Magasabbra törnek. Kolozsváron idén több mint 3 millió utassal számolnak
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj
Több mint 11,3 millió utas fordult meg a romániai reptereken az idei év első felében, ami 26 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, illetve a pandémiát megelőző 2019-es év első felében mért adatokat is túlszárnyalja 5,4 százalékkal. A forgalom pedig várhatóan tovább nő az év második felében – nem véletlen, hogy rekordévre számítanak Kolozsváron, ahol fejlesztenek is, akárcsak Marosvásárhelyen. Eközben Brassóban csupán alig több, mint egy hónap kellett a tízezredik utas fogadásához. Landolt az első utasszállító Gyergyóremetén is, ahonnan jövőre napi rendszerességgel indulhatnak járatok Budapestre.
2023. július 24., 10:112023. július 24., 10:11
2023. július 24., 10:462023. július 24., 10:46
A Romániai Repülőterek Egyesülete által közölt adatok szerint a 2023. január–júniusi időszakban összesen 11 308 892 légi utast vettek nyilvántartásba az országban. Ez 26 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, illetve a pandémiát megelőző 2019-es év első felében mért adatokat is túlszárnyalja 5,4 százalékkal. Az idei év első felében 110 228 fel- és leszállást regisztráltak, a teherszállító gépek 18 ezer tonna árut „mozgattak meg”.
A 16 repteret felvonultató listán Temesvár a negyedik (620 187), Nagyszeben hetedik (259 739), Marosvásárhely a nyolcadik (113 027), Nagyvárad a tizedik (68 846), a többi erdélyi létesítmény – Nagybánya, Szatmárnémeti, Arad – 50 ezer alatti jövés-menést tudhat magáénak az év első felében.
A romániai repterek légiutas-forgalma az első félévben
A kincses város nemzetközi reptere stabilan tartja az országos második helyet. A csaknem másfél millió utas tizede repült belföldi járatokon, túlnyomó részük külföldi összeköttetést vett igénybe. Az Avram Iancuról elkeresztelt létesítménynek – amely a teherszállításban is második az otopeni-i reptér után – az év elején megfogalmazott vezetőségi elvárások szerint
„A kolozsvári reptér kiemelkedő potenciállal rendelkezik, éppen ezért jelentős beruházásokat is véghez viszünk, miután nagy sikereket arattunk az infrastrukturális fejlesztéseket, illetve a berendezések beszerzését célzó uniós források lehívása terén. Számottevő részük már megvalósult, de 2023-ban is mintegy 80 millió euróba kerülő korszerűsítéseket végzünk. A legfőbb kihívás az utasterminál bővítésének befejezése, amely 50 millió eurót emészt fel, fele EU-támogatás” – nyilatkozta korábban David Ciceo reptérigazgató. Aki szerint a 7000 négyzetméternyi bővítés mellett egy teljesen új, 30 ezer négyzetméteres utasterminált is építenének.
Ugyan a pandémia előtti szintet még nem érte el, de csaknem 90 százalékkal nőtt tavaly a romániai repterek forgalma a 2021-es évhez képest, 2020-hoz viszonyítva pedig megháromszorozódott – közölte a Romániai Repülőterek Egyesülete.
– számolt be a Székelyhon.
A marosvásárhelyi reptéren zajló munkálatok nem zavarják az forgalmat
Fotó: Haáz Vince
Elindultak a charterjáratok Törökországba és Kréta szigetére, a németországi járat is immár hetente háromszor landol a légikikötőben. Ami a brassói létesítmény megnyitását illeti, Peti András vásárhelyi reptérigazgató szerint ez náluk nem befolyásolja az utaslétszámot, csupán lehetőséget teremt még több embernek, hogy gyorsan elérje úti célját.
Két munkatelep is van a marosvásárhelyi Transilvania repülőtéren, de az utasszállítás zavartalan. Elindultak a charterjáratok Törökországba és Kréta szigetére, a németországi járat is immár hetente háromszor landol a légikikötőben.
A kitüntetett utas egy fogyatékkal élő nő, aki július 18-án Spanyolországból érkezett; leszálláskor virágot és oklevelet kapott a létesítmény működtetőitől. Az utas elmondása szerint nagyon várta már a brassói reptér megnyitását, ugyanis szülei Ibériában élnek, sűrűn utazik hozzájuk, amit eddig csak Bukarestből tehetett meg, odáig pedig sokszor öt órát is elvett egy út a Cenk alatti városból.
– nyilatkozta Alexandru Anghel reptérigazgató. Aki szerint idén elérhetik a százezer fős célt. Pedig a brassói „légi kaland” nem indult akadálymentesen: az első „fecske”, a Dan Air légitársaság kész beperelni a repteret, mert az egyelőre csak 12 órát üzemel naponta, 7 és 19 óra között. Ugyanis virtuálisan, az aradi repülőtérről irányítják, és a légiforgalom-irányító szolgálatnak (ROMATSA) nincs több embere. A brassói reptérvezetés úgy nyilatkozott, akkor térnek át az állandó nyitva tartásra, ha a piac megköveteli, és újabb szolgáltatók érkeznek a jelenleg egyedüli Dan Air mellé.
A brassói reptér működtetői szerint hihetetlenül gyorsan elérték a tízezres utaslétszámot
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A 2017-ben alapított román légitársaság ellenben elvárná, hogy egyedüli szolgáltatóként hozzá igazítsák az üzemelést, ezért bejelentette: pert indít a reptér és a ROMATSA ellen. Merthogy több bukaresti járatát is fel kellene függesztenie, hogy az erdélyieket működtethesse, ugyanis a szűk idősáv miatt nem tudja összehangolni mindkét város létesítményét igénybe vevő járatait.
Kitart a brassói repülőtér mellett a Dan Air, mely július 9-étől kezdődően több bukaresti járatát is felfüggeszti, hogy az erdélyieket működtethesse – jelentette be a román fapados légitársaság csütörtökön.
A helyzet közben stabilizálódni látszik a Brassó–Vidombák-reptéren: hamarosan a Wizz Air is indít budapesti járatot, decembertől a Fly Lili Münchenbe és Stuttgartba repíthet, illetve zajlanak a tárgyalások izraeli célpontok bekapcsolásáról az Universal Airrel, akárcsak egy párizsi járatról a France Air vezetőségével.
Az első utasszállító repülőgép Gyergyóremetén
Fotó: Szász Adorján
Jövő évtől rendszeres, napi járatot terveznek Budapest felé, ami az egész régió fejlődését szolgálja – számolt be a Székelyhon. Az Aeroexpress társaság Budapestről érkező légi járműve Kolozsváron esett át a szokásos határellenőrzésen, hogy így összesen másfél óra után leszálljon Székelyföldön.
A repülőtér építője, a Bayer cégcsoport vezetője, Balázs Attila szerint 2024-ben napi két járatot terveznek indítani Gyergyóremete és Budapest között. Az egyik a vállalkozásaik alkalmazottainak szállítását szolgálja, a második pedig a nyílt, bárki által elérhető utasforgalmat biztosítja.
Hosszú buszozás vagy autózás helyett másfél óra alatt elérhetünk Hargita megyéből Budapestre – ez már kézzelfogható közelségbe került. Gyergyóremetén hétfőn leszállt az első utasszállító repülőgép, jövő évtől pedig rendszeres, napi járatot terveznek.
Románia repterei között kapcsolatot teremtő légitársaság létrehozását fontolgatják a légikikötővel rendelkező tizenöt megye illetékesei a Bună Ziua Braşov hírportál szerint.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
1 hozzászólás