Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint Romániában a legrosszabb az áfabegyűjtés hatékonysága az Európai Unióban, 2021-ben 36,7 százalékos deficitet jegyeztek, ami ugyan 0,5 százalékponttal kevesebb, mint az előző évben, de még mindig igen magasnak számít. Vagyis az Országos Adóhatóság (ANAF) 8,996 milliárd eurónyi általános forgalmi adót (áfa/TVA) nem gyűjtött be két évvel ezelőtt.
2023. október 25., 22:052023. október 25., 22:05
Ez is az egyik oka annak, hogy a Ciolacu-kormány az adóemelések mellett döntött, azon túl, hogy a költségvetés rosszul volt felépítve – húzza alá rövid a brüsszeli testület által kiadott adatsorokat górcső alá vevő elemzésében a Hotnews.ro hírportál.
Az európai bizottsági jelentés szerint más országokkal ellentétben Romániában az elmúlt években tartósan magas volt a be nem gyűjtött áfa aránya: a vizsgált első év, 2000 óta a 30 százalékos küszöbérték felett ingadozott, a 2013 és 2021 közötti időszakban 33,2 és 39,7 százalék között mozgott.
Az Európai Bizottság jelentése ugyanakkor arra is kitér, hogy 2013 és 2021 között a román gazdaság reálértéken 34 százalékkal nőtt.
„Ezen túlmenően a kormány jelentősen csökkentette az áfa-terhet azáltal, hogy 2016 januárjában 4 százalékponttal, 2017-ben pedig további 1 százalékponttal csökkentette az áfa-kulcsot. Az intézkedés ugyanakkor nem volt látható hatással a begyűjtési deficit alakulására” – húzza alá a dokumentum.
A csökkenéshez jelentős mértékben hozzájárulhat, hogy 2022-től a nagyvállalatoknak a SAF-T-rendszerben kell benyújtaniuk az adózási információkat. A rendszert 2023-tól kiterjesztették a közepes vállalkozásokra, 2024-től pedig a kisvállalkozásoknak is így kell adózniuk.
Az OECD által kialakított SAF-T (Standard Audit File for Tax, azaz adózási célú egységes auditállomány), egy olyan digitális adatszolgáltatási követelmény, amely az adózással összefüggő, digitalizált könyvelési adatok leírására, átadására kidolgozott xml-adatformátumú ajánlás. A fő cél az, hogy az így megkapott információk alapján az adóhatóság hatékonyabban tudjon ellenőrzéseket lefolytatni az adózóknál, vagy éppen specifikusabb, az egyes adózókra nézve fókuszáltabb támogatást adni az adózói munkához. A SAF-T adatszolgáltatás célja vagy felhasználási lehetősége ezen túlmenően még a külső és belső ellenőrzés segítése is, illetve az adatok átjárhatóvá tétele a vállalatok és a kormányzati szervek között.
Az Európai Bizottság legfrissebb, az általános forgalmi adó (áfa/TVA) begyűjtését górcső alá vevő elemzése szerint Románia költségvetése 6,133 milliárd eurót veszített 2016-ban azért, mert nem volt hatékony a begyűjtés – számolták ki a PwC Románia szakértői.
A kormány költségvetési csomagjának célja a költségvetési hiány csökkentése, de számos más programra is szükség van a hatékonyság és általában a bevételek növelése érdekében – jelentette ki Jan Kees Martijn, az IMF romániai küldöttségének vezetője.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!