Fotó: Facebook/Blue Air
Valamennyi romániai járatát felfüggesztette kedden a Blue Air román fapados légitársaság, miután zárolták a hatóságok a fapados légitársaság bankszámláit. Miközben a hazai repülőtereken több száz utas felháborodottan értesült a járattörlésekről, Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter alaptalannak nevezte a Blue Air döntését és videóban pontosította a légitársaság közleményét.
2022. szeptember 06., 18:262022. szeptember 06., 18:26
2022. szeptember 06., 21:162022. szeptember 06., 21:16
Közleményében a román cég azt állítja, hogy a Blue Air Aviation Rt. Számláinak zárolását a Környezetvédelmi Minisztérium rendelte el, ennek következtében a társaság nem képes fedezni a járatok napi működtetéséhez szükséges kiadásokat.
A Blue Air azt állítja, hogy magas rangú román állami hivatalnokok, valamint az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke rossz hírét keltették a társaságnak. A légitársaság szerint ez nagy presztízsveszteséget okozott a vállalatnak, az utasok egy része ugyanis elveszítette a belé vetett bizalmat.
de a cég iránt érdeklődő két lehetséges londoni részvényessel is befuccsoltak az egyeztetések a megabírság után. A Blue Air arra is emlékeztet, hogy az elmúlt 2,5 év története során a lehető legnehezebb volt a világ légi közlekedése számára, és nehéz kiheverni a veszteséget.
Rámutatott: a román fapados légitársaság számláit nem a minisztérium, hanem a Környezetvédelmi Alap (AFM) zárolta, mivel a cég 28 millió lejes tartozást halmozott fel az alap felé. Tánczos szerint a Blue Air ellen régóta kényszervégrehajtás zajlik, és az AFM teljesen jogosan így akarja behajtani a tartozást. „A járatok felfüggesztése teljesen alaptalan” – fogalmazott a tárcavezető, aki szerint a számlák zárolása sem indokolja ezt.
Hangsúlyozta, hogy a cégnek ki kell fizetnie a tartozást, hiszen nem fizetett illetéket azért, hogy hozzájárul az üvegházhatáshoz. Rámutatott, a román fapados légitársaság azért került ebbe a helyzetbe, mivel nem tartotta be a törvényt.
aki Tánczos Barnával is egyeztetett a Blue Air helyzete kapcsán. Elmondta, várja, hogy a jelenlegi helyzet előidézői feloldják ezt a szituációt. „Nem hagyhatjuk a román állampolgárokat várni a repülőtereket, ahonnan hazatértek volna. 3000 román utasról van szó” – mondta.
A román hírtelevíziók kedden arról számoltak be, hogy az utasok idegesen próbáltak magyarázatot követelni a légitársaság képviselőitől a járatok törlésének okáról. A román sajtó beszámolója szerint az Otopeni repülőtéten hatalmas a káosz, több száz ember dühöng a terminálban a légitársaság kedden bejelentett döntése miatt.
A fővárosi Henri Coandă repülőtéren több mint ezer utas tartózkodott a kapuknál, amikor a légitársaság bejelentette a járatok felfüggesztését, közölte Valentin Iordache, a reptér szóvivője. Mint rámutatott, az utasok felróják a légitársaságnak, hogy nem értesítette őket a járattörlésekről, a sajtóból kellett értesülniük róla. Több esti járatot töröltek kedden a kolozsvári nemzetközi repülőtéren is.
az intézmény fennállása óta ez a legnagyobb büntetési tétel, amit egy kereskedelmi társaságra kiszabtak. Románia első diszkont légitársasága egy év leforgása alatt (2021 áprilisa és 2022 áprilisa között) összesen 11 289 légi járatot törölt, amelyhez 178 405 foglalás kapcsolódott.
Rekordösszegű, kétmillió eurós büntetéssel sújtotta a romániai fogyasztóvédelem több ezer járat törlése, halasztása miatt a Blue Airt, arra kötelezve a légitársaságot, hogy fizesse vissza a nem teljesített szolgáltatások ellenértékét.
Azok az utasok, akik közvetlenül a Blue Air-től vásároltak jegyet, a járatok törlése vagy hosszú idejű elhalasztása esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályait megállapító 2004/261/EK európai rendelet alapján visszakaphatják pénzüket és kártérítést kérhetnek – emlékeztet keddi közleményében a vállalkozásügyi és turisztikai minisztérium.
mivel az utazási csomagokról és a kapcsolódó szolgáltatásokról szóló 2018/2-es számú kormányrendelet értelmében az utazási iroda felelős az ajánlatban vállaltak teljesítéséért, és köteles alternatív szolgáltatásokat felajánlani.
A Blue Air a Bukaresti Repülőterek Országos Vállalatának (CNAB) is tartozik – közölte kedd este Valentin Iordache, a vállalat szóvivője.
Iordache azt mondta,
Azt is elmondta, a CNAB gondoskodott róla, hogy megkapja a tartozást. Tájékoztatása szerint kedden a Blue Air hét gépe nem szállt fel, ezeknek az okoktól függetlenül parkolási díjat kell fizetniük.
A Blue Air-jeggyel rendelkező utasok élelmiszert és vizet kaptak, majd a légitársaság felajánlotta nekik, hogy a jegytípustól függően megtéríti a jegy árát vagy átütemezi az utazást.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!