Fotó: Facebook/Blue Air
Valamennyi romániai járatát felfüggesztette kedden a Blue Air román fapados légitársaság, miután zárolták a hatóságok a fapados légitársaság bankszámláit. Miközben a hazai repülőtereken több száz utas felháborodottan értesült a járattörlésekről, Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter alaptalannak nevezte a Blue Air döntését és videóban pontosította a légitársaság közleményét.
2022. szeptember 06., 18:262022. szeptember 06., 18:26
2022. szeptember 06., 21:162022. szeptember 06., 21:16
Közleményében a román cég azt állítja, hogy a Blue Air Aviation Rt. Számláinak zárolását a Környezetvédelmi Minisztérium rendelte el, ennek következtében a társaság nem képes fedezni a járatok napi működtetéséhez szükséges kiadásokat.
A Blue Air azt állítja, hogy magas rangú román állami hivatalnokok, valamint az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke rossz hírét keltették a társaságnak. A légitársaság szerint ez nagy presztízsveszteséget okozott a vállalatnak, az utasok egy része ugyanis elveszítette a belé vetett bizalmat.
de a cég iránt érdeklődő két lehetséges londoni részvényessel is befuccsoltak az egyeztetések a megabírság után. A Blue Air arra is emlékeztet, hogy az elmúlt 2,5 év története során a lehető legnehezebb volt a világ légi közlekedése számára, és nehéz kiheverni a veszteséget.
Rámutatott: a román fapados légitársaság számláit nem a minisztérium, hanem a Környezetvédelmi Alap (AFM) zárolta, mivel a cég 28 millió lejes tartozást halmozott fel az alap felé. Tánczos szerint a Blue Air ellen régóta kényszervégrehajtás zajlik, és az AFM teljesen jogosan így akarja behajtani a tartozást. „A járatok felfüggesztése teljesen alaptalan” – fogalmazott a tárcavezető, aki szerint a számlák zárolása sem indokolja ezt.
Hangsúlyozta, hogy a cégnek ki kell fizetnie a tartozást, hiszen nem fizetett illetéket azért, hogy hozzájárul az üvegházhatáshoz. Rámutatott, a román fapados légitársaság azért került ebbe a helyzetbe, mivel nem tartotta be a törvényt.
aki Tánczos Barnával is egyeztetett a Blue Air helyzete kapcsán. Elmondta, várja, hogy a jelenlegi helyzet előidézői feloldják ezt a szituációt. „Nem hagyhatjuk a román állampolgárokat várni a repülőtereket, ahonnan hazatértek volna. 3000 román utasról van szó” – mondta.
A román hírtelevíziók kedden arról számoltak be, hogy az utasok idegesen próbáltak magyarázatot követelni a légitársaság képviselőitől a járatok törlésének okáról. A román sajtó beszámolója szerint az Otopeni repülőtéten hatalmas a káosz, több száz ember dühöng a terminálban a légitársaság kedden bejelentett döntése miatt.
A fővárosi Henri Coandă repülőtéren több mint ezer utas tartózkodott a kapuknál, amikor a légitársaság bejelentette a járatok felfüggesztését, közölte Valentin Iordache, a reptér szóvivője. Mint rámutatott, az utasok felróják a légitársaságnak, hogy nem értesítette őket a járattörlésekről, a sajtóból kellett értesülniük róla. Több esti járatot töröltek kedden a kolozsvári nemzetközi repülőtéren is.
az intézmény fennállása óta ez a legnagyobb büntetési tétel, amit egy kereskedelmi társaságra kiszabtak. Románia első diszkont légitársasága egy év leforgása alatt (2021 áprilisa és 2022 áprilisa között) összesen 11 289 légi járatot törölt, amelyhez 178 405 foglalás kapcsolódott.
Rekordösszegű, kétmillió eurós büntetéssel sújtotta a romániai fogyasztóvédelem több ezer járat törlése, halasztása miatt a Blue Airt, arra kötelezve a légitársaságot, hogy fizesse vissza a nem teljesített szolgáltatások ellenértékét.
Azok az utasok, akik közvetlenül a Blue Air-től vásároltak jegyet, a járatok törlése vagy hosszú idejű elhalasztása esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályait megállapító 2004/261/EK európai rendelet alapján visszakaphatják pénzüket és kártérítést kérhetnek – emlékeztet keddi közleményében a vállalkozásügyi és turisztikai minisztérium.
mivel az utazási csomagokról és a kapcsolódó szolgáltatásokról szóló 2018/2-es számú kormányrendelet értelmében az utazási iroda felelős az ajánlatban vállaltak teljesítéséért, és köteles alternatív szolgáltatásokat felajánlani.
A Blue Air a Bukaresti Repülőterek Országos Vállalatának (CNAB) is tartozik – közölte kedd este Valentin Iordache, a vállalat szóvivője.
Iordache azt mondta,
Azt is elmondta, a CNAB gondoskodott róla, hogy megkapja a tartozást. Tájékoztatása szerint kedden a Blue Air hét gépe nem szállt fel, ezeknek az okoktól függetlenül parkolási díjat kell fizetniük.
A Blue Air-jeggyel rendelkező utasok élelmiszert és vizet kaptak, majd a légitársaság felajánlotta nekik, hogy a jegytípustól függően megtéríti a jegy árát vagy átütemezi az utazást.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
szóljon hozzá!