2009. szeptember 22., 14:332009. szeptember 22., 14:33
Miután a bírák és ügyészek a hétvégén úgy döntöttek, hogy folytatják a mintegy négy héttel korábban elkezdett tiltakozó akciójukat, amely gyakorlatilag megbénította a romániai igazságszolgáltatási rendszert, Cătălin Predoiu szaktárcavezető bejelentette: javasolni fogja a kormánynak, hogy a cégjegyzék működésének biztosítása érdekében vezessen be új eljárást a kereskedelmi társaságok regisztrációjára.
Predoiu hétfői sajtótájékoztatóján kifejtette: világszerte többfajta cégbejegyzési procedúrát alkalmaznak, ezek némelyikének – így a romániainak is – van, másoknak nincs igazságügyi mozzanata. „A jelenlegi körülmények arra kényszerítenek, hogy egy más rendszert dolgozzunk ki. Ennek technikai részleteit a szerdai kormányülésen ismertetem majd” – mondta a miniszter.
A szaktárcavezető szerint az új rendszer – amelyen már dolgozik az igazságügyi minisztérium egy munkacsoportja – kiiktatja a cégbejegyzési procedúrából az igazságszolgáltatás szerepét. A jelenlegi eljárás szerint egy cég bejegyzéséhez bírói határozat szükséges.
Predoiu azt mondta: a bírák munkaszünete miatt több mint 17 ezer bejegyzési kérelem gyűlt fel a cégjegyzéknél. „A bírói tevékenység szüneteltetése és a cégjegyzék működésének megbénítása súlyosan sérti az igazságszolgáltatáshoz való jog, a gazdasági szabadság és a kereskedelmi társaságok működésének akadályozása révén a munkához való jog alkotmányos alapelveit” – fogalmazott az igazságügyi miniszter.
A bírák és ügyészek egyesülete egy hónappal korábban hirdette meg tiltakozó akcióját amiatt, hogy a kormány a nyár elején eltörölte a bérek 50 százalékával egyenértékű úgynevezett stresszpótlékot, illetve hogy az egységes bértörvény szerintük túl kedvezőtlen fizetési rácsot állapít meg számukra.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.