Több mint 80 ezren kereshetnek jobban az államfőnél, többletadójukból „aprópénz” gurulna a büdzsébe

•  Fotó: Gábos Albin

Fotó: Gábos Albin

Nagyjából 81 ezer, a köz- és a versenyszférában dolgozó romániai munkavállalót sikerült azonosítania a bukaresti pénzügyminisztériumnak, akiknek a havi jövedelme meghaladja az államelnök 25 ezer lejes keresetét. Azt egyelőre nem tudni pontosan, hányan dolgoznak közülük a közszférában. Elemzők ugyanakkor egybehangzóan azt állítják, nemhogy nem tömné be a költségvetésen tátongó lyukat ezeknek a jövedelmeknek a kormány által tervezett többletadója, hanem éppen csak „aprópénzt” és plusz fejtörést jelentene.

Bálint Eszter

2023. április 27., 20:372023. április 27., 20:37

2023. április 27., 20:552023. április 27., 20:55

Elemzést kell készítenie a bukaresti kormánykoalíció felkérésére a pénzügyminisztériumnak arról, hogy hány személy van Romániában, akinek a havi jövedelme meghaladja az államelnök bruttó 25 ezer lejnek megfelelő fizetését. Felmerült ugyanis, hogy esetükben nem a 10 százalékos egységes adókulcsot alkalmaznák a jövőben, hanem 16 százalékra növelnék a jövedelemadó értékét a 25 ezer lej feletti összegekre. Az intézkedés egyike azoknak a lépéseknek, amelyeket a Ciucă-kabinet fontolgat a 2023-as évi állami költségvetés hiányának lefaragása érdekében.

Az eddigi bejelentések szerint a versenyszférában dolgozók fizetését nem kívánják bántani, a közszférában viszont egyre valószínűbbnek tűnik a különadó kivetése.

És itt nem csak a 25 ezer lejt meghaladó fizetésekről van szó, hanem valamennyi havi jövedelemről. Tehát azok is nagyobb adót lehetnek kénytelenek befizetni az államkasszába, akik a havi bérük mellett juttatást kapnak azért, mert helyet kapnak valamely állami vállalat igazgatótanácsában, vagy éppen egyszerre kapnak közalkalmazotti fizetést és állami nyugdíjat, azok értéke pedig meghaladja a 25 ezer lejt.

Teljesen más képet adnak a különböző adatbázisok

A Profit.ro gazdasági-pénzügyi portál most arról számolt be, hogy a munkaügyi felügyelőség adatai szerint összesen 42 315 olyan munkaszerződést tartana nyilván Romániában, amelyben a havi fizetés meghaladja a 25 ezer lejt, ezek közül pedig alig 2300 a közszférában. Azt írják, ez azt jelenti, hogy nagyon sok ilyen jövedelem az Országos Adóhatóság (ANAF) és a pénzügyminisztérium adatbázisában található meg, nem pedig a Revisalban vagy a munkaügyi felügyelőségnél.

A törvény értelmében nincsenek regisztrálva az alkalmazottak elektronikus nyilvántartási rendszerében (Revisal) a katonák, a belügyminisztérium alkalmazottai, a hírszerző szolgálatoknál dolgozók, a honatyák, egyes köztisztviselők, a polgármesterek, a bírák, valamint az ügyészek.

A portál megjegyzi, ezek azok a területek, ahol egyben a legtöbb olyan személy dolgozik, aki amúgy különleges nyugdíjban is részesül.

Sokan visznek haza ugyanakkor 25 ezer lejnél nagyobb összeget az európai uniós alapok kezelésével foglalkozó alkalmazottak, az egészségügyben, illetve az oktatás területén dolgozók közül is – állítják a Profit.ro forrásai. Az írás ugyanakkor emlékeztet, abból adódnak a munkaügyi felügyelőség és az ANAF adatai közötti különbségek, hogy előbbinél mindössze a munkaszerződésben szereplő összegekről vannak nyilvántartások, míg utóbbi, a D112-es űrlap révén tud minden legális jövedelemről.

korábban írtuk

„Büntetőadót” vetne ki Ciolacu az államfő fizetését meghaladó bérekre a közszférában, ahol létszámstopot is elrendelne
„Büntetőadót” vetne ki Ciolacu az államfő fizetését meghaladó bérekre a közszférában, ahol létszámstopot is elrendelne

Különadó kivetését javasolta a kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő fizetését meghaladó bérekre, az intézkedést nem csak a közszférában, hanem a versenyszférában is alkalmaznák – értesült a News.ro.

Csak aprópénzek folynának be az államkasszába elemzők szerint

A Profit.ro amúgy úgy számol, hogy az államfői fizetést meghaladó jövedelmek 25 ezer lej feletti részére tervezett 16 százalékos

többletadó nem hozna túl sokat az államkasszába, ám azt jelentené, hogy létezik hajlandóság a 2004-ben megszüntetett progresszív adó visszavezetésére, ez pedig erőteljes jelzés lenne az elkövetkező évekre nézve.

A másik nagy gazdasági portál, az Economedia.ro is úgy számol eközben, hogy a nagy jövedelmek többletadója nem oldaná meg a román költségvetés gondjait, csak „aprópénzt” jelentene, ami egy év alatt sem tömné be a büdzsén tátongó lyukat. Még két kilométer autópálya megépítésére sem lenne elég, ha a Romániában jelenleg zajló legdrágább sztrádaépítést vesszük viszonyítási alapnak.

A portál a munkaügyi minisztérium adatbázisában szereplő adatokat ismerteti, amelyek szerint 30 754 romániai munkavállalónak van az államfő fizetését meghaladó bruttó havi bére, akik közül nagyjából 13 ezren lehetnek közalkalmazottak, körülbelül 17 ezren pedig a versenyszférában tevékenykednek.

korábban írtuk

Iohannis a meglebegtetett többletadóról: az adórendszer egészét kell új alapokra helyezni
Iohannis a meglebegtetett többletadóról: az adórendszer egészét kell új alapokra helyezni

A romániai adórendszer egészét új alapokra kell helyezni és fenntarthatóvá kell tenni – vallja Klaus Iohannis államfő.

Mivel a pénzügyminisztérium elemzése még nem ismert, az Economedia.ro elemzője néhány hipotetikus számítással illusztrálta, hogy mennyire nem lenne nyertese a költségvetés a meglebegtetett többletadónak.

Az első forgatókönyvük abból az abszurdnak ható feltételezésből indul ki, ami szerint a 13 ezer közalkalmazott, aki jobban keres az államelnöknél, átlagosan havi 50 ezer lejt keres.

Ezután az összeg után ma 5750 lej adót kell fizetni. Amennyiben a 25 ezer lej fölötti részre már 16 százalékos adókulcsot alkalmaznának, akkor alkalmazottanként 1950 lejjel több, vagyis 7700 lej adó folyna be az államkasszába. Ez azt jelenti, hogy a 13 ezer közalkalmazott után, éves szinten 300 millió lej (60 millió euró) folyna be.

Ennél is abszurdabb, havi 100 ezer lejes átlagkeresettel számol a második forgatókönyv.

Ebben az esetben az alkalmazottra eső adó havi szinten a jelenlegi 6500 lejről 8900 lejre nőne, ami évi 28 800 lejes plusz bevételt jelentene az államkassza számára. Tehát egy, a valóságtól elrugaszkodottnak tűnő szcenárió mentén is 375 millió lejjel (75 millió euró) gyarapodna a büdzsé. Ha pedig – a hivatalos cáfolatoktól eltérően – mégis kiterjesztenék az intézkedést arra a 17 ezer munkavállalóra, aki a versenyszférában keres 25 ezer lejnél többet,

akkor sem közelítenék meg a bevételek a költségvetésen az idei év első negyedévében keletkezett, 4 milliárd lejt meghaladó hiányt.

Elemzők ugyanakkor arra is ráirányítják a figyelmet, hogy ma még az sem igazán világos, „mennyibe fájna” évente a román államnak a többletadó kezelése.

korábban írtuk

Tizenhat százalékos adó sújthatja az államfőnél jobban kereső közszolgákat, Ciucă szerint még nem döntöttek
Tizenhat százalékos adó sújthatja az államfőnél jobban kereső közszolgákat, Ciucă szerint még nem döntöttek

Tizenhat százalékos adót vethet ki a kormány minden olyan közalkalmazott jövedelmére, aki többet visz haza, mint az államelnök havi fizetése, legyen szó havi bérről, vagy bér és nyugdíj halmozásáról – legalábbis erről is zajlanak egyeztetések.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank