Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint Romániában a legrosszabb az áfabegyűjtés hatékonysága az Európai Unióban, 2021-ben 36,7 százalékos deficitet jegyeztek, ami ugyan 0,5 százalékponttal kevesebb, mint az előző évben, de még mindig igen magasnak számít. Vagyis az Országos Adóhatóság (ANAF) 8,996 milliárd eurónyi általános forgalmi adót (áfa/TVA) nem gyűjtött be két évvel ezelőtt.
2023. október 25., 22:052023. október 25., 22:05
Ez is az egyik oka annak, hogy a Ciolacu-kormány az adóemelések mellett döntött, azon túl, hogy a költségvetés rosszul volt felépítve – húzza alá rövid a brüsszeli testület által kiadott adatsorokat górcső alá vevő elemzésében a Hotnews.ro hírportál.
Az európai bizottsági jelentés szerint más országokkal ellentétben Romániában az elmúlt években tartósan magas volt a be nem gyűjtött áfa aránya: a vizsgált első év, 2000 óta a 30 százalékos küszöbérték felett ingadozott, a 2013 és 2021 közötti időszakban 33,2 és 39,7 százalék között mozgott.
Az Európai Bizottság jelentése ugyanakkor arra is kitér, hogy 2013 és 2021 között a román gazdaság reálértéken 34 százalékkal nőtt.
„Ezen túlmenően a kormány jelentősen csökkentette az áfa-terhet azáltal, hogy 2016 januárjában 4 százalékponttal, 2017-ben pedig további 1 százalékponttal csökkentette az áfa-kulcsot. Az intézkedés ugyanakkor nem volt látható hatással a begyűjtési deficit alakulására” – húzza alá a dokumentum.
A csökkenéshez jelentős mértékben hozzájárulhat, hogy 2022-től a nagyvállalatoknak a SAF-T-rendszerben kell benyújtaniuk az adózási információkat. A rendszert 2023-tól kiterjesztették a közepes vállalkozásokra, 2024-től pedig a kisvállalkozásoknak is így kell adózniuk.
Az OECD által kialakított SAF-T (Standard Audit File for Tax, azaz adózási célú egységes auditállomány), egy olyan digitális adatszolgáltatási követelmény, amely az adózással összefüggő, digitalizált könyvelési adatok leírására, átadására kidolgozott xml-adatformátumú ajánlás. A fő cél az, hogy az így megkapott információk alapján az adóhatóság hatékonyabban tudjon ellenőrzéseket lefolytatni az adózóknál, vagy éppen specifikusabb, az egyes adózókra nézve fókuszáltabb támogatást adni az adózói munkához. A SAF-T adatszolgáltatás célja vagy felhasználási lehetősége ezen túlmenően még a külső és belső ellenőrzés segítése is, illetve az adatok átjárhatóvá tétele a vállalatok és a kormányzati szervek között.
Az Európai Bizottság legfrissebb, az általános forgalmi adó (áfa/TVA) begyűjtését górcső alá vevő elemzése szerint Románia költségvetése 6,133 milliárd eurót veszített 2016-ban azért, mert nem volt hatékony a begyűjtés – számolták ki a PwC Románia szakértői.
A kormány költségvetési csomagjának célja a költségvetési hiány csökkentése, de számos más programra is szükség van a hatékonyság és általában a bevételek növelése érdekében – jelentette ki Jan Kees Martijn, az IMF romániai küldöttségének vezetője.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!