Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (jobbra) lebeszélte a román kormányfőt az üzleti forgalom megadóztatásáról
Fotó: Román kormány
Mihai Tudose miniszterelnök keddi brüsszeli látogatása során elmondta: nagyon határozottan megerősítette az EU vezetőinek, hogy nem vezetik be az üzleti forgalomra kivetett többletadót.
2017. július 11., 22:012017. július 11., 22:01
2017. július 12., 00:352017. július 12., 00:35
„Nagyon határozottan megerősítettem, hogy nem vezetjük be az üzleti forgalomra kivetett plusz adót, mert kiszámíthatóak vagyunk az adó- és pénzügyeket illetően. Elmondtam ugyanakkor, hogy tartani fogjuk a 3 százalékos költségvetési hiánycélt" – idézte Tudosét az Agerpres hírügynökség.
A Tudose-kabinet előzmény nélkül, az üzleti világ képviselőit alaposan meglepve rukkolt elő az elképzeléssel, hogy a nyereség helyett 2018-tól az üzleti forgalomra alapozná a társasági adót. A balliberálisok arra hivatkozva térnének át az üzleti forgalom sávos megadóztatására, hogy ezáltal elejét lehetne venni a multinacionális társaságok általános gyakorlatának, miszerint a 16 százalékos profitadó kifizetési kötelezettségének elkerülése érdekében minimalizálják a nyereségüket.
A hazai üzleti szféra képviselői, valamint a külföldi befektetők egyaránt élesen bírálta, hogy a román kormány hat hónap leforgása alatt a második adóügyi forradalomra készül.
A román miniszterelnökkel és a Liviu Dragnea PSD-elnökkel folytatott múlt heti megbeszélését követően Hans Klemm kertelés nélkül kijelentette: gyakorlatba ültetésük esetén az adópolitikai elképzelések nagyban érintenék a román–amerikai stratégiai partnerség „gazdasági dimenzióját”.
A diplomata hozzátette: az amerikai beruházók számára jelenleg vonzónak számít a romániai üzleti környezet, ám ennek fenntartásához szerinte Bukarestnek stabil és a kiszámítható adópolitikát kell folytatnia.
Washington üzenete elég volt a román pálforduláshoz. Liviu Dragnea szociáldemokrata elnök a múlt héten bejelentette: egyetlen kormányzati intézkedést sem foganatosítanak, ha az előzetes elemzések azt vetítik előre, hogy ártanak a gazdaságnak.
A politikus – aki az elmúlt időszakban többször azzal vádolta a multinacionális társaságokat, hogy beavatkoznak a román belpolitikába – hozzáfűzte, ha kiderül, hogy a tisztességesen működő cégeket negatívan érinti az üzleti forgalom megadóztatása, akkor nem fogják alkalmazni, mindazonáltal meggyőződésének adott hangot, miszerint a hatásvizsgálatok rámutatnak majd, hogy a cégek jelentős része kimenekíti a profitot az országból.
Több irányból is össztűz zúdult a szociálliberális kormányra, miután kiderült, hogy a Tudose-kabinet programjában szerepel egy olyan intézkedés is, amely szerint a jelenlegi 16 százalékos nyereségadót az üzleti forgalom megadóztatásával váltanák fel.
Bukarest terve egyébként uniós jogszabályokat is sértene: az általános forgalmi adó közös rendszerét meghatározó uniós irányelv nem tiltja ugyan el a tagállamokat új adók bevezetésétől, kiköti azonban, hogy az ne vonatkozzon az üzleti forgalomra.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!