Fotó: Pixabay
A romániai vállalkozók legnagyobb része – 93,5 százaléka – úgy látja, hogy a szomszédos országban zajló háború miatt újabb gazdasági válságra kell számítani még olyan körülmények között is, hogy tízből nyolc cégnek nincsenek üzleti kapcsolatai sem Oroszországgal, sem Ukrajnával – derül ki a kis- és közepes vállalkozások országos szövetsége (CNIPMMR) által készített felmérésből.
2022. március 22., 12:362022. március 22., 12:36
2022. március 22., 13:452022. március 22., 13:45
A március 2–21. között 2598 vállalkozó megkérdezésével készített közvélemény-kutatás kedden nyilvánosságra hozott eredményei szerint a cégvezetők 89,7 százaléka máris érzi az ukrajnai konfliktus miatti drágulások hatását,
További rossz hír Románia gazdaságára nézve, hogy 60 százalékuk mondta azt, elhalasztja a mostanság tervezett beruházását, és alig 3,7 százalékra rúg azoknak az aránya, akik még több befektetést eszközölnek ki, mint amennyivel eredetileg terveztek. A vállalkozók 54 százaléka az üzleti forgalma visszaesésére számít.
A vállalkozók többsége – tízből hatan – arra számítanak, hogy az állam az üzleti szféra segítségére siet, meglátásuk szerint ez elengedhetetlen az általuk gazdaságbiztonságinak nevezett ágazatok esetében.
A megkérdezettek 70 százaléka szerint az államnak hozzá kell járulnia az energetikai függetlenség fejlesztéséhez, támogatnia kell a fejlesztésre irányuló beruházásokat, anyagi forrásokat kell biztosítania a start-upok számára, és hazai vagy európai uniós pénzekkel kell támogatnia az emberi erőforrást.
Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szférának, mint a betegnek az oxigén – értékelt a Krónika megkeresésére Debreczeni László adószakértő, amikor a kormány által elfogadott új, kkv-knak nyújtott támogatásokról kérdeztük.
Ami pedig a közvetett segítséget illeti, a válaszadók szerint az állami intézményeknek fel kell venniük a harcot az egyre növekvő inflációval, állami beruházásokat kell kieszközölniük, illetve állami garanciát kellene biztosítaniuk a cégek által igényelt bankkölcsönökhöz.
Florin Jianu jelezte, a vállalkozók körében végezett közvélemény-kutatás eredményeit eljuttatták a kormányhoz, javaslataikat pedig elküldték a kkv-kat tömörítő európai szervezethez és közvetlenül az Európai Bizottsághoz is.
A különleges nyugdíjak reformja valószínűleg a harmadik deficitcsökkentő intézkedéscsomagban kap majd helyet – jelentette ki kedden Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes az RFI műsorában.
Idén az Anghel Saligny program beruházási projekteknek csak 35 százaléka fog megvalósulni – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök. A hatóságoknak és az építkezőknek máris jelezték mondták, hogy állítsák le a munkálatokat.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
A központi költségvetési intézmények tartozása májusban 4,33 százalékkal 620,7 millió lejre nőtt az áprilisi 594,9 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adataiból.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
szóljon hozzá!