Fotó: Rostás Szabolcs
Folytatódik a Blue Air zuhanórepülése: a román diszkont légitársaság bejelentése szerint október 10-ig meghosszabbította járatai felfüggesztését.
2022. szeptember 09., 14:272022. szeptember 09., 14:27
2022. szeptember 09., 16:582022. szeptember 09., 16:58
A vállalat pénteken kibocsátott közleményében arra hivatkozik, hogy jelen pillanatban a repülőgépek működtetéséhez szükséges üzemanyag beszerzésére és más operatív költségekre sincsenek anyagi forrásai. A társaság közölte, a Blue Air igazgatótanácsa és részvényesei azzal szembesültek, hogy az elmúlt 48 órában rendkívül visszaesett a jegyeladások száma, a cég üzleti partnerei pedig visszatartják a jegyeladásból befolyt összegeket.
– állapította meg a vállalat.
A cég hozzátette: valamennyi beszállítója a Blue Air által velük szemben felhalmozott tartozások kiegyenlítésétől tette függővé a további szolgáltatásai elvégzését. A társaság ennek nyomán döntött úgy, hogy október 10-én indítja újra felfüggesztett járatait, a jelenlegi helyzetben azonban ez egyáltalán nem biztos. A vállalat egyúttal arra kéri a következő időszakra tervezett járatokra repülőjeggyel rendelkező ügyfeleit, hogy ne fáradjanak ki a repülőterekre, mert október 10-ig nem szállnak fel a gépei.
Valamennyi romániai járatát felfüggesztette kedden a Blue Air román fapados légitársaság, miután zárolták a hatóságok a fapados légitársaság bankszámláit.
A Blue Air szeptember 6-án, kedden azonnali hatállyal felfüggesztette a Romániából induló valamennyi bel- és külföldi járatát, miután az országos környezetvédelmi alap zárolta a cég bankszámláit. Akkor a cég azt közölte, hogy szeptember 12-én, hétfőn indulnak újra a járatai. A zárolást azután foganatosították, hogy a vállalat 28 millió lej adósságot halmozott fel az alappal szemben, ezért eljárás indult ellene. (A hatóság a szén-dioxid tonnájaként 100 eurónak megfelelő, lejben kifi zetendő büntetést állapított meg minden olyan vállalat esetében, amelyek nem adták le a 2021-re vonatkozó üvegházhatásúgáz-kibocsátási tanúsítványokat).
Bár a környezetvédelmi alap szerdán este hozzáférhetővé tette a Blue Air bankszámláit, a fapados légitársaság a jelek szerint nem sok pénz fölött rendelkezik, hogy újraindítsa felfüggesztett járatait. Egyébként csak a szeptember 12-éig foganatosított járattörlés 54 ezer utast érint, szeptember 6–11. között ugyanis 401 járatot kellett volna indítania a társaságnak. A külföldön ragadt utasok egy részét a bukaresti kormány döntése alapján a Tarom állami légitársaság gépei szállítják haza, a kormány a költségvetés tartalékalapjából ötmillió lejt utalt erre a célra a szállításügyi minisztériumnak. A Blue Air ügyfeleinek többsége azonban utazási irodákon keresztül vagy „saját szakállra”, más eszközökkel igyekszik vissza Romániába. Csütörtöki adatok szerint összesen 2663 román állampolgár kért segítséget Románia külképviseletein vagy a külügyminisztérium által rendelkezésre bocsátott telefonszámokon a Blue Air járatainak törlése miatt.
Ez a negyedik Tarom-járat, az állami vállalat eddig Görögországból (Kréta), Izraelből és Ciprusról repített haza összesen 350 személyt. A tárcavezető közösségi oldalán posztolt bejegyzésében úgy vélekedett: a Blue Air-nek kártérítést kell fizetnie „cserben hagyott” utasai számára, ugyanakkor meg kell térítenie az ügyfeleit hazaszállító Tarom költségeit is. Sorin Grindeanu különben a Blue Air-botrány kirobbanása után úgy vélekedett: a román kormánynak vissza kell követelnie a diszkont társaságtól a 2020-ban a koronavírus-járvány miatt elszenvedett veszteségek kompenzációja végett nyújtott 300 millió lejes állami támogatást.
Csakhogy úgy tűnik, a kormány „keresztet vethet” erre a pénzre. A Blue Air adóssága 230 millió euróra rúg, ami a cég normális éves bevételének felét teszi ki; flottája 2019-ben 32 repülőgépből állt, jelenleg 13 gépet üzemeltet, amelyek átlagosan 174 hellyel rendelkeznek, de a tél folyamán számuk ötre csökken, mert a többit vissza kell szolgáltassák a tulajdonosoknak. A leállással kapcsolatban a cég azzal védekezik, hogy az utasoknak felajánlották a törvényes előírásokban szereplő választási lehetőségeket: a jegy árának megtérítését, a foglalás átütemezését egy későbbi, szabad helyekkel rendelkező járatra, vagy a jegy árának letétbe helyezését egy későbbi repülőjegy megvásárlására történő felhasználás érdekében, csakhogy a Blue Air nem egyetlen járatát törölte, hanem valamennyit.
Az országos fogyasztóvédelmi hatóság júliusban rekordnak számító 2 millió euróra büntette a társaságot a rengeteg járattörlés miatt. Románia első diszkont légitársasága egy év leforgása alatt (2021 áprilisa és 2022 áprilisa között) összesen 11 289 légi járatot törölt, amelyhez 178 405 foglalás kapcsolódott.
Eddig összesen 2663 román állampolgár kért segítséget Románia külképviseletein vagy a külügyminisztérium által rendelkezésre bocsátott telefonszámokon a Blue Air járatainak törlése miatt – közölte csütörtökön a román kormány.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!