2011. július 26., 08:132011. július 26., 08:13
„Megkértem Jeffrey Frankset, a valutaalap küldöttségének vezetőjét, hogy szorgalmazza a kormánynál ezen minisztérium létrejöttét. Ennek kellene alárendelni minden olyan intézményt, mely pénzt hívhat le az európai alapoktól. A minisztérium elsődleges feladata az volna, hogy 90 százalékkal csökkentse a pályázatok elbírálási idejét. Jelenleg a pályázatok leadásánál olyan hosszúak a sorok, mint Ceauşescu idejében voltak a hentesüzletek előtt” – hangsúlyozta Dan Matei Agathon. Az ACPR alelnöke szerint szintén fontos volna mihamarabb megfelelő menedzsereket találni a jelentős összegű adósságot felhalmozott állami vállalatok élére. Elmondása szerint Jeffrey Franks figyelemmel kíséri a leendő menedzserek kiválasztását.
A megbeszélés során Dan Matei Agathon ismételten felvetette, hogy 4 százalékkal csökkenteni kellene a társadalombiztosítási hozzájárulást, mivel Romániában nagyon magasak ezen költségek. A delegáció vezetője nem utasította el a javaslatot, azonban hangsúlyozta, mindenképp tartani kell az idei évre kitűzött költségvetési hiánycélt.
Az ACPR alelnöke egyúttal felhívta a figyelmet egy általánosan elterjedt diszkriminatív gyakorlatra. Míg a magáncégek bankszámláit már nagyon kis összegű, akár 100 lejes, az állam felé fennálló tartozás esetén zárolják, ugyanez nem történik meg olyan állami tulajdonban levő vállalatokkal, melyek hatalmas összegekkel adósai a központi költségvetésnek.
„Legutóbbi látogatásuk óta Románia kilábalt a recesszióból. Természetesen nincs idő pezsgős ünneplésre, mert vigyáznunk kell, nehogy elkövessük a 2008-as hibákat, az eddig elért eredmények megerősítésén kell dolgoznunk” – nyilatkozta Emil Boc kormányfő közvetlenül a küldöttséggel folytatott megbeszélés előtt. Jeffrey Franks válaszában kifejtette, hogy értékeli Románia eredményeit. Tegnap a fő ellenzéki erő, az USL vezetői is találkoztak a valutaalap küldöttségével. „Azokról az intézkedésekről fogunk tárgyalni, melyeket a kormány meg kellett volna hogy tegyen, de nem tett meg. Mivel nagy befolyással bírnak a kormányra, arra kérjük őket, próbálják meg elérni, hogy a kormánypártok ültessék gyakorlatba a mi gazdasági programunk egy részét” – nyilatkozta Daniel Constantin, a Konzervatív Párt elnöke.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!