A gázolaj már a legtöbb töltőállomáson meghaladta a literenkénti 9 lejt
Fotó: Rostás Szabolcs
A benzin és a gázolaj árának maximálását kéri a kormánytól hétfői közleményében a Romániai Fuvarozók Szövetsége (FORT).
2022. június 13., 14:582022. június 13., 14:58
2022. június 13., 15:282022. június 13., 15:28
Az Agerpres által idézett követelés szerint a jelenlegi helyzetben rövidtávon az árstop jelenti az egyetlen megoldást a fogyasztók számára, ugyanakkor arra buzdítanak mindenkit, hogy támogassák a magas üzemanyagárak elleni tiltakozó megmozdulásokat.
„A FORT üdvözli a személyszállítási szolgáltatások áfájának 5 százalékra történő csökkentésére irányuló kezdeményezést, de kéri a kormánytól, hogy ezt ne törvénnyel, hanem sürgősségi rendelettel vezessék be, ebben a formában ugyanis azonnal hatályba léphet, a parlament pedig utólag elfogadhatja az erről szóló törvényt” – érvelnek a fuvarozók. Meglátásuk szerint ezen intézkedések nélkül mind a szállítási ágazat, mind más gazdasági szektorok tevékenysége le fog állni, tekintve, hogy
Folytatódik az üzemanyagok drágulása Romániában, szerdán is szinte valamennyi olajipari társaság töltőállomásainál nőtt a benzin és a gázolaj ára.
Közben a közösségi médiában tiltakozásra való felhívás kering. „Ideje valamit tenni, vonuljatok utcára, akadályozzátok a töltőállomások tevékenységét! Lehetetlen és elfogadhatatlan, hogy egy olyan országban, mint Románia az üzemanyag literenkénti ára meghaladja a 9 lejt. Osszátok, hogy lássa az egész világ, és döntsük el, mit és mikor fogunk tenni” – áll a felhívásban. Hétfőn délre pedig az is megvolt, hogy mit:
vagyis autójukkal elállják a benzinkút bejáratát. Az időpont pedig egyes híradások szerint június 30., csütörtökön 12 óra.
Nyugaton olcsóbb a teli tank
Továbbra is Arad és Bihar megyei Socar töltőállomásokon lehet a legolcsóbban tankolni. Az üzemanyaár-monitor szerint hétfői állás szerint a benzin az élesdi kútjuknál a legolcsóbb, ahol 7,89 lejt kell egy literért lepengetni, a gázolajat pedig egy aradi töltőállomáson kínálják, 8,70 lej/literért. Az ország öt legnagyobb városában – Bukarest, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár és Konstanca – gyakorolt árakat górcső alá vevő táblázat szerint mindegyik településen meghaladta már a 9 lejt a gázolaj literenkénti ára, a legolcsóbb a fővárosban, ahol egy töltőállomáson 9,09 lejért kínálják. A benzin ára eközben 8,50 bani környékén alakul, Kolozsváron 8,54 lej, Temesváron pedig 8,56 lej a legolcsóbb töltőállomáson.
A földgáz, az étolaj, a kukoricaliszt, a fehérliszt és a burgonya, valamint a víz- és csatornázási díjak és a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!