Az állattenyésztők közül a szarvasmarhatartók pályáznak legtöbbet
Fotó: Makkay József
A vidékfejlesztési hivatal (AFIR) információi szerint december 20-án megnyitják a pályáztatást két új intézkedésére: a DR 20-ra (Beruházások az állattenyésztésben) és a DR 22-re (Beruházások a mezőgazdasági termékek és gyümölcsök eladásra való előkészítésében), raktározásában és feldolgozásában. A pályázatokat jövő év április 30-ig lehet feltölteni az országos ügynökség számítógépes rendszerébe.
2023. december 19., 16:072023. december 19., 16:07
2023. december 19., 16:312023. december 19., 16:31
Az állattenyésztési ágazat fejlesztésére összesen 224,6 millió eurót szánnak, amit ágazatonként megosztanak. A legtöbb pénzt – 98,8 millió eurót – a sertéstenyésztők kapják, a szarvasmarha-tenyésztők 67,4 millió eurót, a juh- és kecsketartók 15,7, a háztáji szárnyast és egyéb állatot nevelők, valamint a méhészek 22,4, a tojótyúkfarmok feljavított zárt ketreces tartásra és szabadtartásos átállásra 22,2 millió eurót, tájékoztat a közép- és dél-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület honlapra, a Falugazdasz.ro.
A végleges pályázati tájékoztató füzet és a benyújtáshoz szükséges dokumentumok sora megtalálható az ügynökség honlapján.
A pályázást elég magas pontszámmal indítják, december 20. és január 31. között a letevéshez szükséges minimális pontszám a szarvasmarháknál, sertéseknél és egyéb állatoknál, illetve méheknél 85 pont, a juhoknál 70, a tojótyúkoknál 80 pont. A február 1. és február 29. közötti időszakban a kötelező pontszám esik, a szarvasmarháknál és sertéseknél 60, az egyéb állatoknál és méheknél 55, a juhoknál és kecskéknél 52 pont lesz, és március 1-től tovább csökken.
A pontszerzési lehetőségek állattenyésztési ágazatonként változnak, a végleges pályázati tájékoztató füzet az ideigleneshez képest eltéréseket is tartalmaz.
10 pont jár abban az esetben, ha a pályázó szövetkezet vagy termelői csoport tagja, de egy tag gazdaságának az értéke SO-ban kifejezve nem haladja meg a tagok gazdaságai összesített SO-jának a 30 százalékát.
20 pont szerezhető, ha a pályázó közepes nagyságú gazdaság, az értéke 12 ezer és 250 ezer euró SO közötti.
5 pont jár abban az esetben, ha a pályázó ökogazdálkodást folytat.
A pályázónak 10 pont jár, ha a támogatás segítségével termékelőkésztést valósít meg vagy a saját termékeit farmszinten feldolgozza. Termék-előkészítésnek számít tejhűtők, a tej szállítására alkalmas vezetékek, tejminőség-ellenőrző berendezések vásárlása. A húsnál kondicionálásnak számít a farmszinten történő vágás, darabolás, hűtőkamra létesítése.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!