Valutaalap: Románia túl van a veszélyen

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a román gazdaság egyik legnagyobb problémáját az állami vállalatok felhalmozódott adóssága képezi, ezért szorgalmazza a társaságok tevékenységének hatékonyabbá tételét – erről Jeffrey Franks, az IMF bukaresti küldöttségének vezetője beszélt kedden, amikor is lezárult az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank szakértőiből álló küldöttség felülvizsgálati látogatása, amely az utolsó volt a 2009-ben az IMF szervezésében megkötött többoldalú nemzetközi hitelmegállapodás keretében.

Hírösszefoglaló

2011. február 09., 09:252011. február 09., 09:25

Akkor az ország csaknem 20 milliárd euró hitelszerződésről állapodott meg a nemzetközi pénzintézetekkel. A felülvizsgálati látogatás alkalmából – amint arról beszámoltunk – a kormány és a hitelező intézmények szakértői megállapodtak abban is, hogy az ország újabb, 5 milliárd euró értékű, kétéves időtartamú hitelszerződést köt az IMF-fel és az Európai Unióval. Az új hitelszerződés elővigyázatossági típusú lesz, vagyis a kormány nem tervez újabb kölcsönt felhasználni, csak abban az esetben nyúl a pénzhez, ha váratlan helyzet áll elő a nemzetközi és a román gazdaságban.

Az IMF-küldöttség vezetői megállapították, hogy Románia sikeresen teljesítette a 2009-es hitelegyezményben vállalt kötelezettségeket. Székely István, az Európai Bizottság Romániáért felelős igazgatója elmondta: az új megállapodás május 1-jétől érvényes. Székely István szerint Románia kilábalt a veszélyes helyzetből, amelyben gazdasága volt két évvel ezelőtt, hiszen konszolidálta adó- és pénzügyi politikáját, és a jövő évben költségvetési hiányát várhatóan 3 százalék alá csökkenti. Jeffrey Franks szerint a továbbiakban a kormánynak át kell alakítania a folyamatosan veszteséget termelő állami vállalatokat, amelyeknek az állami költségvetéssel szemben felhalmozott adóssága a román bruttó össztermék 5 százalékát teszi ki. A vállalatok egy részét a kormánynak fel kell számolnia, de – mutatott rá – a döntés kizárólag a Boc-kabinet hatáskörébe tartozik.

Emellett a kormánynak a versenyszférával szemben felhalmozott állami tartozásokat is rendeznie kell – mondta Franks, aki szerint a kabinet előrelépett már ezen a területen, de az önkormányzatok szintjén még súlyosak a gondok ebből a szempontból. Rámutatott: az államnak a magáncégekkel szemben ki nem fizetett számlái képezik az egyik fő akadályt a gazdasági növekedés útjában, hiszen az állami bevételt nélkülöző vállalatok nem végezhetnek beruházásokat, és ez fennakadást okoz tevékenységükben. Franks szerint Romániának növelnie kell az állami beruházásokat, javítania kell az európai uniós strukturális alapok felhasználási arányát, vonzóbbá kell tennie a gazdasági környezetet a külföldi vállalkozók számára, mivel az energiaiparban és a szállításban magántőke is kell, az államnak ugyanis nincs elegendő pénze a szükséges beruházások fedezésére.

Derűlátó eközben a román gazdaság alakulását illetően Emil Boc. A miniszterelnök hétfő este úgy nyilatkozott, a gazdaság az idén 1,5-2 százalékkal, jövőre már 4-4,5 százalékkal nő, amihez hozzájárul a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő elővigyázatossági megállapodás. A Reuters által megkérdezett elemzők többsége egyébként csupán 0,5 százalékos idei román gazdaságnövekedésre számít, és az IMF is csak 1,5 százalékosra.

Nem kizárt az adócsökkentés

A nagyobb adók – mint például az általános forgalmi adó –, illetve a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentése közepes-hosszú távú célkitűzés lehet Románia számára – jelentette ki Jeffrey Franks. Mint hangsúlyozta, mindehhez elsősorban arra van szükség, hogy a kormány tartsa magát a nemzetközi hitelezőkkel megállapított költségvetési hiánycélhoz, álljon növekedő pályára a gazdaság, s javuljon a különböző adók begyűjtésének üteme. Franks szerint amennyiben teljesülnek ezek a feltételek, a társadalombiztosítási hozzájárulás mértékének csökkentésére akár már az idei év második felében sor kerülhet.

Franks: nem kell drágulástól tartani

A romániai lakosságnak nem kell a földgáz és a villanyáram árának emelésétől tartania a közeljövőben, mivel az energetikai árliberalizáció fokozatosan valósul meg, s csak 2015-re ér véget mondta Jeffrey Franks. Amint arról beszámoltunk, az IMF kérte a kormánytól, hogy szüntesse be az energetikai szektor árainak központosított megállapítását, ám a napokban Emil Boc kormányfő is jelezte, hogy ennek ütemtervét szeptemberig dolgozzák ki, ám a gyakorlatba ültetés csak 2013-ban kezdődik el. Franks ugyanakkor arról is beszélt, hogy a vonatkozó törvényt megpróbálják majd úgy kidolgozni, hogy a „legtörékenyebb”, azaz a legkevésbé fizetőképes rétegeket ne sújtsa túlságosan a liberalizációt követő elkerülhetetlen drágulás.

Nem lesznek tömeges elbocsátások?

Közel 90 ezerrel csökkent novemberig a közszférában dolgozók száma, a kormány így nem készül „erőltetett elbocsátásokra” – jelentette be Franks, aki szerint a még szükséges létszámleépítésre a „természetes elvándorlás” során kerül sor. Mint közölte, egyelőre még nem született megállapodás arról, hogy idén hány közalkalmazottat kellene elbocsátani. Amint arról lapunkban korábban beszámoltunk, Traian Băsescu államfő korábban drasztikus leépítéseket helyezett kilátásba. Mint január eleji sajtónyilatkozatában hangoztatta, a tavalyi év végén 1,27 millió személy dolgozott a közszférában, a közalkalmazottak számát azonban az elkövetkező két-három évben 900 ezerre kellene csökkenteni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 24., szombat

Kiegészítő nyugdíjak: leszerepelt az Unió a saját ellenőrző intézménye szerint

Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.

Kiegészítő nyugdíjak: leszerepelt az Unió a saját ellenőrző intézménye szerint
2025. május 23., péntek

Románia az egyetlen tagállam, amely nem küldte el a költségvetési hiány csökkentéséről szóló jelentést

Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.

Románia az egyetlen tagállam, amely nem küldte el a költségvetési hiány csökkentéséről szóló jelentést
2025. május 23., péntek

Trump 50 százalékos vámot vethet ki Európára

Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.

Trump 50 százalékos vámot vethet ki Európára
2025. május 23., péntek

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá

A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá
2025. május 23., péntek

Nicușor Dan: szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése

Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.

Nicușor Dan: szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése
2025. május 22., csütörtök

Boloș szerint megvalósítható Nicușor Dannak a kampányígérete

Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.

Boloș szerint megvalósítható Nicușor Dannak a kampányígérete
2025. május 22., csütörtök

Nyugdíjak újraszámítása: még várni kell, egyelőre csak tesztelik a rendszert

Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.

Nyugdíjak újraszámítása: még várni kell, egyelőre csak tesztelik a rendszert
2025. május 22., csütörtök

Kedvezményes gazdahitelprogramot hirdet meg a mezőgazdasági minisztérium

Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.

Kedvezményes gazdahitelprogramot hirdet meg a mezőgazdasági minisztérium
2025. május 22., csütörtök

Hamvába holt: nem épül meg Nagyváradon az amerikai közreműködéssel tervezett akkumulátorgyár

Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.

Hamvába holt: nem épül meg Nagyváradon az amerikai közreműködéssel tervezett akkumulátorgyár
2025. május 22., csütörtök

Kormánypénzekkel akadályoznák meg, hogy vissza kelljen fizetni repülőterek felújítására kapott uniós finanszírozást

Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.

Kormánypénzekkel akadályoznák meg, hogy vissza kelljen fizetni repülőterek felújítására kapott uniós finanszírozást