10:282023. március 13., 10:28
2023. március 13., 11:572023. március 13., 11:57
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorok szerint az élelmiszerárak 1,85 százalékos emelkedése januárhoz képest 1 százaléka emelte a havi inflációs rátát a korábbi 0,3 százalékról. A nem élelmiszer jellegű termékek ára 0,45 százalékkal, míg a szolgáltatások átlagárai 0,7 százalékkal emelkedtek januárhoz képest.
A zöldségek és zöldségkonzervek a múlt hónapban 6,4 százalékkal voltak drágábbak, mint januárban, miután az egyéb zöldségek kategóriában 7,9 százalékos volt a növekedés, míg a burgonya 4,6 százalékkal volt drágább (a 2022 februárjához képest a burgonya 35 százalékkal drágább).
A friss gyümölcsök 4,9 százalékkal voltak drágábbak. A friss hal szintén jelentősen, közel 2,9 százalékkal drágult.
A nem élelmiszer jellegű termékek kategóriájában a higiéniai és kozmetikai cikkek ára nőtt a leginkább az elmúlt hónapban, 2,4 százalékkal drágultak.
A ruházati cikkek és lábbelik előállítása a szolgáltatási kategória listavezetője a legnagyobb, 3,6 százalékos drágulással. Az albérletek eközben 1,1 százalékkal drágultak.
2022 februárjához képest a cukor drágult a leginkább, 63,6 százalékkal, a vaj 44,9 százalékkal, de a burgonya, a margarin, a tej, a sajt és a tojás is 33–35 százalékkal lett drágább. A földgáz és az áram 42 százalékkal, illetve 27,2 százalékkal volt drágább, mint tavaly.
A Román Nemzeti Bank (BNR) korábbi előrejelzése szerint az inflációnak március végére 10,5 százalékra kellene csökkennie. Az év közepére a jegybank várakozásai szerint a mutató 8,7 százalékra, az év végére pedig 7 százalékra csökken.
Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa és a Romanian Economic Monitor kutatócsoport tagja úgy számol, hogy a háború miatt az infláció kétszer vagy akár háromszor magasabb lett egy háború nélküli forgatókönyvhöz képest.
Európai viszonylatban 74 százalékkal nőtt a tojás átlagára a farmok kapujánál a tavalyi év azonos időszakához mérten, Romániában 70 százalékos drágulást regisztráltak.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!