Fotó: Gábos Albin
Nagyjából 81 ezer, a köz- és a versenyszférában dolgozó romániai munkavállalót sikerült azonosítania a bukaresti pénzügyminisztériumnak, akiknek a havi jövedelme meghaladja az államelnök 25 ezer lejes keresetét. Azt egyelőre nem tudni pontosan, hányan dolgoznak közülük a közszférában. Elemzők ugyanakkor egybehangzóan azt állítják, nemhogy nem tömné be a költségvetésen tátongó lyukat ezeknek a jövedelmeknek a kormány által tervezett többletadója, hanem éppen csak „aprópénzt” és plusz fejtörést jelentene.
2023. április 27., 20:372023. április 27., 20:37
2023. április 27., 20:552023. április 27., 20:55
Elemzést kell készítenie a bukaresti kormánykoalíció felkérésére a pénzügyminisztériumnak arról, hogy hány személy van Romániában, akinek a havi jövedelme meghaladja az államelnök bruttó 25 ezer lejnek megfelelő fizetését. Felmerült ugyanis, hogy esetükben nem a 10 százalékos egységes adókulcsot alkalmaznák a jövőben, hanem 16 százalékra növelnék a jövedelemadó értékét a 25 ezer lej feletti összegekre. Az intézkedés egyike azoknak a lépéseknek, amelyeket a Ciucă-kabinet fontolgat a 2023-as évi állami költségvetés hiányának lefaragása érdekében.
És itt nem csak a 25 ezer lejt meghaladó fizetésekről van szó, hanem valamennyi havi jövedelemről. Tehát azok is nagyobb adót lehetnek kénytelenek befizetni az államkasszába, akik a havi bérük mellett juttatást kapnak azért, mert helyet kapnak valamely állami vállalat igazgatótanácsában, vagy éppen egyszerre kapnak közalkalmazotti fizetést és állami nyugdíjat, azok értéke pedig meghaladja a 25 ezer lejt.
A Profit.ro gazdasági-pénzügyi portál most arról számolt be, hogy a munkaügyi felügyelőség adatai szerint összesen 42 315 olyan munkaszerződést tartana nyilván Romániában, amelyben a havi fizetés meghaladja a 25 ezer lejt, ezek közül pedig alig 2300 a közszférában. Azt írják, ez azt jelenti, hogy nagyon sok ilyen jövedelem az Országos Adóhatóság (ANAF) és a pénzügyminisztérium adatbázisában található meg, nem pedig a Revisalban vagy a munkaügyi felügyelőségnél.
A törvény értelmében nincsenek regisztrálva az alkalmazottak elektronikus nyilvántartási rendszerében (Revisal) a katonák, a belügyminisztérium alkalmazottai, a hírszerző szolgálatoknál dolgozók, a honatyák, egyes köztisztviselők, a polgármesterek, a bírák, valamint az ügyészek.
Sokan visznek haza ugyanakkor 25 ezer lejnél nagyobb összeget az európai uniós alapok kezelésével foglalkozó alkalmazottak, az egészségügyben, illetve az oktatás területén dolgozók közül is – állítják a Profit.ro forrásai. Az írás ugyanakkor emlékeztet, abból adódnak a munkaügyi felügyelőség és az ANAF adatai közötti különbségek, hogy előbbinél mindössze a munkaszerződésben szereplő összegekről vannak nyilvántartások, míg utóbbi, a D112-es űrlap révén tud minden legális jövedelemről.
Különadó kivetését javasolta a kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő fizetését meghaladó bérekre, az intézkedést nem csak a közszférában, hanem a versenyszférában is alkalmaznák – értesült a News.ro.
A Profit.ro amúgy úgy számol, hogy az államfői fizetést meghaladó jövedelmek 25 ezer lej feletti részére tervezett 16 százalékos
A másik nagy gazdasági portál, az Economedia.ro is úgy számol eközben, hogy a nagy jövedelmek többletadója nem oldaná meg a román költségvetés gondjait, csak „aprópénzt” jelentene, ami egy év alatt sem tömné be a büdzsén tátongó lyukat. Még két kilométer autópálya megépítésére sem lenne elég, ha a Romániában jelenleg zajló legdrágább sztrádaépítést vesszük viszonyítási alapnak.
A portál a munkaügyi minisztérium adatbázisában szereplő adatokat ismerteti, amelyek szerint 30 754 romániai munkavállalónak van az államfő fizetését meghaladó bruttó havi bére, akik közül nagyjából 13 ezren lehetnek közalkalmazottak, körülbelül 17 ezren pedig a versenyszférában tevékenykednek.
A romániai adórendszer egészét új alapokra kell helyezni és fenntarthatóvá kell tenni – vallja Klaus Iohannis államfő.
Mivel a pénzügyminisztérium elemzése még nem ismert, az Economedia.ro elemzője néhány hipotetikus számítással illusztrálta, hogy mennyire nem lenne nyertese a költségvetés a meglebegtetett többletadónak.
Ezután az összeg után ma 5750 lej adót kell fizetni. Amennyiben a 25 ezer lej fölötti részre már 16 százalékos adókulcsot alkalmaznának, akkor alkalmazottanként 1950 lejjel több, vagyis 7700 lej adó folyna be az államkasszába. Ez azt jelenti, hogy a 13 ezer közalkalmazott után, éves szinten 300 millió lej (60 millió euró) folyna be.
Ebben az esetben az alkalmazottra eső adó havi szinten a jelenlegi 6500 lejről 8900 lejre nőne, ami évi 28 800 lejes plusz bevételt jelentene az államkassza számára. Tehát egy, a valóságtól elrugaszkodottnak tűnő szcenárió mentén is 375 millió lejjel (75 millió euró) gyarapodna a büdzsé. Ha pedig – a hivatalos cáfolatoktól eltérően – mégis kiterjesztenék az intézkedést arra a 17 ezer munkavállalóra, aki a versenyszférában keres 25 ezer lejnél többet,
Elemzők ugyanakkor arra is ráirányítják a figyelmet, hogy ma még az sem igazán világos, „mennyibe fájna” évente a román államnak a többletadó kezelése.
Tizenhat százalékos adót vethet ki a kormány minden olyan közalkalmazott jövedelmére, aki többet visz haza, mint az államelnök havi fizetése, legyen szó havi bérről, vagy bér és nyugdíj halmozásáról – legalábbis erről is zajlanak egyeztetések.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!