Nincs megállás. A korábbinál nagyobb ütemben emelte az alapkamatot a román jegybank
Fotó: Pixabay.com
Romló inflációs kilátások mellett újfent az alapkamat emeléséről döntött kedden a Román Nemzeti Bank.
2022. május 10., 17:202022. május 10., 17:20
2022. május 11., 00:562022. május 11., 00:56
A várakozásoknak megfelelően az alapkamat emeléséről döntött keddi ülésén a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa, azonban a kamatemelés üteme nem az elemzők által várt volt. A bukaresti központi pénzintézet az eddigi 3 százalékról 3,75 százalékra emelte az alapkamatot, a lombard hitel kamatát pedig 4 százalékról 4,75 százalékra növelték. Hasonlóképpen 0,75 százalékponttal, 2 százalékról 2,75 százalékra nő mostantól a letéti ráta is.
50 bázisponttal 4 százalékra emelték a lombard hitel kamatát, és szintén 50 bázisponttal 2 százalékra a letéti rátát.
Az elemzők egy része azt prognosztizálta, hogy a BNR tartja a 0,50 százalékpontos emelési ütemet, mások pedig azt vetítették előre, hogy nagyobb lépésben, akár 4 százalékig is felemelik az alapkamatot, miután jelenleg nem zárható ki, hogy akár 2–3 százalékra lassul idén a román gazdaság növekedési üteme.
Ez pedig elemzők szerint azt jelenti, hogy az inflációs ráta a korábban előrejelzettnél magasabb szintre hág, és mindössze a 2023-as év második felében lesz újra egyszámjegyű.
A bukaresti jegybank az idei második negyedév végére 11,2 százalékos, a harmadik negyedévre 10,2 százalékos, a negyedik negyedév végére pedig 9,6 százalékos inflációt vetített előre legutóbbi jelentésében.
Egyre többe kerül a hiteltörlesztés
Lassult ugyan, de továbbra is nő azoknak a bankkölcsönöknek a törlesztőrészlete, amelyeket a különböző bankközi kamatlábaktól (ROBOR) tettek függővé a pénzintézetek. A lej alapú fogyasztási hitelek, valamint az Első otthon program keretében a korábbi években igényelt jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott három hónapos bankközi hitelkamatláb 5 százalék felett is folytatja a növekedést, a hétfői 5,2 százalékról 5,21 százalékra nőtt kedden. Ennél magasabb ROBOR-szintet 2013. április 1-jén jegyeztek, amikor 5,23 százalékon állt a mutató. 2020 elején viszont még évi 3,19 százalékon állt a ROBOR, a múlt év elején pedig 1,98 százalékon. Eközben a lejben felvett jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb a hétfői 5,31 százalékról 5,32 százalékra, a 12 hónapos ROBOR pedig 5,4 százalékról 5,41 százalékra nőtt pénteken. Miután 2019-ben is gyors növekedésnek indult a ROBOR, a bukaresti hatóságok bevezették a fogyasztói hitelek irányadó mutatóját (IRCC), és azóta az Első otthon hiteleknél is ezt alkalmazzák, a régebben felvett kölcsönök törlesztőrészletét viszont továbbra is a háromhavi ROBOR szintje határozza meg. Összehasonlításképpen, az IRCC jelenleg évi 1,86 százalék. A negyedévente közölt referenciamutató a bankközi tranzakciók napi kamatának számtani középarányosa. Ez is a törlesztőrészletek növekedését jelenti amúgy, három hónappal ezelőtt közölt értéke évi 1,17 százalék volt.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!