Fotó: Bihar megyei tanács sajtóosztálya
Befagyasztatta a tavalyi szintre a Bihar megyei önkormányzat és az annak alárendeltségébe tartozó intézmények alkalmazottainak bérét Ilie Bolojan tanácselnök.
2021. január 20., 15:092021. január 20., 15:09
A Bihar Megyei Tanács és az annak alárendeltségébe tartozó számos közintézmény alkalmazotti bérének befagyasztásáról keddi ülésén szavazott a megyei döntéshozó testület, a tanácselnök ötletét a Nemzeti Liberális Párt (PNL) mellett az RMDSZ is támogatta.
Bár a bukaresti döntés a helyi és megyei önkormányzatokra nem vonatkozik, a Bihar megyei tanácselnök úgy vélte, „nem lenne korrekt”, ha ezek alkalmazottai nagyobb fizetést kapnának idén, mint a kormányzatnak dolgozó társaik, számolt be az Ebihoreanul.
A tanácselnök javaslatát egyedül a Szociáldemokrata Párt (PSD) tanácsosai ellenezték, arra emlékeztetve Bolojant, hogy pár hónapja még fizetésemelést ígért a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazottainak. A tanácselnök röviden azt válaszolta, nem emlékszik, hogy ilyesmit nyilatkozott volna.
„A minimálbér nőtt, a saját bérünket is növelni kellene, ami nem lenne korrekt, figyelembe véve, hogy a központi adminisztrációban dolgozók bérét befagyasztották, és nem lenne morális a magáncégekkel szemben sem, tekintve, hogy a vendéglátóipar alkalmazottai például egyáltalán nem kapnak fizetést” – érvelt Bolojan.
Az intézkedés – mint arról beszámoltunk – a Várad folyóiratot is negatívan érintette, mely elveszítette jogi önállóságát és több alkalmazottját, de a Szigligeti Színháztól és a Nagyváradi Filharmóniától is több tucat munkatársat bocsátottak el.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
1 hozzászólás