Fotó: Jakab Mónika
Tizenhat százalékos adót vethet ki a bukaresti kormány minden olyan közalkalmazott jövedelmére, aki többet visz haza, mint az államelnök havi fizetése, legyen szó havi bérről, vagy bér és nyugdíj halmozásáról – legalábbis erről a javaslatról is zajlanak egyeztetések jelen pillanatban a koalícióban a kiszivárgott információk szerint. A végső döntés azonban csak a pénzügyminisztérium elemzése után születik meg.
2023. április 26., 14:172023. április 26., 14:17
2023. április 26., 17:192023. április 26., 17:19
A tervekről kormányzati forrásokra hivatkozva írt szerdán a Hotnews.ro hírportál. Értesüléseik szerint a 16 százalékos adókulcsot a különböző állami intézmények, vállalatok vezetőtanácsában helyet kapó személyek esetében is alkalmaznák. Egy másik javaslat pedig megtiltaná, hogy egy személy több ilyen igazgatótanácsban is helyet kapjon.
Különadó kivetését javasolta a kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő fizetését meghaladó bérekre, az intézkedést nem csak a közszférában, hanem a versenyszférában is alkalmaznák – értesült a News.ro.
„A pénzügyminisztériumnak jövő héten kell előrukkolnia a számokkal alátámasztott javaslatokkal. Ha az elemzés egy hét alatt elkészül, a koalíció megvitatja, és a kormány rendeletet fogad el” – mondta el az idézett forrás.
Nicolae Ciucă miniszterelnök kedden megerősítette, hogy a költségvetés kiegyensúlyozásáról szóló hétfői koalíciós egyeztetéseken megvitatták az államfő bérénél magasabb fizetések megadóztatására vonatkozó javaslatot, de erről nem született döntés.
A liberális (PNL) kormányfő ismét hangsúlyozta, létezik egy javaslat az államfő bérénél magasabb fizetések nagyobb mértékű megadóztatásáról, de még nem született végleges döntés erről. Egyelőre várják a pénzügyminisztérium elemzését, és csak a szükséges adatok ismeretében vitatják meg az elképzelést a koalícióban.
A kormányfő nyomatékosította, hogy nem a progresszív adózási rendszer bevezetését mérlegelik, a vizsgált intézkedés kizárólag az államfő bérénél magasabb állami fizetésekre vonatkozna. Nicolae Ciucă ugyanakkor megjegyezte, azért merült fel, hogy 16 százalékos legyen ez az adó, mert ilyen adókulcs már létezik. „De ez is csak egy javaslat. Majd megnézzük az adatokat, és azok függvényében döntünk” – tette hozzá a miniszterelnök.
Mint ismeretes, a bukaresti kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnök javaslatára merült fel, hogy egyfajta különadót vessenek ki az államfőét meghaladó, vagyis a 25 ezer lejesnél nagyobb fizetésekre. Kedden érkezett a pontosítás, hogy a versenyszférát nem érintené az intézkedés, csak a közalkalmazottakra vonatkozna.
A romániai fizetésekre 2018. óta 10 százalékos egységes adókulcsot alkalmaznak, azt megelőzően ezekre a jövedelmekre is a 16 százalékos egységes adókulcs volt érvényes, amelyet 2004-ben vezettek be a korábbi progresszív adórendszer után.
Ciucă fenntartja: nem csökkentik a béreket a közszférában
A költségvetési kiadások csökkentésére irányuló intézkedések a költségvetési stabilitást és a kormányprogram célkitűzéseinek megvalósítását szolgálják - jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă. A miniszterelnök a kormányülés elején nyomatékosította, hogy nem vonnak el alapokat sem az egészségügytől, sem az oktatástól, és nem csökkentik a közalkalmazotti béreket. „Kötelességünk tájékoztatni a lakosságot, hogy ezekkel az intézkedésekkel csak a nem kötelező kiadásokat csökkentjük vagy halasztjuk el. Nevezetesen a különböző javakkal és szolgáltatásokkal, gépkocsikkal, bútorzattal járó és egyéb kiadásokat” – idézte a kormányfőt az Agerpres hírügynökség.
A romániai adórendszer egészét új alapokra kell helyezni és fenntarthatóvá kell tenni – vallja Klaus Iohannis államfő.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!