Fotó: A szerző felvétele
2009. május 13., 09:472009. május 13., 09:47
Az elöljárónak a legmegfelelőbb ajánlat kiválasztása után azt kell majd mérlegelnie, hogy kölcsönből vagy lízing útján szerzi be az eszközöket. Az előzetes számítások szerint a vásárláshoz több mint 2 és fél millió lej szükséges. „A városi tanács egy elvi felhatalmazással megbízta a polgármester urat, hogy szerezze be a legmegfelelőbb ajánlatokat, amiből majd kiválasztjuk a számunkra szükséges 10–12 gépet” – nyilatkozta a Kónika kérdésére Bekő Tamás városmenedzser.
Az elöljáró szerint a legfontosabb az a 4-5 km/óra kapacitású aszfaltozó gép lenne, amellyel a tavaszi, nyár eleji útkarbantartásokat végeznék. „A most folyó munkálatokhoz kölcsön kellet kérnünk egy megfelelő eszközt, mivel nekünk nincsen ilyen, sőt, ha jobban belegondolunk, egyetlen valamirevaló eszközünk sincsen. Továbbá, mivel kevés kapacitásunk van a szükséges útjavítási munkálatok elvégzéséhez, versenytárgyalást írtunk ki a főbb utcák kátyúzására.
A versenytárgyalást megnyert szatmárnémeti cég a hónap végéig megfoldozza majd a várost hosszában és keresztben átszelő főutcákat, a többit pedig, velük párhuzamosan, egy-két héten belül a saját munkásaink javítják meg” – egészítette ki Bekő Tamás, aki úgy gondolja, ha minden rendben halad, jövő áprilisban már saját, korszerű gépekkel tarthatják karban Nagykároly köztereit.
A városnak utcaseprő-porszívó gépre, sószóróra, hókotróra, buldoexkavátorra, valamint egyéb útkarbantartó és kertészeti, parkrendezési gépre lenne szüksége. Mivel az eddig használt munkagépek már elavultak, csak a város fontosabb pontjait tudták időben rendbe tenni. A napokban a főbb útszakaszokat foltozzák, és felfrissítik a járdák menti zöldövezeteket. A partiumi kisváros elöljárói arra számítanak, hogy az új gépekkel jobb és gyorsabb munkát végezhetnek, továbbá Nagykároly félreesőbb részeire is hamarabb eljuthatnak majd.
Mind a hitel alapú, mind a lízinges vásárlás jelentős költségekkel terheli meg a határ menti város kasszáját, így a néhány hónapja jóváhagyott több mint 3 millió lejes hitel mellé újabb kölcsönnel kell számolniuk, hogy megvásárolhassák a 600 ezer euró összértékű munkagépeket – tudtuk meg. Ha valamilyen előre nem látható tényező meghiúsítaná a fejlesztést, a helyi tanács ideiglenesen már bebiztosította magát, ugyanis két fontosabb munkagép vásárlására az év eleji költségelosztásnál 556 ezer lejt különített el.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.