Hurrá, nyaralunk! Változnak az utazási szokások
Fotó: Rostás Szabolcs
Meglepő változásokat tapasztal a romániaiak utazási preferenciáiban a Kiwi.com, az egyik vezető utazási technológiával foglalkozó cég.
2025. március 09., 16:312025. március 09., 16:31
Míg Olaszország, az Egyesült Királyság, Spanyolország és Franciaország továbbra is a romániai utazók legkedveltebb országai közé tartozik, a tavalyi évhez hasonlóan új utazási trendek rajzolódnak ki.
A foglalások jelentős érdeklődésnövekedést mutatnak Málta (+63,76%), a Moldovai Köztársaság (+56,72%), Egyiptom (+45,71%) és Magyarország (+38,24%) iránt, így ezek a leggyorsabban növekvő úti célok 2025-ben – irányítja rá a figyelmet az Economica.net portál elemzése.
Amely szerint több város is az év utazási meglepetése lett a foglalások látványos növekedésével. Ilyenek:
Tavaly 2023-hoz képest 6 százalékkal, 24 536 800-ról 26 000 800-ra nőtt a légi utasforgalom Romániában az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint, melyeket az Agerpres hírügynökség ismertetett.
Bukarest továbbra is a legtöbb külföldre utazó által választott indulási hely, a legnépszerűbb útvonalak pedig
Ezek a hagyományos és jól ismert úti célok továbbra is a romániai nyaralók első számú kedvencei közé tartoznak egész évben.
a tavalyi 123,58 euróhoz képest egy utazás átlagára 133,89 euró.
A rövid kiruccanások 100,17 euró körüli összegbe kerülnek, míg a közepes hosszúságúak 140,34 euróba.
A rövid nyaralások azonban a legnépszerűbbek, a turisták 63 százaléka csak 1–3 napra utazik el. 20 százalék 4–6 napig marad, és mindössze 1 százalék tervez 30 napnál hosszabb kalandot.
A tavaszi szünet már most sűrű időszaknak ígérkezik az utazók számára.
A húsvéti héten a foglalások 58,6 százalékkal magasabbak az előző héthez képest, ami azt jelzi, hogy sokan szívesebben tervezik külföldi utazásaikat ebben az időszakban.
A globális turisztikai cégek, például az AirBnB és a Booking, a felhasználói viselkedés, előzetes foglalások és felmérések alapján összeállították a 2025-ös év legizgalmasabb utazási trendjeit.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!