Fotó: Pixabay
Meglepő módon emelkedett februárban az infláció Romániában, és megtörte kéthavi csökkenő tendenciáját. Az élelmiszerárak emelkedése miatt az éves inflációs ráta a januári 15,1 százalékról 15,5 százalékra nőtt.
2023. március 13., 10:282023. március 13., 10:28
2023. március 13., 11:572023. március 13., 11:57
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorok szerint az élelmiszerárak 1,85 százalékos emelkedése januárhoz képest 1 százaléka emelte a havi inflációs rátát a korábbi 0,3 százalékról. A nem élelmiszer jellegű termékek ára 0,45 százalékkal, míg a szolgáltatások átlagárai 0,7 százalékkal emelkedtek januárhoz képest.
A zöldségek és zöldségkonzervek a múlt hónapban 6,4 százalékkal voltak drágábbak, mint januárban, miután az egyéb zöldségek kategóriában 7,9 százalékos volt a növekedés, míg a burgonya 4,6 százalékkal volt drágább (a 2022 februárjához képest a burgonya 35 százalékkal drágább).
A friss gyümölcsök 4,9 százalékkal voltak drágábbak. A friss hal szintén jelentősen, közel 2,9 százalékkal drágult.
A nem élelmiszer jellegű termékek kategóriájában a higiéniai és kozmetikai cikkek ára nőtt a leginkább az elmúlt hónapban, 2,4 százalékkal drágultak.
A ruházati cikkek és lábbelik előállítása a szolgáltatási kategória listavezetője a legnagyobb, 3,6 százalékos drágulással. Az albérletek eközben 1,1 százalékkal drágultak.
2022 februárjához képest a cukor drágult a leginkább, 63,6 százalékkal, a vaj 44,9 százalékkal, de a burgonya, a margarin, a tej, a sajt és a tojás is 33–35 százalékkal lett drágább. A földgáz és az áram 42 százalékkal, illetve 27,2 százalékkal volt drágább, mint tavaly.
A Román Nemzeti Bank (BNR) korábbi előrejelzése szerint az inflációnak március végére 10,5 százalékra kellene csökkennie. Az év közepére a jegybank várakozásai szerint a mutató 8,7 százalékra, az év végére pedig 7 százalékra csökken.
Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa és a Romanian Economic Monitor kutatócsoport tagja úgy számol, hogy a háború miatt az infláció kétszer vagy akár háromszor magasabb lett egy háború nélküli forgatókönyvhöz képest.
Európai viszonylatban 74 százalékkal nőtt a tojás átlagára a farmok kapujánál a tavalyi év azonos időszakához mérten, Romániában 70 százalékos drágulást regisztráltak.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!