Archív felvétel
Fotó: YouTube
Az üzemanyagok jövedéki adójának megemelése és az illegális fuvarozók – köztük az Uber – ténykedése miatt is tiltakozással fenyegetnek a romániai közúti szállítókat tömörítő munkáltatói szövetségek.
2017. december 06., 16:452017. december 06., 16:45
2017. december 06., 17:592017. december 06., 17:59
Amennyiben a kormány nem csökkenti az üzemanyagok jövedéki adóját az augusztusi szintre, a romániai közúti szállítók országos szövetsége (FORT) tiltakozó megmozdulásokat készül szervezni 2018 januárjában. Mint ismeretes, előbb szeptember 15-én, majd október elsején nőtt 16-16 banival az üzemanyagok jövedéki adója, amit követően mind a benzin, mind pedig a gázolaj ára átlépte a literenkénti 5 lejes lélektani küszöböt.
„Három hónappal a legostobább adóügyi módosítás életbe lépése után
– mutat rá szerdai közleményében a FORT. Felróják ugyanakkor a kormánynak, hogy miközben az üzemanyagok ára „szédületes ütemben” nő, és a fuvarozók, ha csak tehetik, külföldön tankolnak, a Tudose-kabinet nem ismeri el, hogy „az üzemanyagok jövedéki adójából származó bevételek éppen úgy visszaestek, ahogyan az a 2014–2016-os időszakban történt, míg a bolti árak úgy is nőttek, hogy a fuvarozók nem építették be megnövekedett kiadásaikat a díjszabásba”.
A FORT munkáltatói szövetség ugyanakkor a korábbinál is borúlátóbban nyilatkozik az üzemanyagok árának várható alakulásáról.
– kongatta meg a vészharangot a fuvarozói szövetség.
Közben szintén szerdán jelentette be a COTAR közúti szállító szakmai szervezet, hogy amennyiben a kormány addig nem talál megoldást a helyzetre,
„Bukarestben 10 260 taxisengedélyt adtak ki, amihez hozzáadódik még 60 ezer a többi városból. Mintegy 40 ezer menetrend szerint üzemelő közúti személyszállító cég működik, és mintegy 20 ezer futárszolgálat. Ha azzal is számolunk, hogy az Uber és a többi engedély nélkül működő cég már áru- és csomagszállításra is átnyergelt, valamennyi terület súlyos károkat fog szenvedni” – figyelmeztettek közleményükben a hivatásos fuvarozók.
Vasile Ștefănescu, a COTAR elnöke ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a Gabriela Firea bukaresti főpolgármesterrel tartott hétfői találkozón nyitott kapukat döngettek, a főváros elöljárója ígéretet tett „az online alkalmazások versenyellenes gyakorlatának megszüntetésére”, és biztosította a hivatásos fuvarozókat arról, hogy meghoznak minden törvényi intézkedést annak érdekében, hogy az érintettek betartsák a hatályos törvényeket.
Firea kijelentése különben heves vitát szült a nyilvános térben, sokan voltak azon a véleményen, hogy a bukaresti önkormányzat által a témában meghozni kívánt határozatnak a célja az Uber betiltása. A COTAR elnöke válaszában közölte, ők nem akarnak mást, mint valamennyi személyszállító szolgáltatást nyújtó cég, illetvealkalmazás törvényes keretek közé helyezését, ennek pedig szerinte alapvető feltétele a napi 24-ből 24 órában működő diszpécserszolgálat.
Az Uber közleményében párbeszédet sürgetett, és egyúttal arra irányította rá a figyelmet, hogy nem állja meg a helyét az a vád, miszerint nem adóznak, hiszen a 35 ezer bukarestit szállító 100 Uber-sofőr mintegy 320 ezer lejt fizetett be az államkasszába áfa-, jövedelemadó, fizetés utáni adók és járulékok formájában.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!