Magasabbra törnek. Kolozsváron idén több mint 3 millió utassal számolnak
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj
Több mint 11,3 millió utas fordult meg a romániai reptereken az idei év első felében, ami 26 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, illetve a pandémiát megelőző 2019-es év első felében mért adatokat is túlszárnyalja 5,4 százalékkal. A forgalom pedig várhatóan tovább nő az év második felében – nem véletlen, hogy rekordévre számítanak Kolozsváron, ahol fejlesztenek is, akárcsak Marosvásárhelyen. Eközben Brassóban csupán alig több, mint egy hónap kellett a tízezredik utas fogadásához. Landolt az első utasszállító Gyergyóremetén is, ahonnan jövőre napi rendszerességgel indulhatnak járatok Budapestre.
2023. július 24., 10:112023. július 24., 10:11
2023. július 24., 10:462023. július 24., 10:46
A Romániai Repülőterek Egyesülete által közölt adatok szerint a 2023. január–júniusi időszakban összesen 11 308 892 légi utast vettek nyilvántartásba az országban. Ez 26 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, illetve a pandémiát megelőző 2019-es év első felében mért adatokat is túlszárnyalja 5,4 százalékkal. Az idei év első felében 110 228 fel- és leszállást regisztráltak, a teherszállító gépek 18 ezer tonna árut „mozgattak meg”.
A 16 repteret felvonultató listán Temesvár a negyedik (620 187), Nagyszeben hetedik (259 739), Marosvásárhely a nyolcadik (113 027), Nagyvárad a tizedik (68 846), a többi erdélyi létesítmény – Nagybánya, Szatmárnémeti, Arad – 50 ezer alatti jövés-menést tudhat magáénak az év első felében.
A romániai repterek légiutas-forgalma az első félévben
A kincses város nemzetközi reptere stabilan tartja az országos második helyet. A csaknem másfél millió utas tizede repült belföldi járatokon, túlnyomó részük külföldi összeköttetést vett igénybe. Az Avram Iancuról elkeresztelt létesítménynek – amely a teherszállításban is második az otopeni-i reptér után – az év elején megfogalmazott vezetőségi elvárások szerint
„A kolozsvári reptér kiemelkedő potenciállal rendelkezik, éppen ezért jelentős beruházásokat is véghez viszünk, miután nagy sikereket arattunk az infrastrukturális fejlesztéseket, illetve a berendezések beszerzését célzó uniós források lehívása terén. Számottevő részük már megvalósult, de 2023-ban is mintegy 80 millió euróba kerülő korszerűsítéseket végzünk. A legfőbb kihívás az utasterminál bővítésének befejezése, amely 50 millió eurót emészt fel, fele EU-támogatás” – nyilatkozta korábban David Ciceo reptérigazgató. Aki szerint a 7000 négyzetméternyi bővítés mellett egy teljesen új, 30 ezer négyzetméteres utasterminált is építenének.
Ugyan a pandémia előtti szintet még nem érte el, de csaknem 90 százalékkal nőtt tavaly a romániai repterek forgalma a 2021-es évhez képest, 2020-hoz viszonyítva pedig megháromszorozódott – közölte a Romániai Repülőterek Egyesülete.
– számolt be a Székelyhon.
A marosvásárhelyi reptéren zajló munkálatok nem zavarják az forgalmat
Fotó: Haáz Vince
Elindultak a charterjáratok Törökországba és Kréta szigetére, a németországi járat is immár hetente háromszor landol a légikikötőben. Ami a brassói létesítmény megnyitását illeti, Peti András vásárhelyi reptérigazgató szerint ez náluk nem befolyásolja az utaslétszámot, csupán lehetőséget teremt még több embernek, hogy gyorsan elérje úti célját.
Két munkatelep is van a marosvásárhelyi Transilvania repülőtéren, de az utasszállítás zavartalan. Elindultak a charterjáratok Törökországba és Kréta szigetére, a németországi járat is immár hetente háromszor landol a légikikötőben.
A kitüntetett utas egy fogyatékkal élő nő, aki július 18-án Spanyolországból érkezett; leszálláskor virágot és oklevelet kapott a létesítmény működtetőitől. Az utas elmondása szerint nagyon várta már a brassói reptér megnyitását, ugyanis szülei Ibériában élnek, sűrűn utazik hozzájuk, amit eddig csak Bukarestből tehetett meg, odáig pedig sokszor öt órát is elvett egy út a Cenk alatti városból.
– nyilatkozta Alexandru Anghel reptérigazgató. Aki szerint idén elérhetik a százezer fős célt. Pedig a brassói „légi kaland” nem indult akadálymentesen: az első „fecske”, a Dan Air légitársaság kész beperelni a repteret, mert az egyelőre csak 12 órát üzemel naponta, 7 és 19 óra között. Ugyanis virtuálisan, az aradi repülőtérről irányítják, és a légiforgalom-irányító szolgálatnak (ROMATSA) nincs több embere. A brassói reptérvezetés úgy nyilatkozott, akkor térnek át az állandó nyitva tartásra, ha a piac megköveteli, és újabb szolgáltatók érkeznek a jelenleg egyedüli Dan Air mellé.
A brassói reptér működtetői szerint hihetetlenül gyorsan elérték a tízezres utaslétszámot
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A 2017-ben alapított román légitársaság ellenben elvárná, hogy egyedüli szolgáltatóként hozzá igazítsák az üzemelést, ezért bejelentette: pert indít a reptér és a ROMATSA ellen. Merthogy több bukaresti járatát is fel kellene függesztenie, hogy az erdélyieket működtethesse, ugyanis a szűk idősáv miatt nem tudja összehangolni mindkét város létesítményét igénybe vevő járatait.
Kitart a brassói repülőtér mellett a Dan Air, mely július 9-étől kezdődően több bukaresti járatát is felfüggeszti, hogy az erdélyieket működtethesse – jelentette be a román fapados légitársaság csütörtökön.
A helyzet közben stabilizálódni látszik a Brassó–Vidombák-reptéren: hamarosan a Wizz Air is indít budapesti járatot, decembertől a Fly Lili Münchenbe és Stuttgartba repíthet, illetve zajlanak a tárgyalások izraeli célpontok bekapcsolásáról az Universal Airrel, akárcsak egy párizsi járatról a France Air vezetőségével.
Az első utasszállító repülőgép Gyergyóremetén
Fotó: Szász Adorján
Jövő évtől rendszeres, napi járatot terveznek Budapest felé, ami az egész régió fejlődését szolgálja – számolt be a Székelyhon. Az Aeroexpress társaság Budapestről érkező légi járműve Kolozsváron esett át a szokásos határellenőrzésen, hogy így összesen másfél óra után leszálljon Székelyföldön.
A repülőtér építője, a Bayer cégcsoport vezetője, Balázs Attila szerint 2024-ben napi két járatot terveznek indítani Gyergyóremete és Budapest között. Az egyik a vállalkozásaik alkalmazottainak szállítását szolgálja, a második pedig a nyílt, bárki által elérhető utasforgalmat biztosítja.
Hosszú buszozás vagy autózás helyett másfél óra alatt elérhetünk Hargita megyéből Budapestre – ez már kézzelfogható közelségbe került. Gyergyóremetén hétfőn leszállt az első utasszállító repülőgép, jövő évtől pedig rendszeres, napi járatot terveznek.
Románia repterei között kapcsolatot teremtő légitársaság létrehozását fontolgatják a légikikötővel rendelkező tizenöt megye illetékesei a Bună Ziua Braşov hírportál szerint.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
1 hozzászólás