Az erdélyi célpontok közül továbbra is Brassó a legnépszerűbb az utazók körében
Fotó: Pinti Attila
A kereskedelmi szálláshelyekre érkezett turisták száma 20,6 százalékkal, míg a vendégéjszakáké 16,4 százalékkal nőtt 2022 januárja és novembere között az előző év ugyanazon időszakához képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. január 06., 12:422023. január 06., 12:42
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint 2022 első tizenegy hónapjában 10,492 millió vendégérkezést jegyeztek.
A vendégéjszakák száma 16,4 százalékkal 22,756 millióra nőtt a vizsgált időszakban 2021-hez mérten. A vendégéjszakák 86,1 százalékát hazai turisták, 13,9 százalékát külföldiek töltötték el.
A tavalyi első 11 hónapban mind a romániai, mind a külföldi turisták átlagban 2,2 éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken. Ezek nettó kihasználtsági mutatója 30,4 százalékos volt a jelzett időszakban, ami 3,3 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
A vendégéjszakák száma tekintetében Konstanca megye (4,070 millió), Bukarest (2,665 millió) és Brassó megye (2,015 millió) állt az élen.
Brassó is szerepel a neves utazási magazin, a nagy-britanniai Conde Nast Traveler tízes rangsorában a legolcsóbb európai úti célok között. A kiadvány az erdélyi városban kapható kürtőskalácsot is dicséri.
A határátkelőknél 11,659 millió külföldi látogató érkezését regisztrálták a vizsgált időszakban, ami 86,8 százalékkal több a 2021 januárja és novembere között jegyzettnél. A külföldre utazó romániai turisták száma 16,059 millióra volt tehető, ami 48,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
2024 novemberében 5,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékkal kisebb, mint októberben az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adatai szerint.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
szóljon hozzá!