Fotó: Jakab Mónika
Tizenhat százalékos adót vethet ki a bukaresti kormány minden olyan közalkalmazott jövedelmére, aki többet visz haza, mint az államelnök havi fizetése, legyen szó havi bérről, vagy bér és nyugdíj halmozásáról – legalábbis erről a javaslatról is zajlanak egyeztetések jelen pillanatban a koalícióban a kiszivárgott információk szerint. A végső döntés azonban csak a pénzügyminisztérium elemzése után születik meg.
2023. április 26., 14:172023. április 26., 14:17
2023. április 26., 17:192023. április 26., 17:19
A tervekről kormányzati forrásokra hivatkozva írt szerdán a Hotnews.ro hírportál. Értesüléseik szerint a 16 százalékos adókulcsot a különböző állami intézmények, vállalatok vezetőtanácsában helyet kapó személyek esetében is alkalmaznák. Egy másik javaslat pedig megtiltaná, hogy egy személy több ilyen igazgatótanácsban is helyet kapjon.
Különadó kivetését javasolta a kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő fizetését meghaladó bérekre, az intézkedést nem csak a közszférában, hanem a versenyszférában is alkalmaznák – értesült a News.ro.
„A pénzügyminisztériumnak jövő héten kell előrukkolnia a számokkal alátámasztott javaslatokkal. Ha az elemzés egy hét alatt elkészül, a koalíció megvitatja, és a kormány rendeletet fogad el” – mondta el az idézett forrás.
Nicolae Ciucă miniszterelnök kedden megerősítette, hogy a költségvetés kiegyensúlyozásáról szóló hétfői koalíciós egyeztetéseken megvitatták az államfő bérénél magasabb fizetések megadóztatására vonatkozó javaslatot, de erről nem született döntés.
A liberális (PNL) kormányfő ismét hangsúlyozta, létezik egy javaslat az államfő bérénél magasabb fizetések nagyobb mértékű megadóztatásáról, de még nem született végleges döntés erről. Egyelőre várják a pénzügyminisztérium elemzését, és csak a szükséges adatok ismeretében vitatják meg az elképzelést a koalícióban.
A kormányfő nyomatékosította, hogy nem a progresszív adózási rendszer bevezetését mérlegelik, a vizsgált intézkedés kizárólag az államfő bérénél magasabb állami fizetésekre vonatkozna. Nicolae Ciucă ugyanakkor megjegyezte, azért merült fel, hogy 16 százalékos legyen ez az adó, mert ilyen adókulcs már létezik. „De ez is csak egy javaslat. Majd megnézzük az adatokat, és azok függvényében döntünk” – tette hozzá a miniszterelnök.
Mint ismeretes, a bukaresti kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnök javaslatára merült fel, hogy egyfajta különadót vessenek ki az államfőét meghaladó, vagyis a 25 ezer lejesnél nagyobb fizetésekre. Kedden érkezett a pontosítás, hogy a versenyszférát nem érintené az intézkedés, csak a közalkalmazottakra vonatkozna.
A romániai fizetésekre 2018. óta 10 százalékos egységes adókulcsot alkalmaznak, azt megelőzően ezekre a jövedelmekre is a 16 százalékos egységes adókulcs volt érvényes, amelyet 2004-ben vezettek be a korábbi progresszív adórendszer után.
Ciucă fenntartja: nem csökkentik a béreket a közszférában
A költségvetési kiadások csökkentésére irányuló intézkedések a költségvetési stabilitást és a kormányprogram célkitűzéseinek megvalósítását szolgálják - jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă. A miniszterelnök a kormányülés elején nyomatékosította, hogy nem vonnak el alapokat sem az egészségügytől, sem az oktatástól, és nem csökkentik a közalkalmazotti béreket. „Kötelességünk tájékoztatni a lakosságot, hogy ezekkel az intézkedésekkel csak a nem kötelező kiadásokat csökkentjük vagy halasztjuk el. Nevezetesen a különböző javakkal és szolgáltatásokkal, gépkocsikkal, bútorzattal járó és egyéb kiadásokat” – idézte a kormányfőt az Agerpres hírügynökség.
A romániai adórendszer egészét új alapokra kell helyezni és fenntarthatóvá kell tenni – vallja Klaus Iohannis államfő.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!