Túlszárnyalta a pandémia előtti szintet a romániai légiutas-forgalom, magasztos célok Erdélyben

Magasabbra törnek. Kolozsváron idén több mint 3 millió utassal számolnak •  Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj

Magasabbra törnek. Kolozsváron idén több mint 3 millió utassal számolnak

Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj

Több mint 11,3 millió utas fordult meg a romániai reptereken az idei év első felében, ami 26 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, illetve a pandémiát megelőző 2019-es év első felében mért adatokat is túlszárnyalja 5,4 százalékkal. A forgalom pedig várhatóan tovább nő az év második felében – nem véletlen, hogy rekordévre számítanak Kolozsváron, ahol fejlesztenek is, akárcsak Marosvásárhelyen. Eközben Brassóban csupán alig több, mint egy hónap kellett a tízezredik utas fogadásához. Landolt az első utasszállító Gyergyóremetén is, ahonnan jövőre napi rendszerességgel indulhatnak járatok Budapestre.

Páva Adorján

2023. július 24., 10:112023. július 24., 10:11

2023. július 24., 10:462023. július 24., 10:46

A Romániai Repülőterek Egyesülete által közölt adatok szerint a 2023. január–júniusi időszakban összesen 11 308 892 légi utast vettek nyilvántartásba az országban. Ez 26 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, illetve a pandémiát megelőző 2019-es év első felében mért adatokat is túlszárnyalja 5,4 százalékkal. Az idei év első felében 110 228 fel- és leszállást regisztráltak, a teherszállító gépek 18 ezer tonna árut „mozgattak meg”.

A legnagyobb légiutas-forgalmat természetesen a Bukarest melletti Otopeni reptér bonyolította le (6 791 447), utána Kolozsvár (1 480 360) és Iași (1 042 675) következik.

A 16 repteret felvonultató listán Temesvár a negyedik (620 187), Nagyszeben hetedik (259 739), Marosvásárhely a nyolcadik (113 027), Nagyvárad a tizedik (68 846), a többi erdélyi létesítmény – Nagybánya, Szatmárnémeti, Arad – 50 ezer alatti jövés-menést tudhat magáénak az év első felében.

A romániai repterek légiutas-forgalma az első félévben Galéria

A romániai repterek légiutas-forgalma az első félévben

A kincses város nemzetközi reptere stabilan tartja az országos második helyet. A csaknem másfél millió utas tizede repült belföldi járatokon, túlnyomó részük külföldi összeköttetést vett igénybe. Az Avram Iancuról elkeresztelt létesítménynek – amely a teherszállításban is második az otopeni-i reptér után – az év elején megfogalmazott vezetőségi elvárások szerint

mintegy 3,1 millió utast célzott meg a 2023-as évben. Ez meghaladná a 2019-ben jegyzett, 2 921 500 főt számláló rekordot. Sőt 2040-ig is „ellátnak”, amikor már 7 millió légi utassal számolnának a kincses városban.

„A kolozsvári reptér kiemelkedő potenciállal rendelkezik, éppen ezért jelentős beruházásokat is véghez viszünk, miután nagy sikereket arattunk az infrastrukturális fejlesztéseket, illetve a berendezések beszerzését célzó uniós források lehívása terén. Számottevő részük már megvalósult, de 2023-ban is mintegy 80 millió euróba kerülő korszerűsítéseket végzünk. A legfőbb kihívás az utasterminál bővítésének befejezése, amely 50 millió eurót emészt fel, fele EU-támogatás” – nyilatkozta korábban David Ciceo reptérigazgató. Aki szerint a 7000 négyzetméternyi bővítés mellett egy teljesen új, 30 ezer négyzetméteres utasterminált is építenének.

korábban írtuk

Magához tért a légi közlekedés, az erdélyi repterek közül Kolozsvár és Temesvár szárnyal
Magához tért a légi közlekedés, az erdélyi repterek közül Kolozsvár és Temesvár szárnyal

Ugyan a pandémia előtti szintet még nem érte el, de csaknem 90 százalékkal nőtt tavaly a romániai repterek forgalma a 2021-es évhez képest, 2020-hoz viszonyítva pedig megháromszorozódott – közölte a Romániai Repülőterek Egyesülete.

Eközben Marosvásárhelyen is bővítik az utasterminált és a repülőgép-parkolót, építik a tűzoltóállomást a reptéren. Az első két munkálat összértéke több mint 25 millió euró, a kivitelezővel való egyeztetés nyomán a munkálatok nem akadályozzák a légikikötő működését

– számolt be a Székelyhon.

A marosvásárhelyi reptéren zajló munkálatok nem zavarják az forgalmat •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A marosvásárhelyi reptéren zajló munkálatok nem zavarják az forgalmat

Fotó: Haáz Vince

Elindultak a charterjáratok Törökországba és Kréta szigetére, a németországi járat is immár hetente háromszor landol a légikikötőben. Ami a brassói létesítmény megnyitását illeti, Peti András vásárhelyi reptérigazgató szerint ez náluk nem befolyásolja az utaslétszámot, csupán lehetőséget teremt még több embernek, hogy gyorsan elérje úti célját.

korábban írtuk

Bár nagyívű munkálatok zajlanak a marosvásárhelyi reptéren, ez nem zavarja az utasszállítást
Bár nagyívű munkálatok zajlanak a marosvásárhelyi reptéren, ez nem zavarja az utasszállítást

Két munkatelep is van a marosvásárhelyi Transilvania repülőtéren, de az utasszállítás zavartalan. Elindultak a charterjáratok Törökországba és Kréta szigetére, a németországi járat is immár hetente háromszor landol a légikikötőben.

És az emberek élnek is vele: a júniusi nyitás után csupán alig több, mint egy hónapot kellett várni a tízezredik légi utas fogadásáig Brassóban.

A kitüntetett utas egy fogyatékkal élő nő, aki július 18-án Spanyolországból érkezett; leszálláskor virágot és oklevelet kapott a létesítmény működtetőitől. Az utas elmondása szerint nagyon várta már a brassói reptér megnyitását, ugyanis szülei Ibériában élnek, sűrűn utazik hozzájuk, amit eddig csak Bukarestből tehetett meg, odáig pedig sokszor öt órát is elvett egy út a Cenk alatti városból.

Idézet
Mondhatni hihetetlen, hogy máris elértük a tízezer utast, és várakozásaink szerint a forgalom tovább nő majd”

– nyilatkozta Alexandru Anghel reptérigazgató. Aki szerint idén elérhetik a százezer fős célt. Pedig a brassói „légi kaland” nem indult akadálymentesen: az első „fecske”, a Dan Air légitársaság kész beperelni a repteret, mert az egyelőre csak 12 órát üzemel naponta, 7 és 19 óra között. Ugyanis virtuálisan, az aradi repülőtérről irányítják, és a légiforgalom-irányító szolgálatnak (ROMATSA) nincs több embere. A brassói reptérvezetés úgy nyilatkozott, akkor térnek át az állandó nyitva tartásra, ha a piac megköveteli, és újabb szolgáltatók érkeznek a jelenleg egyedüli Dan Air mellé.

A brassói reptér működtetői szerint hihetetlenül gyorsan elérték a tízezres utaslétszámot •  Fotó: Kristó-Gothárd Hunor Galéria

A brassói reptér működtetői szerint hihetetlenül gyorsan elérték a tízezres utaslétszámot

Fotó: Kristó-Gothárd Hunor

A 2017-ben alapított román légitársaság ellenben elvárná, hogy egyedüli szolgáltatóként hozzá igazítsák az üzemelést, ezért bejelentette: pert indít a reptér és a ROMATSA ellen. Merthogy több bukaresti járatát is fel kellene függesztenie, hogy az erdélyieket működtethesse, ugyanis a szűk idősáv miatt nem tudja összehangolni mindkét város létesítményét igénybe vevő járatait.

korábban írtuk

Felfüggeszti több bukaresti járatát, a brassói repülőteret pedig bepereli a Dan Air
Felfüggeszti több bukaresti járatát, a brassói repülőteret pedig bepereli a Dan Air

Kitart a brassói repülőtér mellett a Dan Air, mely július 9-étől kezdődően több bukaresti járatát is felfüggeszti, hogy az erdélyieket működtethesse – jelentette be a román fapados légitársaság csütörtökön.

A helyzet közben stabilizálódni látszik a Brassó–Vidombák-reptéren: hamarosan a Wizz Air is indít budapesti járatot, decembertől a Fly Lili Münchenbe és Stuttgartba repíthet, illetve zajlanak a tárgyalások izraeli célpontok bekapcsolásáról az Universal Airrel, akárcsak egy párizsi járatról a France Air vezetőségével.

Az első utasszállító repülőgép Gyergyóremetén •  Fotó: Szász Adorján Galéria

Az első utasszállító repülőgép Gyergyóremetén

Fotó: Szász Adorján

Eközben történelmi pillanatnak lehettünk tanúi a múlt hét elején Hargita megyében: landolt az első utasszállító repülőgép Gyergyóremetén.

Jövő évtől rendszeres, napi járatot terveznek Budapest felé, ami az egész régió fejlődését szolgálja – számolt be a Székelyhon. Az Aeroexpress társaság Budapestről érkező légi járműve Kolozsváron esett át a szokásos határellenőrzésen, hogy így összesen másfél óra után leszálljon Székelyföldön.

A repülőtér építője, a Bayer cégcsoport vezetője, Balázs Attila szerint 2024-ben napi két járatot terveznek indítani Gyergyóremete és Budapest között. Az egyik a vállalkozásaik alkalmazottainak szállítását szolgálja, a második pedig a nyílt, bárki által elérhető utasforgalmat biztosítja.

korábban írtuk

Történelmi pillanat: landolt az első utasszállító repülőgép Gyergyóremetén
Történelmi pillanat: landolt az első utasszállító repülőgép Gyergyóremetén

Hosszú buszozás vagy autózás helyett másfél óra alatt elérhetünk Hargita megyéből Budapestre – ez már kézzelfogható közelségbe került. Gyergyóremetén hétfőn leszállt az első utasszállító repülőgép, jövő évtől pedig rendszeres, napi járatot terveznek.

korábban írtuk

Belföldi repülés: Románia nagyobb városait összekötő járatokat üzemeltető légitársaság alapítását fontolgatják
Belföldi repülés: Románia nagyobb városait összekötő járatokat üzemeltető légitársaság alapítását fontolgatják

Románia repterei között kapcsolatot teremtő légitársaság létrehozását fontolgatják a légikikötővel rendelkező tizenöt megye illetékesei a Bună Ziua Braşov hírportál szerint.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány
2024. október 22., kedd

„Rárepültek” a romániai polgárok a baromfihúsra

A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.

„Rárepültek” a romániai polgárok a baromfihúsra
2024. október 22., kedd

Nem kell drágulástól tartani, van elég földgáz a romániai tárolókban – nyugtatja a kedélyeket az energiaügyi miniszter

Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.

Nem kell drágulástól tartani, van elég földgáz a romániai tárolókban – nyugtatja a kedélyeket az energiaügyi miniszter
2024. október 21., hétfő

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány

Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány
2024. október 21., hétfő

Katasztrofális következményekkel járhat a szeszes italok jövedéki adójának tervezett emelése a gyártók szerint

Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.

Katasztrofális következményekkel járhat a szeszes italok jövedéki adójának tervezett emelése a gyártók szerint
2024. október 21., hétfő

Összekapcsolja a magyar és a romániai felhasználókat a népszerű virtuális turkáló

A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.

Összekapcsolja a magyar és a romániai felhasználókat a népszerű virtuális turkáló
2024. október 21., hétfő

Nem kérnek az árréskorlátozásból az élelmiszeripari munkáltatók

Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.

Nem kérnek az árréskorlátozásból az élelmiszeripari munkáltatók
2024. október 20., vasárnap

Az elmúlt két évben átadott autópályákkal dicsekszik a közlekedési miniszter

A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.

Az elmúlt két évben átadott autópályákkal dicsekszik a közlekedési miniszter