Fotó: Haáz Vince
Ugyan a pandémia előtti szintet még nem érte el, de csaknem 90 százalékkal nőtt tavaly a romániai repterek forgalma a 2021-es évhez képest, 2020-hoz viszonyítva pedig megháromszorozódott – derül ki a Romániai Repülőterek Egyesülete által a Krónikához pénteken eljuttatott összesítésből.
2023. január 27., 12:272023. január 27., 12:27
Mint közleményükben rámutatnak, tavaly több mint 21 millió utas fordult meg az ország légikikötőiben, ami 87 százalékkal haladja meg az előző évi forgalmat. 2020-hoz viszonyítva eközben 192 százalékos növekedésről beszélhetünk.
a szakemberek viszont azt mondják, az év végi mérleg felülmúlja a legoptimistább előrejelzéseket is, és azt jelenti, hogy a kereskedelmi repülés a vártnál gyorsabban tért magához a pandémia után.
A hivatalos összesítés szerint 2022-ben összesen 220 681 repülő szállt le vagy fel az ország légikikötőiben, 32 százalékkal több, mint egy évvel korábban, ám 17 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben.
összesen 53 877 tonna áru fordult meg tavaly a romániai reptereken.
„Az elmúlt évek nagyon nehezek voltak a polgári repülés számára, de lám, a vártnál többet sikerül visszahozni. Erőteljes helyreállás volt, főként a nyári hónapokban, amikor egyes romániai reptereken nagyobb volt a forgalom, mint 2019-ben” – fogalmazta meg a számok láttán David Ciceo, a Romániai Repülőterek Egyesületének elnöke, aki egyben a kolozsvári légikikötő igazgatója. Leszögezte: nagy a potenciál, és arra számítanak, hogy
Hosszú távon pedig azt várják, hogy 2040-re a romániai légikikötőkben megforduló utasok száma megközelíti az 50 milliót.
Fotó: Haáz Vince
Ami az erdélyi repülőtereket illeti, a rendelkezésünkre bocsátott statisztikai adatok újfent azt erősítik meg, hogy
A kincses város repterén 2022-ben 2,645 millió utas fordult meg, amivel a második az országban található tizenhat légikikötő rangsorában az Otopeni (12,6 millió utas) után. A harmadik Jászvásár 1,5 millió utassal, majd Temesvár következik 1,2 millióval.
A nagybányai légikikötőben (12.) eközben 76 ezer, a szatmárnémetiben (13.) 60 ezer, az aradiban (14.) pedig 16 utas fordult meg.
Áruforgalom terén is az Otopeni az abszolút nyerő 34 ezer tonna áruval.
Az áruforgalmat is bonyolító légikikötők rangsorában az erdélyiek közül az aradit, illetve a szebenit találjuk 60, illetve 16 tonna áruval. A többi erdélyi reptéren nem zajlik áruforgalom, Nagyvárad viszont hamarosan csatlakozhat az áruszállító repterek sorában, hamarosan átadják ugyanis a cargo terminált.
Több mint 15,738 millió utas fordult meg a romániai repülőtereken az év első kilenc hónapjában, szemben az egy évvel korábban jegyzett 7,992 millióval – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!