Az elmúlt hetek során ritkultak, de még mindig sok a járattörlés a romániai repülőtereken
Fotó: Haáz Vince
Látványosan megugrott, közel kilencmillióra nőtt a légiutas-forgalom Romániában a járvány lecsengésének köszönhetően. A lapunknak nyilatkozó idegenforgalmi szakértő szerint a korábbi reptéri káosz után mára sokat javult a helyzet, legfeljebb egy-két órát változik a menetrend. Elmondta azt is, minőségi ugrást eredményezhetnek a turizmusban a Románia és Magyarország között beinduló új légi járatok.
2022. szeptember 08., 19:572022. szeptember 08., 19:57
Rendeződött a helyzet a légi közlekedésben, már nincsenek jelentős járatmódosítások, látványos lemondások, többórás késések, nem kell órákat rostokolni a repülőtereken az utolsó percben bejelentett csúszások miatt – számolt be lapunknak László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője.
Júniusban és júliusban soha nem látott mértékben nehezítette az utazásszervezők munkáját a légi közlekedésben eluralkodó káosz, amelynek közepette voltak kénytelenek leszervezni a náluk foglalt utazásokat.
Ugyanakkor szeptembertől ritkulnak a járatok, valamelyest csökken a turistaforgalom, mert hamarabb megkezdődött a tanév Romániában, de még mindig sokan utaznak: Görögországba, Törökországba október közepéig indulnak a chartergépek.
László Endre szerint a meglévő repülőjáratokra is van igény, ám az újakat is ki lehet használni. Megkérdeztük az utazásszervezőt, mennyire lesznek életképesek a Magyarország és Románia között induló, többek között Kolozsvárt Budapesttel, Debrecent Marosvásárhellyel összekötő légi járatok. Kifejtette, a marosvásárhelyi járatoknak jó a kihasználtsága, és ha újabbak indulnak, azokat sem lesz „művészet” megtölteni.
A Magyarországról Bukarestbe induló járatok is hiánypótlók, mert a Tarom román állami légitársaság viszonylag drágán adja a jegyeket” – állapította meg László Endre, aki szerint az utazásszervezők jelenleg azon dolgoznak, hogy biztosítsák a reptéri transzfert Debrecenből Hajdúszoboszlóra, de kimondottan debreceni vagy nyíregyházi csomagokat is kínálnak az erdélyi turistáknak.
Ezt a lehetőséget „meg tudják lovagolni” az utazásszervező irodák, hiszen sok esetben problémát jelentett az utazás annak, aki nem akart saját gépkocsival elutazni a magyarországi fürdőkre. „A nyugdíjasok nem szívesen vezetnek több száz kilométert, de a fiatalok is gyakran ódzkodnak, mivel még nincs a teljes szakaszon autópálya, fáradságos a vezetés” – részletezte László Endre.
Ugyanakkor a Magyarországról történő beutazást is élénkítheti a légi járatok gyakorisága, jól illeszkedik a felső kategóriás utaztatásba, erről hamarosan konferencia keretében egyeztetnek tíz magyarországi beutaztató cég képviselőjével.
Az idei első félévben megháromszorozódott, 2,997 millióról 8,936 millióra nőtt légiutas-forgalom Romániában az Országos Statisztikai Intézet tegnap közzétett adatai szerint. A bukaresti Henri Coandă repülőtéren a hat hónap alatt 2,778 millió induló és 2,649 millió érkező utast jegyeztek;
Külföldről a legtöbb utas Londonból (378 033), Milánóból (218 043), Madridból (124 470), Isztambulból (124 300), Münchenből (119 461), Bécsből (117 007), Brüsszelből (107 951), Amszterdamból (107 570), Barcelonából (97 826) és Rómából (95 291) repült Romániába.
Az országból a legtöbben Londonba (383 060), Milánóba (229 257), Münchenbe (133 583), Isztambulba (126 830), Bécsbe (126 371), Madridba (125 279), Amszterdamba (121 447), Brüsszelbe (116 118), Barcelonába (103 168) és Párizsba (99.143) repültek. Belföldi járatokra a bukaresti Henri Coandă repülőtéren szálltak fel a legtöbben, az összes utas 49,7 százaléka, a második a kolozsvári (15,6 százalék), a harmadik a temesvári Traian Vuia (14,3) repülőtér.
A romániai polgárok 94 százaléka tervezett valamilyen utazást, kirándulást erre az évre, és ezek 86 százaléka külföldi úti célt választott – derül ki eSky.ro gyűjtőoldal által rendelt felmérésből. A nagyobb utazási kedvet tükrözi az is, hogy a portálon az idei év június–augusztus időszakában 23 százalékkal nőtt a repülőjegy-foglalások száma az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva.
Második helyen áll Barcelona, Madrid és Valencia, majd Athén és Korfu, továbbá Törökország, Ciprus és Portugália következik. Idén nyáron a repülőjegyek átlagára 142 euró volt, ami egy év alatt 18 százalékos drágulást jelent, az oda-vissza repülőjegyek átlagára 212 euró, ezek kisebb mértékben, 15 százalékkal drágultak.
A vakációk ugyanakkor rövidültek, átlagban nyolcnaposra, miközben a tavalyi átlag tíz nap volt. A jegy vásárlása és az utazás időpontja közötti időszak a tavalyi 29 naphoz képest 39 napra nőtt, ami az elemzők szerint azt jelenti, az utasok kevésbé aggódnak az esetleges korlátozások miatt, és időben megszervezik a kirándulásokat. Leginkább a gyermektelen párok vagy a tinédzser gyereket nevelő családok választották utazásuk önálló megszervezését.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!