Az állattenyésztők közül a szarvasmarhatartók pályáznak legtöbbet
Fotó: Makkay József
A vidékfejlesztési hivatal (AFIR) információi szerint december 20-án megnyitják a pályáztatást két új intézkedésére: a DR 20-ra (Beruházások az állattenyésztésben) és a DR 22-re (Beruházások a mezőgazdasági termékek és gyümölcsök eladásra való előkészítésében), raktározásában és feldolgozásában. A pályázatokat jövő év április 30-ig lehet feltölteni az országos ügynökség számítógépes rendszerébe.
2023. december 19., 16:072023. december 19., 16:07
2023. december 19., 16:312023. december 19., 16:31
Az állattenyésztési ágazat fejlesztésére összesen 224,6 millió eurót szánnak, amit ágazatonként megosztanak. A legtöbb pénzt – 98,8 millió eurót – a sertéstenyésztők kapják, a szarvasmarha-tenyésztők 67,4 millió eurót, a juh- és kecsketartók 15,7, a háztáji szárnyast és egyéb állatot nevelők, valamint a méhészek 22,4, a tojótyúkfarmok feljavított zárt ketreces tartásra és szabadtartásos átállásra 22,2 millió eurót, tájékoztat a közép- és dél-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület honlapra, a Falugazdasz.ro.
A végleges pályázati tájékoztató füzet és a benyújtáshoz szükséges dokumentumok sora megtalálható az ügynökség honlapján.
A pályázást elég magas pontszámmal indítják, december 20. és január 31. között a letevéshez szükséges minimális pontszám a szarvasmarháknál, sertéseknél és egyéb állatoknál, illetve méheknél 85 pont, a juhoknál 70, a tojótyúkoknál 80 pont. A február 1. és február 29. közötti időszakban a kötelező pontszám esik, a szarvasmarháknál és sertéseknél 60, az egyéb állatoknál és méheknél 55, a juhoknál és kecskéknél 52 pont lesz, és március 1-től tovább csökken.
A pontszerzési lehetőségek állattenyésztési ágazatonként változnak, a végleges pályázati tájékoztató füzet az ideigleneshez képest eltéréseket is tartalmaz.
10 pont jár abban az esetben, ha a pályázó szövetkezet vagy termelői csoport tagja, de egy tag gazdaságának az értéke SO-ban kifejezve nem haladja meg a tagok gazdaságai összesített SO-jának a 30 százalékát.
20 pont szerezhető, ha a pályázó közepes nagyságú gazdaság, az értéke 12 ezer és 250 ezer euró SO közötti.
5 pont jár abban az esetben, ha a pályázó ökogazdálkodást folytat.
A pályázónak 10 pont jár, ha a támogatás segítségével termékelőkésztést valósít meg vagy a saját termékeit farmszinten feldolgozza. Termék-előkészítésnek számít tejhűtők, a tej szállítására alkalmas vezetékek, tejminőség-ellenőrző berendezések vásárlása. A húsnál kondicionálásnak számít a farmszinten történő vágás, darabolás, hűtőkamra létesítése.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!