2009. június 05., 10:392009. június 05., 10:39
Eddig szabályszerűen kezeltük ezt a nagy volumenű anyagot, zárt helyen tároltuk, hogy semmilyen veszélyt ne jelentsen a környezetére. Június 9., valamint augusztus 31. között heti 3–5 teherautónyi szállítmányt fogunk küldeni az Élesd melletti cementgyárba, ahol a cementégető kemencék adalékanyagául szolgál majd” – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Carla Asander, a cég környezetvédelmi felelőse.
Az elszállítandó, nikkellel, krómmal és egyéb nehézfémmel telített föld zárt konténerekben, megfelelő biztosítás mellett jut majd el a környezetvédelmi engedéllyel rendelkező gyárba. „Azért nem tudtuk eddig elszállítani ezt a temérdek talajt, mert nem volt olyan feldolgozó, amelynek megfelelő technikai adottságai és felhatalmazása lett volna kezelni azt. Tavaly az élesdi cementgyár megkapta a szükséges felszerelést és engedélyeket ahhoz, hogy a cementporhoz szükséges adalékanyaggá konvertálja a régi galvanizáló medence alóli, több mint négy méter mélyről kikotort talajt” – részletezte Sorin Epuran, az üzem képviselője, aki szerint a szatmári vállalat teljes egészében állja az újrahasznosítás költségeit, a feldolgozónak pedig a munka befejeztével írásban kell beszámolnia a teljes égetési folyamatról.
A folyamat végén semmilyen melléktermék nem marad, minden bekerül a cementporba.
A szatmári gyár munkatársai elmondták, több szakértői csoport is járt már a hulladéktározónál, és a mérések szerint a környékbeli lakók semmilyen mérgezési veszélynek nincsenek kitéve.
„Illetéktelen személyek nem férnek a lerakathoz, mivel éjjel-nappal őrzik, a nyár végére pedig már az összes szennyezett talajt elszállítjuk. Azért volt szükség ennek a földmennyiségnek a kitermelésére, mert a régi időkből öröklött üzem galvanizáló medencéjéből kiszivárgott lé beszennyezte” – tette hozzá Epuran. Az Electrolux szatmári üzemének jelenleg több mint 1600 alkalmazottja van, és termelésének 80 százalékát külföldön értékesíti.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.