Az új járatok Budapestet Kolozsvárral, Debrecent pedig Marosvásárhellyel és a kincses várossal kötik össze
Fotó: Rostás Szabolcs
A Budapestet Kolozsvárral, Debrecent Kolozsvárral és Marosvásárhellyel összekötő járatokat indító légitársaság tevékenysége találkozik a kormány törekvésével, hogy megkönnyítse a kapcsolattartást az anyaország és Erdély között – jelentette ki Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn a járatbejelentő sajtótájékoztatón. Jelezte egyúttal: a magyar kormány elkötelezett az Erdélybe irányuló járatok fejlesztése mellett, ezért ezeket az EU által elérhetővé tett forrásokból támogatja a debreceni reptér üzemeltető cégén, a Debrecen International Airport Kft.-n keresztül.
2022. szeptember 12., 18:222022. szeptember 12., 18:22
2022. szeptember 12., 18:412022. szeptember 12., 18:41
A budapesti kormány fontos törekvése, hogy a Kárpát-medence nagyvárosai repülőgéppel is elérhetőek legyenek Magyarországról – jelentette ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn a debreceni repülőtéren, az Aeroexpress regionális légitársaság járatbejelentő sajtótájékoztatóján. Magyar Levente azt mondta,
A miniszterhelyettes elmondta, a magyar kormány elkötelezett az Erdélybe irányuló járatok fejlesztése mellett, ezért ezeket az EU által elérhetővé tett forrásokból támogatja a debreceni reptér üzemeltető cégén, a Debrecen International Airport Kft.-n keresztül. A politikus emlékeztetett rá, hogy a magyar állam az év elején átvette a debreceni repülőtér többségi tulajdonát, és az a célja, hogy a 21. század követelményeinek megfelelő, modern, nagykapacitású repülőtere legyen a régiónak.
Fotó: Rostás Szabolcs
A járatindítás alkalmából Széles Diána (Fidesz-KDNP), Debrecen turisztikáért is felelős alpolgármestere és Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke is arról a lehetőségről beszélt, amelyet a regionális repülőjáratok jelenthetnek a térség üzleti életének és turizmusának fejlesztésében. Széles Diána szerint a Debrecen–Hajdúszoboszló–Hortobágy–Tisza-tó turisztikai térség vonzó lehet az Erdélyből érkezőknek, míg Péter Ferenc arra hívta fel a figyelmet, hogy Maros megye az ötödik leglátogatottabb régió Romániában, Szováta pedig a magyar turisták egyik kedvelt célpontja.
Egyrészt ellátogathatnak a régióba az Erdélyt, Székelyföldet szerető anyaországiak, másrészt az itt élők számára is könnyebb a cívis városba utazni. Maros megye önkormányzata bármilyen segítséget kész megadni az Aeroexpress légitársaságnak a piacon való megmaradáshoz, az Erdélyi járatok működtetéséhez – jelezte egyúttal a székelyföldi politikus.
Széles Diána, Debrecen alpolgármestere, Magyar Levente miniszterhelyettes, Péter Ferenc tanácselnök és Somogyi-Tóth Dániel, az Aeroexpress ügyvezetője az ünnepi torta felszelésén
Fotó: Rostás Szabolcs
Somogyi-Tóth Dániel, a regionális járatokat működtető Aeroexpress Kft. ügyvezetője azt mondta, a magyar légiközlekedés az utóbbi tíz évben sokat fejlődött, százával közlekednek magyar lajstromú gépek Európában, de kevesebb figyelem jutott a regionális közlekedésre. Ezt az űrt hivatott pótolni az Aeroexpress Regional, amelynek résztulajdonosa a száz százalékban magyar tulajdonú BASe Airlines Zrt., és két magyar magánszemély. Emlékeztetett, a BASe 31 éve van jelen a piacon és Európán belül jelentős tapasztalatokat szerzett a regionális repülésben. Közölte, a járatok indításának hosszú távú célja, hogy a Kárpát-medence minden nagyvárosa elérhetővé váljon légi úton.
Amint arról korábban beszámoltunk, Budapestet Kolozsvárral, valamint Debrecent Marosvásárhellyel és a kincses várossal összekötő járatot indított szeptember 5-étől heti háromszor két hónap erejéig az Aeroexpress Regional magyar légitársaság. A járatok hétfőn, szerdán és pénteken indulnak a Budapest–Kolozsvár–Debrecen–Marosvásárhely–Debrecen–Kolozsvár–Budapest-útvonalon, tehát speciális, „dupla W” útvonalat végigrepülve szolgálják ki egyszerre több város utasforgalmát. A két hónapos bevezető időszak alatt felmérik az utazók visszajelzéseit; a társaság azt nem közölte, hogy október 28. után mit tervez.
Fotó: Rostás Szabolcs
A jegyárak irányonként 40 és 90 euró között mozognak és külön érdekesség, hogy a Budapestet Kolozsvárral összekötő járatok menetrendje egy munkanap alatt oda-vissza teljesíthető utazásokat tesz lehetővé, amely az üzleti utasok számára különlegesen értékes alternatívát jelent. A légitársaság jelenleg három, egyenként harminc ember szállítására alkalmas Embraer 120 ER turboprop utasszállító géppel rendelkezik.
Budapestet Kolozsvárral, valamint Debrecent Marosvásárhellyel és a kincses várossal összekötő járatot indít szeptember 5-étől két hónap erejéig az Aeroexpress Regional magyar légitársaság, több mint egy hónappal megelőzve a Kolozsvár és Budapes.
Látványosan megugrott, közel kilencmillióra nőtt a légiutas-forgalom Romániában a járvány lecsengésének köszönhetően. A lapunknak nyilatkozó idegenforgalmi szakértő szerint a korábbi reptéri káosz után mára sokat javult a helyzet.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
szóljon hozzá!