Fejlesztenék, korszerűsítenék a nagyváradi légikikötőt
Fotó: Bihar Megyei Tanács
A nagyváradi nemzetközi repülőtér fejlesztéséről és korszerűsítéséről szóló határozatot fogadott el a Bihar megyei közgyűlés, a tervek szerint nagyjából egy év múlva rajtoló munkálatokat európai uniós forrásokból tervezik finanszírozni.
2021. április 28., 10:462021. április 28., 10:46
A megyei önkormányzat sajtóosztályának tájékoztatása szerint a tervezett beruházásnak négy célkitűzése van: a kifutó- és leszállópálya meghosszabbítása, az utasok ki- és beszállására használt övezet bővítése, az övezet körbekerítése és egy biztonságos útvonal létesítése, valamint a javításhoz és karbantartáshoz szükséges berendezések beszerzése.
A kifutópályát 400 méterrel hosszabbítanák meg déli irányba, azaz Nagyürögd felé, így elérné a 2500 métert, ezáltal növekedne a légikikötő kapacitása. Jelenleg ugyanis a légitársaságok súlykorlátozásokat alkalmaznak a felszálláskor, vagyis kevesebb utast szállítanak és kevesebb üzemanyaggal töltik meg a repülőgépeket.
Ugyanakkor a projekt magába foglalja a precíziós leszállást elősegítő eszközök, valamint a fényjelző rendszer beszerzését és felszerelését a kifutópálya végén, Nagyürögd felől.
Mint a közlemény is hangsúlyozza, az új berendezések használatával a repülőgépeknek már nem kellene igénybe venniük a Nagyvárad feletti légteret, mivel a leszállás iránya nem északról, hanem dél felől történne. Ezenkívül a hivatalos tájékoztatás szerint
Egy másik célkitűzés az utasok ki- és beszállására használt övezet bővítése 32 ezer négyzetméterrel, amely által nőne a Boeing 737 és Airbus A320 típusú nagy repülőgépek parkolóhelyeinek száma, lehetőség nyílna több repülőgép egyidejű kiszolgálására, különösen csúcsidőben. Jelenleg a nagyváradi légikikötő csak két ilyen típusú hellyel rendelkezik, a másik négy helyet kisebb méretű repülőgépek használhatják, mint például az ATR 42 vagy az ATR 72.
A kifutópálya meghosszabbításának nyomán ugyanakkor egy úgynevezett okoskerítést is építenének 2560 méteren a repülőtér biztonságának érdekében, továbbá javításra és karbantartásra használható eszközöket is beszereznének.
Két év késéssel ugyan, de augusztusban átadták a nagyváradi repülőtér új terminálját
Fotó: Facebook/Consiliul Judetean Bihor
Uniós pénzekből építkeznének
A mostani tájékoztatás szerint a megvalósíthatósági tanulmányt már elkészítették. A következő szakaszban benyújtják a finanszírozási kérelmet a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) 2.3. megjelölésű tengelyén keresztül.
A beruházás becsült értéke 26,98 millió euró, ebből mintegy 20 millió eurót tesz ki az európai uniós forrásból származó összeg.
Ez a beruházás egy kiegészítése annak a mintegy 20 millió eurós másik projektnek, amelyet a tavalyi év végén nyújtottunk be finanszírozásra” – idézte a közlemény Ilie Bolojant, a Bihar Megyei Tanács elnökét, aki az előző négy évben is minden alkalmat megtalált arra, hogy bírálja a korábbi, PSD–RMDSZ-többségű megyei képviselő-testületet.
Négy külföldi járattal tér vissza decembertől Nagyváradra a Ryanair írországi székhelyű fapados légitársaság – tájékoztatott kedden a nagyváradi önkormányzat sajtóirodája.
A támadások fő oka az volt, hogy a Ryanair 2018-ban felfüggesztette nagyváradi járatait, így konkrétan nemzetközi járatok nélkül maradt a Körös-parti város légikikötője. Új légitársaságokat azóta sem sikerült Váradra csábítani, a Ryanairt viszont 800 000 eurós önkormányzati támogatással sikerült „visszacsalni”. Az első bejelentések szerint úgy volt, hogy 2020 decemberében érkeznek az első gépek, ám a koronavírus-világjárvány és a pandémia megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések miatt
Addig viszont menetrend szerinti járatokkal mindössze Bukarestbe lehet eljutni a Tarom állami légitársaság, illetve a Blue Air gépeivel, valamint charter járatok vannak az egyiptomi tengerparti turistaparadicsomokba.
Átadták kedden a nagyváradi nemzetközi repülőtér új terminálját, és további fejlesztéseket is ígér a légikikötő vezetősége.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!