Fotó: Haáz Vince
Ugyan a pandémia előtti szintet még nem érte el, de csaknem 90 százalékkal nőtt tavaly a romániai repterek forgalma a 2021-es évhez képest, 2020-hoz viszonyítva pedig megháromszorozódott – derül ki a Romániai Repülőterek Egyesülete által a Krónikához pénteken eljuttatott összesítésből.
2023. január 27., 12:272023. január 27., 12:27
Mint közleményükben rámutatnak, tavaly több mint 21 millió utas fordult meg az ország légikikötőiben, ami 87 százalékkal haladja meg az előző évi forgalmat. 2020-hoz viszonyítva eközben 192 százalékos növekedésről beszélhetünk.
a szakemberek viszont azt mondják, az év végi mérleg felülmúlja a legoptimistább előrejelzéseket is, és azt jelenti, hogy a kereskedelmi repülés a vártnál gyorsabban tért magához a pandémia után.
A hivatalos összesítés szerint 2022-ben összesen 220 681 repülő szállt le vagy fel az ország légikikötőiben, 32 százalékkal több, mint egy évvel korábban, ám 17 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben.
összesen 53 877 tonna áru fordult meg tavaly a romániai reptereken.
„Az elmúlt évek nagyon nehezek voltak a polgári repülés számára, de lám, a vártnál többet sikerül visszahozni. Erőteljes helyreállás volt, főként a nyári hónapokban, amikor egyes romániai reptereken nagyobb volt a forgalom, mint 2019-ben” – fogalmazta meg a számok láttán David Ciceo, a Romániai Repülőterek Egyesületének elnöke, aki egyben a kolozsvári légikikötő igazgatója. Leszögezte: nagy a potenciál, és arra számítanak, hogy
Hosszú távon pedig azt várják, hogy 2040-re a romániai légikikötőkben megforduló utasok száma megközelíti az 50 milliót.
Fotó: Haáz Vince
Ami az erdélyi repülőtereket illeti, a rendelkezésünkre bocsátott statisztikai adatok újfent azt erősítik meg, hogy
A kincses város repterén 2022-ben 2,645 millió utas fordult meg, amivel a második az országban található tizenhat légikikötő rangsorában az Otopeni (12,6 millió utas) után. A harmadik Jászvásár 1,5 millió utassal, majd Temesvár következik 1,2 millióval.
A nagybányai légikikötőben (12.) eközben 76 ezer, a szatmárnémetiben (13.) 60 ezer, az aradiban (14.) pedig 16 utas fordult meg.
Áruforgalom terén is az Otopeni az abszolút nyerő 34 ezer tonna áruval.
Az áruforgalmat is bonyolító légikikötők rangsorában az erdélyiek közül az aradit, illetve a szebenit találjuk 60, illetve 16 tonna áruval. A többi erdélyi reptéren nem zajlik áruforgalom, Nagyvárad viszont hamarosan csatlakozhat az áruszállító repterek sorában, hamarosan átadják ugyanis a cargo terminált.
Több mint 15,738 millió utas fordult meg a romániai repülőtereken az év első kilenc hónapjában, szemben az egy évvel korábban jegyzett 7,992 millióval – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!