Fotó: Pixabay
A romániai vállalkozók legnagyobb része – 93,5 százaléka – úgy látja, hogy a szomszédos országban zajló háború miatt újabb gazdasági válságra kell számítani még olyan körülmények között is, hogy tízből nyolc cégnek nincsenek üzleti kapcsolatai sem Oroszországgal, sem Ukrajnával – derül ki a kis- és közepes vállalkozások országos szövetsége (CNIPMMR) által készített felmérésből.
2022. március 22., 12:362022. március 22., 12:36
2022. március 22., 13:452022. március 22., 13:45
A március 2–21. között 2598 vállalkozó megkérdezésével készített közvélemény-kutatás kedden nyilvánosságra hozott eredményei szerint a cégvezetők 89,7 százaléka máris érzi az ukrajnai konfliktus miatti drágulások hatását,
További rossz hír Románia gazdaságára nézve, hogy 60 százalékuk mondta azt, elhalasztja a mostanság tervezett beruházását, és alig 3,7 százalékra rúg azoknak az aránya, akik még több befektetést eszközölnek ki, mint amennyivel eredetileg terveztek. A vállalkozók 54 százaléka az üzleti forgalma visszaesésére számít.
A vállalkozók többsége – tízből hatan – arra számítanak, hogy az állam az üzleti szféra segítségére siet, meglátásuk szerint ez elengedhetetlen az általuk gazdaságbiztonságinak nevezett ágazatok esetében.
A megkérdezettek 70 százaléka szerint az államnak hozzá kell járulnia az energetikai függetlenség fejlesztéséhez, támogatnia kell a fejlesztésre irányuló beruházásokat, anyagi forrásokat kell biztosítania a start-upok számára, és hazai vagy európai uniós pénzekkel kell támogatnia az emberi erőforrást.
Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szférának, mint a betegnek az oxigén – értékelt a Krónika megkeresésére Debreczeni László adószakértő, amikor a kormány által elfogadott új, kkv-knak nyújtott támogatásokról kérdeztük.
Ami pedig a közvetett segítséget illeti, a válaszadók szerint az állami intézményeknek fel kell venniük a harcot az egyre növekvő inflációval, állami beruházásokat kell kieszközölniük, illetve állami garanciát kellene biztosítaniuk a cégek által igényelt bankkölcsönökhöz.
Florin Jianu jelezte, a vállalkozók körében végezett közvélemény-kutatás eredményeit eljuttatták a kormányhoz, javaslataikat pedig elküldték a kkv-kat tömörítő európai szervezethez és közvetlenül az Európai Bizottsághoz is.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!