Nincs megállás. A korábbinál nagyobb ütemben emelte az alapkamatot a román jegybank
Fotó: Pixabay.com
Romló inflációs kilátások mellett újfent az alapkamat emeléséről döntött kedden a Román Nemzeti Bank.
2022. május 10., 17:202022. május 10., 17:20
2022. május 11., 00:562022. május 11., 00:56
A várakozásoknak megfelelően az alapkamat emeléséről döntött keddi ülésén a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa, azonban a kamatemelés üteme nem az elemzők által várt volt. A bukaresti központi pénzintézet az eddigi 3 százalékról 3,75 százalékra emelte az alapkamatot, a lombard hitel kamatát pedig 4 százalékról 4,75 százalékra növelték. Hasonlóképpen 0,75 százalékponttal, 2 százalékról 2,75 százalékra nő mostantól a letéti ráta is.
50 bázisponttal 4 százalékra emelték a lombard hitel kamatát, és szintén 50 bázisponttal 2 százalékra a letéti rátát.
Az elemzők egy része azt prognosztizálta, hogy a BNR tartja a 0,50 százalékpontos emelési ütemet, mások pedig azt vetítették előre, hogy nagyobb lépésben, akár 4 százalékig is felemelik az alapkamatot, miután jelenleg nem zárható ki, hogy akár 2–3 százalékra lassul idén a román gazdaság növekedési üteme.
Ez pedig elemzők szerint azt jelenti, hogy az inflációs ráta a korábban előrejelzettnél magasabb szintre hág, és mindössze a 2023-as év második felében lesz újra egyszámjegyű.
A bukaresti jegybank az idei második negyedév végére 11,2 százalékos, a harmadik negyedévre 10,2 százalékos, a negyedik negyedév végére pedig 9,6 százalékos inflációt vetített előre legutóbbi jelentésében.
Egyre többe kerül a hiteltörlesztés
Lassult ugyan, de továbbra is nő azoknak a bankkölcsönöknek a törlesztőrészlete, amelyeket a különböző bankközi kamatlábaktól (ROBOR) tettek függővé a pénzintézetek. A lej alapú fogyasztási hitelek, valamint az Első otthon program keretében a korábbi években igényelt jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott három hónapos bankközi hitelkamatláb 5 százalék felett is folytatja a növekedést, a hétfői 5,2 százalékról 5,21 százalékra nőtt kedden. Ennél magasabb ROBOR-szintet 2013. április 1-jén jegyeztek, amikor 5,23 százalékon állt a mutató. 2020 elején viszont még évi 3,19 százalékon állt a ROBOR, a múlt év elején pedig 1,98 százalékon. Eközben a lejben felvett jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb a hétfői 5,31 százalékról 5,32 százalékra, a 12 hónapos ROBOR pedig 5,4 százalékról 5,41 százalékra nőtt pénteken. Miután 2019-ben is gyors növekedésnek indult a ROBOR, a bukaresti hatóságok bevezették a fogyasztói hitelek irányadó mutatóját (IRCC), és azóta az Első otthon hiteleknél is ezt alkalmazzák, a régebben felvett kölcsönök törlesztőrészletét viszont továbbra is a háromhavi ROBOR szintje határozza meg. Összehasonlításképpen, az IRCC jelenleg évi 1,86 százalék. A negyedévente közölt referenciamutató a bankközi tranzakciók napi kamatának számtani középarányosa. Ez is a törlesztőrészletek növekedését jelenti amúgy, három hónappal ezelőtt közölt értéke évi 1,17 százalék volt.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
szóljon hozzá!