Új szereplővel bővül a romániai vasúti személyszállítási piac: a vagonokat gyártó Astra egy Bukarest–Arad-járattal debütál január 15-én, majd a Temesvár–Nagybánya és a Temesvár–Bécs útvonalakon is elindítja vadonatúj szerelvényeit – nyilatkozta az Economica.net gazdasági portálnak Valer Blidar, a vállalat tulajdonosa. Mint részletezte, további járatokkal is előrukkolnak, de még vizsgálják, hogy melyek a forgalmasabb szakaszok.
2017. január 05., 17:222017. január 05., 17:22
Az aradi Astra nemrég mutatta be új vonatát, amelyet Transcarpatic névre kereszteltek. Igazi luxusvonatok a Román Vasúttársaság (CFR) által működtetett szerelvények nagy részéhez viszonyítva, ám Blidar szerint ennek ellenére sem fognak magasabb árakat gyakorolni, mint az állami kézben levő konkurenciájuk.
A büszke tulajdonos egyébként azt mondja, az új vagonjaiknak Európa-szerte nincsen párja. „Nem közlekednek modernebb vagonok, sehol Európában. A hálókocsikban még tusoló is van, a fekvőhelyes kocsikban pedig egy helyiségben legtöbb négy ágy található. Az embereket úgy szolgáljuk ki, mint a repülőgépeken, szendvicset is kapnak” – részletezte terveiket az Astra tulajdonosa.
Az új vonatokat az Astra Trans Carpatic működteti, amelynek székhelye Bukarestben van. A romániai személyszállítási piacon több magántársaság is üzemeltet járatokat különböző útvonalakon, Erdélyben a Regiotrans és a Transferoviar van jelen.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!