Nincs megállás. A korábbinál nagyobb ütemben emelte az alapkamatot a román jegybank
Fotó: Pixabay.com
Romló inflációs kilátások mellett újfent az alapkamat emeléséről döntött kedden a Román Nemzeti Bank.
2022. május 10., 17:202022. május 10., 17:20
2022. május 11., 00:562022. május 11., 00:56
A várakozásoknak megfelelően az alapkamat emeléséről döntött keddi ülésén a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa, azonban a kamatemelés üteme nem az elemzők által várt volt. A bukaresti központi pénzintézet az eddigi 3 százalékról 3,75 százalékra emelte az alapkamatot, a lombard hitel kamatát pedig 4 százalékról 4,75 százalékra növelték. Hasonlóképpen 0,75 százalékponttal, 2 százalékról 2,75 százalékra nő mostantól a letéti ráta is.
50 bázisponttal 4 százalékra emelték a lombard hitel kamatát, és szintén 50 bázisponttal 2 százalékra a letéti rátát.
Az elemzők egy része azt prognosztizálta, hogy a BNR tartja a 0,50 százalékpontos emelési ütemet, mások pedig azt vetítették előre, hogy nagyobb lépésben, akár 4 százalékig is felemelik az alapkamatot, miután jelenleg nem zárható ki, hogy akár 2–3 százalékra lassul idén a román gazdaság növekedési üteme.
Ez pedig elemzők szerint azt jelenti, hogy az inflációs ráta a korábban előrejelzettnél magasabb szintre hág, és mindössze a 2023-as év második felében lesz újra egyszámjegyű.
A bukaresti jegybank az idei második negyedév végére 11,2 százalékos, a harmadik negyedévre 10,2 százalékos, a negyedik negyedév végére pedig 9,6 százalékos inflációt vetített előre legutóbbi jelentésében.
Egyre többe kerül a hiteltörlesztés
Lassult ugyan, de továbbra is nő azoknak a bankkölcsönöknek a törlesztőrészlete, amelyeket a különböző bankközi kamatlábaktól (ROBOR) tettek függővé a pénzintézetek. A lej alapú fogyasztási hitelek, valamint az Első otthon program keretében a korábbi években igényelt jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott három hónapos bankközi hitelkamatláb 5 százalék felett is folytatja a növekedést, a hétfői 5,2 százalékról 5,21 százalékra nőtt kedden. Ennél magasabb ROBOR-szintet 2013. április 1-jén jegyeztek, amikor 5,23 százalékon állt a mutató. 2020 elején viszont még évi 3,19 százalékon állt a ROBOR, a múlt év elején pedig 1,98 százalékon. Eközben a lejben felvett jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb a hétfői 5,31 százalékról 5,32 százalékra, a 12 hónapos ROBOR pedig 5,4 százalékról 5,41 százalékra nőtt pénteken. Miután 2019-ben is gyors növekedésnek indult a ROBOR, a bukaresti hatóságok bevezették a fogyasztói hitelek irányadó mutatóját (IRCC), és azóta az Első otthon hiteleknél is ezt alkalmazzák, a régebben felvett kölcsönök törlesztőrészletét viszont továbbra is a háromhavi ROBOR szintje határozza meg. Összehasonlításképpen, az IRCC jelenleg évi 1,86 százalék. A negyedévente közölt referenciamutató a bankközi tranzakciók napi kamatának számtani középarányosa. Ez is a törlesztőrészletek növekedését jelenti amúgy, három hónappal ezelőtt közölt értéke évi 1,17 százalék volt.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!