Törvénytelennek nyilvánította az Európai Bizottság a bukaresti kormány által az államvasutak teherfuvarozó részlege számára nyújtott állami támogatást, és 400 millió euró visszafizetésére kötelezte a CFR Marfă társaságot. Hétfőn este lemondott a vállalat vezérigazgatója.
2019. november 18., 13:382019. november 18., 13:38
2019. november 19., 13:142019. november 19., 13:14
Mindezt Bogdan Chiriţoiu, a román Versenytanács elnöke jelentette be hétfőn egy bukaresti szakkonferencián. Chiriţoiu elmondta, a brüsszeli végrehajtó testület befejezte a román kormány által 2013-ban nyújtott állami támogatás jogszerűségével kapcsolatos kivizsgálását, a határozatot már összeállították, és az év végéig kiközlik. „Az Európai Bizottság kimondja, hogy a román államnak vissza kell kapnia a vasúti társaság teherszállítási részlegének nyújtott támogatást. Megvizsgáljuk, milyen lehetőségeink vannak, viszont az államnak hat hónap áll rendelkezésére behajtani a 400 millió eurós összeget” – jelentette ki a versenyhivatal vezetője.
A román állami vasúttársaság (CFR) nemrég kényszervégrehajtást kezdeményezett két részlegével szemben az évek során felhalmozott adósságok miatt. Az állami monstrum önálló üzletágai meglehetősen abszurd helyzetbe kerültek az egymással szembeni tartozásokkal: a társaság személyszállítási részlege 38 millió, míg a teherfuvarozással foglalkozó osztálya 212 millió euróval tartozik az anyavállalatnak. „Ezek a tartozások hatalmas lyukat ütöttek a költségvetésünkön, és a társaság nem kíván többé ezeknek az üzletágaknak a kamat nélküli bankja lenni” – jelentette ki korábban Constantin Axinia, a CFR vezérigazgatója, aki a teherszállítási részleg adósságtörlesztése esetében vagonok, mozdonyok és áruterminálok átengedésében látja a részleges megoldást. A szaksajtóban „testvérháborúnak” nevezett anyagi természetű konfliktus amiatt alakulhatott ki, hogy a két üzletág több mint egy évtizedre visszamenőleg elmulasztotta megtéríteni a vasúti infrastruktúra használatának az ellenértékét.
Lemondott a társaság vezérigazgatója
A társaság hétfő esti bejelentése szerint benyújtotta lemondását Marinică Voicu, a CFR Marfă vezérigazatója. Bár a közlemény szerint a tisztséget 2017 szeptembere óta betöltő vasúti illetékes személyes okokkal indokolta visszalépését, távozása mögött minden bizonnyal az Európai Bizottság részéről érkezett szankció húzódik. A vállalat közölte, a társaság igazgatótanácsa hamarosan ideiglenes igazgatót nevez ki a CFR Marfă élére.
A magáncégekkel szemben is tetemes kintlevőséget felhalmozó két üzletág közül ugyanakkor vitathatatlanul a teherszállítási került a legnagyobb bajba, mindazonáltal a hat évvel ezelőtt nyújtott állami támogatás végleg vakvágányra terelheti. A CFR Marfă problémáinak kezdetei 2008-ig nyúlnak vissza, a 2009 és 2012 közötti időszakban a részleg kereskedelmi tartozásai megkétszereződtek, és megközelítették a 300 millió eurót, amihez hozzáadódott az állammal szemben az adók és járulékok befizetésének elmulasztása miatt összegyűlt mintegy 190 millió euró. Az akkori, Victor Ponta vezette balliberális kormány mentőövet dobott az üzletágnak, részvényekké konvertálva a CFR Marfának az állammal és az anyavállalattal szemben felhalmozott adósságából 363 millió eurót.
Most azonban bebizonyosodott, hogy rosszul tette, nem hivatalos csatornákon ugyanis már hetekkel ezelőtt kiszivárgott, hogy az Európai Bizottság tisztességtelen versenyelőnynek, illegális állami juttatásnak nyilváníthatja az egykori bukaresti kormány intézkedését. Gyerkó László, a versenytanács tagja – aki korábban maga is részt vett a témában folytatott brüsszeli tárgyalásokon – lapunknak elmondta, a teherfuvarozási üzletág csődközeli állapota nagyban tulajdonítható annak, hogy egyáltalán nem volt hatékony a mindenkori menedzsment, a kialakult helyzet pedig kényes helyzetbe sodorja Romániát. „A CFR Marfát nem tudták stabil pályára állítani, az eddig sorozatosan kudarcot vallott magánosítás pedig még keményebb dió lesz a tartozások miatt, no és persze ha az egykori adósságot is vissza kell fizetni” – felelte kérdésünkre Gyerkó, aki szerint a társaság valószínűleg nem kerülheti el az átszervezést, ám egyelőre nem tudni, mi az álláspontja a román kormánynak a kérdésben.
Bogdan Chiriţoiu egyébként hétfőn emlékeztetett, az általa irányított versenyhivatal korábban már kezdeményezte, hogy a CFR Marfă vagyonának elemeit (vagonok, mozdonyok, mozdonyszínek, egyéb eszközök) adják át az anyavállalatnak. Hozzátette, a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) asztalára 2012-ben letett javaslatot most is fenntartják, szerinte ugyanakkor a társaságnak mindenképpen átszervezési folyamaton kell átesnie, viszont „a dolgozók tevékenységének megőrzésével”. Egyébként a számos kudarcos magánosítási kísérleten átesett teherfuvarozási részleg hatezer alkalmazottat foglalkoztat, aktíváinak értéke pedig megközelítőleg egymilliárd euróra rúg.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!