Pert nyert a Credit Europe Bank ellen az országos fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC): a bukaresti bíróság nem jogerős döntése szerint tisztességtelen volt a pénzintézet által kötött hitelszereződésekben a változó kamatra vonatkozó előírás, amelyet végleges döntés alapján mindegyik megállapodásból törölni kell.
2016. május 23., 16:252016. május 23., 16:25
2016. május 23., 17:262016. május 23., 17:26
Az ítélet ellen 30 napon belül lehet fellebbezni. A bíróság ugyanakkor a fogyasztóvédelem kérése ellenére nem kötelezi arra a bankot, hogy az ügyfelektől a tisztességtelen kikötés nyomán behajtott összeget visszafizesse, így amennyiben a jogerős döntés is az ANPC-nek ad igazat, az érintett klienseknek egyenként kell beperelniük a bankot a pénzt visszaszerzése érdekében.
Az ítéletre reagálva Gheorghe Piperea bukaresti ügyvéd – aki eddig több száz ügyfele nevében hívott perbe bankokat – Facebook-oldalán közölte, hogy a döntés nyomán a Credit Europe ügyfeleinek törlesztőrészlete gyakorlatilag az eddigiek harmadára csökkenhet. A jogász ugyanakkor úgy véli: minden bizonnyal hasonló bírósági ítélet fog születni a Román Kereskedelmi Bank (BCR) ellen is, amelynek hitelszerződései szerinte ugyancsak a változó kamatra vonatkozó tisztességtelen előírást tartalmaznak.
Nem ez az első eset, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság pert nyer egy pénzintézet ellen: februárban jogerős ítélet született az OTP Bank ellen, amely szintén a kamat megállapítása kapcsán „trükközött”. A bíróság azonban abban az ügyben sem kényszerítette a tisztességtelenül behajtott összeg visszafizetésére az OTP-t, így az ügyfeleknek ugyancsak egyenként kell keresetet benyújtaniuk. A bank egyébként azzal védekezett, hogy az érintett hitelszerződések többségéből már 2010-től kezdődően törölték a kifogásolt részt.
A fogyasztóvédelmi hatóság eközben egy olyan kormányrendelet-tervezetet is kidolgozott, amely egyrészt a folyószámla nyitása, kezelése és bezárása esetén, illetve a készpénzfelvételnél és a bankkártyás fizetésnél felszámolt kezelési illetékek eltörlésére kötelezné a bankokat. A dokumentum alapján az ügyfelek az Európai Unió egész terültén kezelési költség nélkül használhatnák kártyájukat, illetéket pedig online fizetés esetén sem lehetne felszámolni.
Az ANPC a tervezettel a 2014/92-es számú uniós irányelvet ültetné gyakorlatba, illetve a szolgáltatók és az ügyfelek jogait és kötelezettségeit szabályozó törvényes keretet alkotna. A dokumentum azt is előírja, hogy a klienseknek lehetőséget kell biztosítani arra, hogy összehasonlítsák, mennyibe kerül folyószámlát nyitni az egyes bankokban, ennek érdekében többek között egy internetes portál létrehozását javasolja a fogyasztóvédelem.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!