Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (jobbra) lebeszélte a román kormányfőt az üzleti forgalom megadóztatásáról
Fotó: Román kormány
Mihai Tudose miniszterelnök keddi brüsszeli látogatása során elmondta: nagyon határozottan megerősítette az EU vezetőinek, hogy nem vezetik be az üzleti forgalomra kivetett többletadót.
2017. július 11., 22:012017. július 11., 22:01
2017. július 12., 00:352017. július 12., 00:35
„Nagyon határozottan megerősítettem, hogy nem vezetjük be az üzleti forgalomra kivetett plusz adót, mert kiszámíthatóak vagyunk az adó- és pénzügyeket illetően. Elmondtam ugyanakkor, hogy tartani fogjuk a 3 százalékos költségvetési hiánycélt" – idézte Tudosét az Agerpres hírügynökség.
A Tudose-kabinet előzmény nélkül, az üzleti világ képviselőit alaposan meglepve rukkolt elő az elképzeléssel, hogy a nyereség helyett 2018-tól az üzleti forgalomra alapozná a társasági adót. A balliberálisok arra hivatkozva térnének át az üzleti forgalom sávos megadóztatására, hogy ezáltal elejét lehetne venni a multinacionális társaságok általános gyakorlatának, miszerint a 16 százalékos profitadó kifizetési kötelezettségének elkerülése érdekében minimalizálják a nyereségüket.
A hazai üzleti szféra képviselői, valamint a külföldi befektetők egyaránt élesen bírálta, hogy a román kormány hat hónap leforgása alatt a második adóügyi forradalomra készül.
A román miniszterelnökkel és a Liviu Dragnea PSD-elnökkel folytatott múlt heti megbeszélését követően Hans Klemm kertelés nélkül kijelentette: gyakorlatba ültetésük esetén az adópolitikai elképzelések nagyban érintenék a román–amerikai stratégiai partnerség „gazdasági dimenzióját”.
A diplomata hozzátette: az amerikai beruházók számára jelenleg vonzónak számít a romániai üzleti környezet, ám ennek fenntartásához szerinte Bukarestnek stabil és a kiszámítható adópolitikát kell folytatnia.
Washington üzenete elég volt a román pálforduláshoz. Liviu Dragnea szociáldemokrata elnök a múlt héten bejelentette: egyetlen kormányzati intézkedést sem foganatosítanak, ha az előzetes elemzések azt vetítik előre, hogy ártanak a gazdaságnak.
A politikus – aki az elmúlt időszakban többször azzal vádolta a multinacionális társaságokat, hogy beavatkoznak a román belpolitikába – hozzáfűzte, ha kiderül, hogy a tisztességesen működő cégeket negatívan érinti az üzleti forgalom megadóztatása, akkor nem fogják alkalmazni, mindazonáltal meggyőződésének adott hangot, miszerint a hatásvizsgálatok rámutatnak majd, hogy a cégek jelentős része kimenekíti a profitot az országból.
Több irányból is össztűz zúdult a szociálliberális kormányra, miután kiderült, hogy a Tudose-kabinet programjában szerepel egy olyan intézkedés is, amely szerint a jelenlegi 16 százalékos nyereségadót az üzleti forgalom megadóztatásával váltanák fel.
Bukarest terve egyébként uniós jogszabályokat is sértene: az általános forgalmi adó közös rendszerét meghatározó uniós irányelv nem tiltja ugyan el a tagállamokat új adók bevezetésétől, kiköti azonban, hogy az ne vonatkozzon az üzleti forgalomra.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!